Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłużnicy identyfikowani przez biura informacji gospodarczej

Wojciech Frelichowski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. www.erif.pl
Biura informacji gospodarczej zajmują się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat konsumentów i firm zalegających ze swoimi płatnościami.
Biura informacji gospodarczej zajmują się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat konsumentów i firm zalegających ze swoimi płatnościami.
Wyliczany przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w polskim przemyśle osiągnął w marcu poziom najwyższy od półtora roku.

Poprawę sytuacji sygnalizowała prawie co czwarta firma ankietowana przez GUS.

Jednak zdaniem ekonomistów na ogłoszenie końca kryzysu i powrotu dynamicznych wzrostów jest jeszcze za wcześnie. W 2009 roku polskie sądy ogłosiły upadłość 673 przedsiębiorstw. Jak wynika z raportów rynkowych, mimo poprawy nastrojów w gospodarce, liczba bankrutujących firm w najbliższym czasie wcale się nie zmniejszy. W 2010 roku może ich być nawet 1500. Wiele firm wciąż ma problemy z płynnością finansową i, co za tym idzie, z terminowym regulowaniem zobowiązań. To z kolei powoduje destabilizację kolejnych podmiotów.

Polscy przedsiębiorcy wciąż muszą się mieć na baczności. Specyficzna sytuacja gospodarcza wymaga od nich elastyczności w dostosowywaniu się do oczekiwań rynku, ale i agresywności w walce o klienta i nowe obszary działalności. Coraz większego znaczenia nabierają biura informacji gospodarczej, które są źródłem informacji na temat firm, które mają problemy ze spłatą swoich długów.

Biura informacji gospodarczej, takie jak Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. zajmują się gromadzeniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji na temat konsumentów i firm zalegających ze swoimi płatnościami. Już 500 zł brutto zadłużenia uprawnia kontrahenta do wpisania nierzetelnego płatnika na taką listę. W rejestrze znajdują się firmy z nieuregulowanymi kredytami, fakturami, rachunkami za telefon, prąd czy gaz, zaległymi opłatami za czynsz.

- Ryzyko związane z potknięciami kontrahentów jest wpisane w działalność każdego przedsiębiorstwa. Dziś, aby je minimalizować, nie wystarczy już tylko uważne obserwowanie rynku i intuicyjny wybór kooperantów - mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF.

Według specjalistów biura informacji gospodarczej mogą być skuteczną tarczą chroniącą firmy przed nierzetelnymi klientami czy partnerami. Z drugiej strony, perspektywa upublicznienia danych jest mocnym argumentem w negocjacjach nakierowanych na odzyskanie przez wierzyciela należnych mu pieniędzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza