Dni Kultury Żydowskiej. Bolesne wspomnienia Żydów [zdjęcia]

Daniel KlusekZaktualizowano 
- Wyjeżdżając, spodziewałem się, że już nigdy nie zobaczę tego kraju - mówił Leo Leszek Kantor o swoim przymusowym wyjeździe z Polski po Marcu 68. Krzysztof Piotrkowski
Leo Leszek Kantor i Jerzy Hirschberg byli gośćmi specjalnymi 16. Dni Kultury Żydowskiej i Utrat Marcowych w teatrze Rondo. Wyjątkowych, bo odbywających się w 50. rocznicę wypędzenia Żydów z Polski w 1968 roku.

Filmowiec i dziennikarz Leo Leszek Kantor przyjechał do Słupska z multimedialną prezentacją „Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą…”. Na ponad 200 fotografiach publiczność zobaczyła kadry z życia polskich Żydów od lat 20. ubiegłego wieku. Bohaterowie wielu zdjęć nie przeżyli Holokaustu. Wielu z tych, którzy uniknęli Zagłady, zostali wygnani z Polski przez komunistyczne władze w 1968 i 1969 roku. Wśród fotografii przysłanych przez Żydów z całego świata, znalazło się wiele prywatnych Leo Leszka Kantora. Ich bohaterami byli m.in. Czesław Miłosz, Antoni Słonimski, Tadeusz Konwicki czy Irena Sendlerowa. To jej historię nagłośnił Leo Leszek Kantor. Za to dziękowała mu wiceprezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, która zadeklarowała, że władze miasta będą chciały nadać skwerowi przy ul. Wazów imię Ireny Sendlerowej.

- W 1968 roku miałem 28 lat. Zostałem wyrzucony z Polski za ukrywanie pochodzenia żydowskiego – wspominał Leo Leszek Kantor. – Wyjechałem do Szwecji, a nie do Stanów Zjednoczonych czy Izraela, do stamtąd było bliżej do Łodzi, gdzie mieszkali rodzice. Oni zostali, bo nie mieli już siły się spakować. Wyjeżdżając, spodziewałem się, że już nigdy nie zobaczę tego kraju. Gdy w Szwecji zostałem zaproszony do Radia Wolna Europa, by opowiedzieć o tym, co dzieje się w Polsce, po audycji zadzwonił do mnie Jan Nowak Jeziorański. Zaprosił na spotkanie i zaproponował pracę.

Mówił również o tolerancji. – Nie może być nowoczesnego państwa bez szacunku do inności. Każdej. Nie tylko żydowskiej. Bez szacunku do kobiety, geja, chorego, także do człowieka, który tego nie rozumie – przekonywał Leo Leszek Kantor.
Kolejnym gościem wydarzenia był Jerzy Hirschberg, tłumacz poezji Czesława Miłosza na język szwedzki, który również musiał opuścić Polskę po Marcu 68. W rozmowie z Jolantą Krawczykiewicz i prof. Tadeuszem Sucharskim mówił zainteresowanie twórczością polskiego noblisty.

- Opuszczałem Polskę z mamą i bratem w 1969 roku. Miałem 22 lata i myślałem, że nigdy już do Polski nie wrócę, nawet gdybym chciał. Myślałem o tym, że nigdy już nie zobaczę mojej dziewczyny i przyjaciół – wspominał. – Miałem mętlik w głowie, ale też nadzieję, bo przecież jechaliśmy na Zachód. Nasze wygnanie tłumaczyliśmy sobie tym, że reżim postanowił nacisnąć reżym antysemityzmu, by odwrócić uwagę Polaków od problemów społecznych. Poezją Czesława Miłosza zainteresował się tuż po tym, jak poeta otrzymał nagrodę Nobla.

- Kilka lat temu zostałem poproszony o przetłumaczenie na szwedzki artykułu, w którym były fragmenty „Traktatu poetyckiego”. Potem zacząłem tłumaczyć kolejne fragmentu tego traktatu, potem dwóch pozostałych Miłosza i wielu jego innych wierszy i tekstów – mówił.

– To był rodzaj twórczego transu. Wciągnąłem się w to tak bardzo, że po kilku tygodniach pracy mówiłem do dzieci jedenastozgłoskowcem. W ramach 16. DKŻ 23, 24 i 25 marca w kinie Rejs zobaczyć będzie jeszcze można zobaczyć film „Skibet/Hatikvah” o marcowej emigracji do Danii reżyser Marian Marzyński.

Zobacz także: M. Morawiecki: Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskiej

Wideo

Materiał oryginalny: Dni Kultury Żydowskiej. Bolesne wspomnienia Żydów [zdjęcia] - Głos Pomorza

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 33

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Rosjanie są z natury przyjaźnie nastawieni do Polski”.

 

 

I tu nędzna ruska kreaturo popełniłeś błąd, Ruskie NIGDY nie byli naszymi przyjaciółmi, powtarzam NIGDY !!!

 

Wcześniej ruski agencie próbowaliście zrzucić winę na Niemców a teraz na Żydów.

 

Jeżeli nadal liczysz na przyjaźń to przestań wypisywać kłamstwa.

 

zgłoś
g
gość
W dniu 09.03.2018 o 12:30, Gość napisał:

W Katyniu zamordowano również oficerów polskich żydowskiego pochodzenia, włącznie z naczelnym rabinem wojska polskiego. Przypisywać Żydom Katyń, gdy wiadomo że decyzję o likwidacji polskich oficerów podjęło biuro polityczne KPZR ze Stalinem na czele to zupełna aberracja. Równie niezasadnie można odpowiedzialność za Katyń przypisać Polakom, bo Polak Dzierżyński stworzył NKWD.

 

I tu sie mylisz tuszując pochodzenie swoich rodaków ,zrobili to chętnie : za gazetą Maariw w  Izraelu

 

Izraelska gazeta Maariw  opisuje zwierzenia wykonawców mordu  na Polakach w Katyniu - wystarczy to hasło wpisać do Googla .

 

Trzech żydów strzelając 24 godz .dzień i noc w tył głowy Polakom wymordowało 15 tys. ludzi.

 

Dziennik Izraela „Maariv” ogłosił światu imiona sowieckich oficerów NKWD uczestniczących w mordzie katyńskim

 

Polski Żyd Abraham Vidro (Wydra), który mieszka teraz w Tel Awiwie, 21 lipca 1971 r. poprosił pismo o wywiad, bo chciałby, zanim umrze, wyjawić sekret o Katyniu. On opisał spotkanie z trzema Żydami, oficerami NKWD, w wojskowym obozie wypoczynkowym Rosji. Oni powiedzieli mu, jak uczestniczyli w mordzie Polaków w Katyniu.

Byli to: sowiecki mjr Joshua Sorokin, por. Aleksander Susłow, por. Samyun Tichonow. Susłow zażądał od Vidro zapewnienia, że nie wyjawi tego sekretu do 30 lat po jego śmierci, ale Vidro obawiając się, że tak długo nie pożyje, zdecydował się wyjawić go wcześniej. Mjr Sorokin, ufając Vidro, powiedział: „świat nie uwierzy czego ja byłem świadkiem”.

Vidro mówił dziennikowi „Maariv”: Żydowski mjr w sowieckiej tajnej służbie (NKWD) i dwóch innych oficerów bezpieczeństwa przyznali mi się, jak okrutnie mordowali tysiące polskich oficerów w lesie katyńskim. Susłow mówi do Vidro:

„Chcę ci opowiedzieć o moim życiu. Tylko tobie, ponieważ jesteś Żydem, czy możemy mówić o wszystkim? To nie robi żadnej różnicy dla nas… Mordowałem polaczków własnymi rękami! I do nich sam strzelałem.”

Bardzo ważną informację podał pan Aleksander Barkaszow w roku 1994, lider partii o nazwie Rosyjska Jedność Narodowa. W wypowiedzi dla „Życia Warszawy” z 4 października 1994 r. stwierdził:

„Wiem jaką tragedią jest dla was sprawa katyńska, ale oświadczam: polskich oficerów nie rozstrzelali Rosjanie. Sprawdzaliśmy przynależność przynależność etniczną enkawudzistów – wykonawców wyroku. Wszyscy byli Żydami i wypełniali rozkazy sobie podobnych, stojących wyżej w ówczesnej hierarchii. Rosjanie są z natury przyjaźnie nastawieni do Polski”.

Rzeź 15.000 niewinnych ludzi jest makabrycznym zadaniem nawet dla najbardziej zatwardziałego oprawcy. Stalin (prawdziwe nazwisko w jęz. pol.: Józef Dawid Dżugaszwili) zwrócił się do głowy tajnej policji sowieckiej, Żyda Ławrentija Berii. Obaj przedyskutowali masowe morderstwo i zdecydowali, że powinno to być wyłącznie zadaniem Żydów, którzy zajmowali czołowe stanowiska w tajnym aparacie. Ich odwieczna nienawiść do katolickich Polaków była powszechnie znana.

gloria.tv

zgłoś
G
Gość
W dniu 08.03.2018 o 19:26, Cozwamirobi tvn .propagada napisał:

Nie rozumiem czemu sie mowi tylko antysemityzm i o szmalcownikach . A w Izraelu nas wszyscy wzywają to dobrze , antypolonizm moze byc a antysemityzm juz nie ...? Szmalcownicy a czemu nikt nie mówi ile Polaków zginelo z rąk żydów . Nawet w Katyniu nas mordowali z ruskimi . O całejPolskiej wiosce ( koniuchy ) wymordowanej przez żydów nie wspomne . Czemu my sie sami linczujemy jak nas wyzywaja i mówią ze jesteśmy winni a my tak tak byli u nas szmalcownicy a nikt nie mówi ile po ich stronie bylo i nawet AKowcow wydawali i ilu żydów mordowalo Polaków . I. jakich oni chcą pieniędzy jak ci straceni zydzi to byli obywatele Polski tylko wyznania zydowskiego . To jak by Polska domagala sie od każdego pieniędzy za śmierć chrześcijana . Izrael z jakiej racji dostal rreparacje od niemiec jak to byli Polscy obywatele a nie Izraela nawet wtedy takie cos nie istnialo . Wyrabali nas na hajs powinni to nam wzrocic co dostali od niemiec

W Katyniu zamordowano również oficerów polskich żydowskiego pochodzenia, włącznie z naczelnym rabinem wojska polskiego. 

Przypisywać Żydom Katyń, gdy wiadomo że decyzję o likwidacji polskich oficerów podjęło biuro polityczne KPZR ze Stalinem na czele to zupełna aberracja. Równie niezasadnie można odpowiedzialność za Katyń przypisać Polakom, bo Polak Dzierżyński stworzył NKWD.

zgłoś
N
Nel
W dniu 04.03.2018 o 16:49, Gość napisał:

A ty, wraz z całym tym głosem pomorza antypolakiem.

sorry nie do Ciebie tylko do tego nizej
zgłoś
N
Nel
W dniu 04.03.2018 o 16:49, Gość napisał:

A ty, wraz z całym tym głosem pomorza antypolakiem.

wiesz ze jestes antypolakiem ?
zgłoś
C
Cozwamirobi tvn .propagada

Nie rozumiem czemu sie mowi tylko antysemityzm i o szmalcownikach . A w Izraelu nas wszyscy wzywają to dobrze , antypolonizm moze byc a antysemityzm juz nie ...? Szmalcownicy a czemu nikt nie mówi ile Polaków zginelo z rąk żydów . Nawet w Katyniu nas mordowali z ruskimi . O całej
Polskiej wiosce ( koniuchy ) wymordowanej przez żydów nie wspomne . Czemu my sie sami linczujemy jak nas wyzywaja i mówią ze jesteśmy winni a my tak tak byli u nas szmalcownicy a nikt nie mówi ile po ich stronie bylo i nawet AKowcow wydawali i ilu żydów mordowalo Polaków . I. j
akich oni chcą pieniędzy jak ci straceni zydzi to byli obywatele Polski tylko wyznania zydowskiego . To jak by Polska domagala sie od każdego pieniędzy za śmierć chrześcijana . Izrael z jakiej racji dostal rreparacje od niemiec jak to byli Polscy obywatele a nie Izraela nawet wtedy takie cos nie istnialo . Wyrabali nas na hajs powinni to nam wzrocic co dostali od niemiec

zgłoś
B
Bbbpol

A jak nas zydi mordowali w Katyniu ,w koniuchach czy nalibokach itd ??!!!!

zgłoś
J
Jeg mość

Za tragedię społeczności uznać można jej wymordowanie, wygnanie bądź zniewolenie. Nie cofając się do czasów biblijnych wspomnieć można o pogromach Żydów dokonywanych przez Niemców czy Rosjan, o wypędzeniach z Anglii, Hiszpanii, Niemiec… To były tragedie. Z Polski nikt Żydów nie wyganiał, przeciwnie – gościnnie przyjmowano kolejne fale wygnańców, chroniono podczas pogromów i w czasie ostatniego, wspólnego obu narodom holocaustu. Ci Żydzi, którzy go przeżyli – przeżyli dzięki Polakom. Ci, którzy zginęli – zginęli z rąk Niemców, wspomaganych – trzeba to powiedzieć – przez żydowską policję i przez żydowską administrację (Judenraty) kolaborujące z Niemcami. Judenraty organizowały łapanki i wywózki Żydów do obozów zagłady, znany jest też (z dziennika Adama Czerniakowa) fakt dostarczenia Niemcom list Żydów-wychrztów przebywających po aryjskiej stronie.

 

Represje 1968 r. objęły tylko część działaczy żydowskiego pochodzenia. Ograniczały się do pozbawienia ich stanowisk decydenckich i przy okazji lukratywnych. Wyjazd był możliwością, z której skorzystała znaczna ich mniejszość. Większość została w Polsce i robiła kariery – polityczne, naukowe i artystyczne. Żelazny wicepremier Eugeniusz Szyr, Gołda Tencer i Szymon Szurmiej, Janusz Morgenstern i Jerzy Hoffman, Jerzy Urban i Daniel Passent, Jerzy Wasowski i Antoni Marianowicz, stary Gebert i młody Matywiecki – to pierwsze z brzegu przykłady. Żeby zachować parytet, dorzućmy jeszcze Zofię Gomułkową, Walentynę Najdus, Alicję Graff i Stefanię Grodzieńską. Na zachodzie szerzony jest kult Marca ‘68 jako największej, wielotysięcznej migracji z Polski. Jak widać, jest to i fałsz i bzdura, lecz aby to udowodnić, trzeba sięgnąć po cyfry.

 

Za liczbę graniczną należy uznać 11 185 osób, co podał historyk z Uniwersytetu Łódzkiego prof. Krzysztof Lesiakowski. Tyle osób żydowskiego pochodzenia wyjechało z PRL do końca 1969 r. Wśród nich było 9570 dorosłych, pośród których 998 to byli renciści, w tym 204 posiadało renty za szczególne zasługi dla PRL; byli to „utrwalacze” władzy ludowej – ci najbardziej wystraszyli się rozliczeń.

 

Za Wolne Media -tam jest cały art.

zgłoś
g
gość

Czy Słupsk zapłacił gminie żydowskiej 500 tys zł za 200m drogi łączącej cmentarz żydowski i komunalny?W 2002 roku odnaleziono jakiś kamień który miał być granicą obu cmentarzy.Kilkanaście pochówków znalazło się na tej drodze.Ratusz nie zgadzał się na taką sumę i zapowiedział że skieruje sprawę do sądu.Nic nie słychać o rozstrzygnięciu sprawy.

zgłoś
G
Gość

Popatrz, Moczulski  to miał honor, a taki Kaczyński (TW Balbina) nie wycofał się z polityki.

zgłoś
G
Gość
W dniu 04.03.2018 o 20:16, Dobra zmiana? napisał:

Brawo Panie Arkadiuszu Walach. Jako szeregowy członek Platformy Obywatelskiej, pokazał Pan właściwą drogę takim działaczom PO, jak: poseł Zbigniew Konwiński, senator Kazimierz Kleina, czy wiceprezydent Słupska, Pan Marek Biernacki. Dzięki zademonstrowanej przez Pana postawie patriotycznej wielu wyborców zrozumie, na kogo nie należy głosować w tegorocznych wyborach.

 

Pan poseł Zbysiu K. woli z upodobaniem wspominać swoją "martyrologiczną" działalność w KPN-ie, zupełnie zapominając, że jej były szef, nijaki Moczulski miał na tyle przyzwoitości, że wycofał się z tzw. polityki. Czy buce spod znaku PO potrafią to zrozumieć?
 

zgłoś
G
Gość

Akurat Kaczyński zajmuje się kotami. Powszechnie wiadomo, że poświęca na to sporo czasu i pieniędzy. Jego poziom inteligencji nie ma tu nic do rzeczy.

zgłoś
N
Nowy
W dniu 05.03.2018 o 08:08, Gość napisał:

 Kaczyński buduje wielkie schronisko dla kotów (i piesków)?

No chyba nie myślisz ,że Kaczyński będzie się zajmować schroniskami ?

nie ten poziom inteligencji …

zgłoś
G
Gość

 Kaczyński buduje wielkie schronisko dla kotów (i piesków)?

zgłoś
G
Gość
W dniu 05.03.2018 o 07:03, Darko napisał:

ale jaja , nie dawno był Dzień wyklętych  a patola lewacka przejmuje się żydostwem a my Polacy nie byliśmy mordowani ?.A Biedroń stawia schronisko za 6 baniek dla 160 piesków i 80 kotków , Zamiast sterylizować i kastrować tak jak w większości porządnych gminach

 

Gej budując tak wielkie schronisko ma nadzieję na ostateczne rozwiązanie kwestii bezdomnych psów i kotów.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3