Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

“Dlaczego Żydzi...?" Spotkanie w OT Rondo w przededniu rocznicy Nocy Kryształowej

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
OT Rondo zaprasza w środę na rozmowę o Nocy Kryształowej
OT Rondo zaprasza w środę na rozmowę o Nocy Kryształowej Archiwum gp24.pl
W przeddzień rocznicy Nocy Kryształowej z 10 listopada 1938 roku Ośrodek Teatralny Rondo w Słupsku zaprasza na wieczór poświęcony żydowskim ofiarom prześladowań przez niemiecki ruch narodowo-socjalistyczny.

Spotkanie nosi tytuł "“Dlaczego Żydzi...? - rozmowa w przeddzień Kristalnacht” i odbędzie się w środę, 9 listopada, w OT Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Początek o godzinie 18, wstęp wolny.

W programie wieczoru:
- projekcja filmu Aleksandry Skorupy pt. "Pamiątka z widzenia"
- rozmowa Jolanty Krawczykiewicz z Jerzym Giebułtowskim i Aleksandrą Skorupą o Nocy Kryształowej z 10.11.1938r.
- symboliczne światło pamięci pod repliką muru słupskiej synagogi przy ul. Niedziałkowskiego.

Uczestnicy

Aleksandra Skorupa - absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, teatrolożka (absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dramaturżka i reżyserka autorskich spektakli. Jej monodram o legendarnej działaczce komunistycznej pt. „Wanda Wasilewska” zdobył główną nagrodę na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie, nagrodę na V MONOfeście w Łodzi, nagrodę Tryton dla największej osobowości artystycznej festiwalu FAMA 2018 oraz II nagrodę na II Sopockich Konsekwencjach Teatralnych. Spektakl „Sońka” wg I. Karpowicza został wystawiony w ramach finału Obserwatorium Artystycznego ENTREE w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. W ramach Olimpiady Teatralnej w Instytucie Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu współreżyserowała projekt „Dziady. Lekcja” z udziałem Jerzego Treli. Napisała i wyreżyserowała spektakle: „WIENIA”, który został finalistą przeglądu monodramów „O Złotą Podkowę Pegaza” w Suwałkach i festiwalu FAMA 2019 oraz spektakl warsztatowy „Edyp” (AST w Krakowie). Jej dyplomowy spektakl „Tlen” (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku) został zaprezentowany na 9. Koszalińskich Konfrontacjach Młodych „m-teatr” oraz na festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu. Ostatnio tworzy fabularne etiudy filmowe („Pierwszy września” z nagrodą na festiwalu Stopklatka oraz „Kaliszfornia”), a także filmy dokumentalne.

Jerzy Giebułtowski – historyk, tłumacz, słupszczanin. Wybitny tłumacz literatury historycznej. Na swoim koncie ma przetłumaczenie najważniejszych opracowań dotyczących Zagłady – w tym Raula Hilberga „Zagłada Żydów europejskich”, „Sprawcy.Ofiary.Świadkowie” czy wreszcie wydanej w 2016 roku przez ŻIH „Przemyśleć Zagładę” Yehudy Bauera.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza