Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. Filmy, spotkania i widowisko muzyczne

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Świętując okrągły jubileusz, organizatorzy przygotowali na FB 20 slajdów podsumowujących 20 edycji Dni Kultury Żydowskiej. Znalazły się tam zdjęcia, plakaty z programem i wycinki prasowe publikowane na łamach lokalnych (i nie tylko) mediów.
Świętując okrągły jubileusz, organizatorzy przygotowali na FB 20 slajdów podsumowujących 20 edycji Dni Kultury Żydowskiej. Znalazły się tam zdjęcia, plakaty z programem i wycinki prasowe publikowane na łamach lokalnych (i nie tylko) mediów. OT Rondo/Facebook
Monodram "Zapiski z wygnania" w wykonaniu Krystyny Jandy zapoczątkował XX Dni Kultury Żydowskiej w Słupsku. W programie projekcje filmów, spotkania i widowisko muzyczne.

Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na jubileuszowe, dwudzieste Dni Kultury Żydowskiej.
Program:

  • Film "Marzec '68" w reżyserii Krzysztofa Langa - kino Rejs. Projekcje: 25 i 27 marca, godz. 18:00; 26,29 i 31 marca, godz. 20:15; 29 marca, godz. 13:00; 30 marca, godz. 15:30. Uwaga - 27 marca po seansie debata pomiędzy historykiem prof. Erykiem Krasuckim a filmoznawcą prof. Krzysztofem Kornackim.
  • Film "Miłość w czasach zagłady" w reżyserii Maya Sarfaty - kino Rejs. Projekcje: 19 kwietnia, godz. 18:00; 20 kwietnia, godz. 20:15; 21 kwietnia, godz. 16:00.
  • Wydarzenie pod nazwą "Akt dbałości o replikę płotu przysynagogalnego" - ul. Niedziałkowskiego 5, 21 kwietnia o godzinie 12,
    w 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
  • Filmy "Niedokończona historia. Marzec '68" w reżyserii Jacka Chojeckiego oraz "Kredens" w reżyserii Jacoba Dammasa - kino Rejs, 21 kwietnia, godzina 18. Po pokazie spotkanie z reżyserem Jacobem Dammasem.
  • Widowisko muzyczne "Tekhelet" w siedzibie Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara, wykonawca - Sinfonietta Słupska pod dyrekcją Macieja Banachowskiego, 23 kwietnia, godzina 19.

Bilety:
Spektakl "Tekhelet" - bilety do nabycia w Ośrodku Teatralnym Rondo, ul. Niedziałkowskiego 5a (rezerwacje 59 842 63 49).
Seanse filmowe - w kasie kina Rejs przy al. 3 Maja 22 (rezerwacje 507 846 243).

Krótka historia Dni Kultury Żydowskiej - spisana przez Jolantę Krawczykiewicz, dyrektor Słupskiego Ośrodka Kultury

Ośrodek Teatralny RONDO przy ulicy Niedziałkowskiego ma siedzibę w dawnej kaplicy ewangelicko-augsburskiej, zbudowanej przez mieszkańców przedwojennego Słupska w 1912 roku. Wiedzieliśmy, że w latach 1902-1938 obok „naszej kaplicy” stała Synagoga.
W 2001 roku Daniel Kalinowski, profesor słupskiej Akademii Pomorskiej, zapytał, czy z racji sąsiedztwa nie zechcielibyśmy być partnerem w sesji naukowej poświęconej społeczności żydowskiej Słupska. Rok później wspólnie zaprosiliśmy widzów na koncerty i wykłady. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ośmieliło nas to do zaproszenia ówczesnego ambasadora Izraela, Szewacha Weissa, na spotkanie promujące jego książkę „Ziemia i chmury”. Spotkanie poprowadziła Elżbieta Cherezińska, współautorka kolejnej książki ambasadora „Z jednej strony, z drugiej strony”, w której to znalazły się również fotografie ze słupskiego spotkania.

W kolejnych latach Rondo stało się główną siedzibą odbywających się od 2003 roku regularnie Dni Kultury Żydowskiej. Nie obeszło się bez partnerstw, sieciowania, współpracy. Samorządy, inne instytucje kultury, ale przede wszystkim stowarzyszenia i wolontariusze są bogactwem wnoszącym swój charakterystyczny rys w wartości wydarzenia.

Joanna Katarzyńska jako szefowa słupskiego oddziału TSKŻ niemal przez dziesięć lat była głównym partnerem organizacji DKŻ. Słupskie Towarzystwo Kultury Teatralnej - Teatr Rondo i Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny stały się spadkobiercami doświadczenia i wzięły na swoje barki pozyskiwanie środków na wartościowe programy kolejnych Dni Kultury Żydowskiej.
Od wielu lat dbamy również o materialne ślady pozostałe po społeczności żydowskiej w Słupsku. Odwołując się do dziedzictwa przeszłości, budujemy podwaliny dla przyszłego dziedzictwa. Nie ustaniemy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza