Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla utrwalenia polskości. 40 lat temu otwarto Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie

Ireneusz Wojtkiewicz
Hejnał na dudzie odegrany 40 lat temu obwieścił uroczyste otwarcie Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie
Hejnał na dudzie odegrany 40 lat temu obwieścił uroczyste otwarcie Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie Ireneusz Wojtkiewicz
Była to wyjątkowa uroczystość, której początek obwieścił hejnał odegrany na dudzie. Dziedziniec szkolny, przystrojony kaszubskimi motywami, licznie wypełniła publiczność reprezentująca młodzież szkolną oraz gości, których najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele władz państwowych i partyjnych ówczesnego województwa słupskiego.

Działo się to już w miesiąc po wrześniowej inauguracji nowego roku szkolnego 1979-1980, ale okazja była zapewne bardziej doniosła: otwarcie Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie w 50 rocznicę jej powstania w latach międzywojennych na terenach należących wówczas do Niemiec.

Polska szkoła w Płotowie działała w latach 1929 – 1932 wraz z innymi placówkami, utworzonymi również na ziemi bytowskiej dla polskich mniejszości narodowych w Osławie Dąbrowie, Ugoszczy i Rabacinie. Z przewodnika „Kaszuby” gdyńskiego wydawnictwa Region można się dziś dowiedzieć, że Płotowo przez dwadzieścia międzywojennych lat, dzięki rodzinie Styp – Rekowskich, było również prawdziwą enklawą polskości. W Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, będącym filią Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, zachowało się wiele dokumentów i innych pamiątek z okresu walki Kaszubów o prawa narodowe, polską kulturę, szkołę i ojczystą mowę.

Znamienny jest jeden z muzealnych zapisów przy ekspozycji dawnego, granitowego słupa granicznego: „W odpowiedzi na krzywdzące postanowienia Traktatu Wersalskiego z VI – 1919 oraz szowinizm i radykalizm niemiecki ludność polska pogranicza i kaszub podejmuje zmasowane działania przeciwko germanizacji i uciskowi. Jednym z przejawów jest walka o język, kulturę i szkołę polską”.

40 lat temu podczas otwarcia muzeum w Płotowie przypomniano wcześniejsze półwiecze i uhonorowano tych, których dokonania utrwaliły polskość Bytowszczyzny i w ogóle ziem zwanych odzyskanymi. Muzeum czynne do dziś, przewodnik mieszka na miejscu.

Zobacz także: Otwarcie Białego Spichlerza w Słupsku

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza