Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dłuższa dzierżawa ziemi. Jak o nią wystąpić

Irena Boguszewska
Umowa dzierżawy może być przedłużona np. wtedy, gdy służy lokalnej społeczności i gospodarce.
Umowa dzierżawy może być przedłużona np. wtedy, gdy służy lokalnej społeczności i gospodarce. Fot. Andrzej Szkocki
Są nowe zasady dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Teraz są korzystniejsze dla rolników. Piszemy, kogo zmiany dotyczą.

Wprowadzone zmiany dotyczą możliwości przedłużenia umowy dzierżawy do dziesięciu lat w przypadkach, kiedy nieruchomość nie może zostać sprzedana, bądź przemawiają za tym obiektywne względy przedstawione przez rolnika.

Inwestujesz, możesz przedłużyć
O przedłużenie okresu trwania umowy może wystąpić dzierżawca, który poniósł znaczne nakłady finansowe, w ramach prowadzonej działalności rolniczej, natomiast przedłużenie umowy dzierżawy zapewni mu stabilność gospodarowania i zachowanie płynności finansowej gospodarstwa, a także ten, który wykupił ośrodek gospodarczy i prowadzi na nim działalność gospodarczą. Przysługuje ono także w przypadkach, gdy przedmiotem dzierżawy są grunty, na których znajdują się plantacje kultur wieloletnich, czy też nieruchomość stawowa, której dzierżawca nie może nabyć ze względu na limit 500 ha użytków rolnych (jest to maksymalny areał, jaki może kupić jeden nabywca - red.) i nie można jej podzielić ze względów gospodarczych. 

Umowa na dziesięć lat może zostać przedłużona również wtedy, gdy przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze, czyli np. wysokość zatrudnienia, profil produkcji itd. Od trzech lat ANR zwiększa areał i liczbę nowo zawieranych umów dzierżawy. W 2011 roku powierzchnia nowych dzierżaw wyniosła 11 tys. ha, w roku 2014 było to już 56 tys. ha. Agencja wydzierżawia grunty, które nie mogą być szybko wystawione na sprzedaż. 

- Dzięki temu nie leżą one odłogiem, a są wykorzystywane rolniczo - tłumaczą pracownicy ANR. - Jednocześnie zmniejsza się liczba niezagospodarowanej ziemi, czynsz dzierżawny jest systematycznie płacony, a przede wszystkim likwidowane jest zjawisko bezumownych użytkowników państwowych gruntów. 

Płacimy za pół roku
Czynsz w umowach dzierżawy ustalany jest najczęściej jako równowartość odpowiedniej ilości pszenicy albo jako suma pieniężna. W każdym przypadku jest płatny za półrocze roku kalendarzowego z dołu. 
Jeżeli czynsz w umowie określony został w decytonach pszenicy, to należność do zapłaty wylicza się na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającego termin płatności, przyjmując do wyliczeń połowę rocznej stawki czynszu.

Jeżeli w umowie wyrażony jest w mierniku pieniężnym, to począwszy od drugiego terminu płatności podlega on waloryzacji przy zastosowaniu wskaźników zmian cen skupu podstawowych produktów rolnych w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności. 

Wskaźniki te są publikowane w "Monitorze Polskim" 20 dni po upływie każdego półrocza kalendarzowego. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza