Do miasta po latach wróciły pociągi

  Do miasta po latach wróciły pociągi

  Andrzej Gurba andrzej.gurba@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Pierwszy kolejowy skład towarowy w Bytowie po kilkuletniej przerwie

  Pierwszy kolejowy skład towarowy w Bytowie po kilkuletniej przerwie ©Fot. Andrzej Gurba

  Do Bytowa wjechał wczoraj pierwszy pociąg po kilku latach. Na razie towarowy. Ambicją władz miasta jest reaktywowanie ruchu pasażerskiego.
  Pierwszy kolejowy skład towarowy w Bytowie po kilkuletniej przerwie

  Pierwszy kolejowy skład towarowy w Bytowie po kilkuletniej przerwie ©Fot. Andrzej Gurba

  30

  30


  milionów złotych potrzeba, aby reaktywować pasażerskie połączenie kolejowe z Bytowa w kierunku Gdańska.  Lokomotywa przyciągnęła na stację w Bytowie kilka wagonów miału ze Śląska. Cały węglowy skład to dwadzieścia pięć wagonów. Pociąg musiał się jednak zatrzymać w Lipuszu, oddalonym od Bytowa o dwadzieścia cztery kilometry.

  Tam skład podzielono na trzy partie i do Bytowa dotarł on na raty.

  - Torowisko było naprawiane, ale i tak ma swoje ograniczenia. Jednorazowo taki skład jest po prostu za ciężki - tłumaczy Leszek Waszkiewicz, wiceburmistrz Bytowa, który zaangażował się w reaktywowanie bytowskiej kolei.

  Wczorajszy skład to pierwszy pociąg towarowy w Bytowie od 2004 roku, kiedy stare torowisko uległo zniszczeniu z powodu wykolejenia się wagonów. Miał węglowy przyjechał do miejscowej firmy Praterm, która do tej pory woziła opał ciężarówkami.

  25 wagonów to tyle samo co 70 TiR-ów. - Transport kolejowy jest tańszy, iż samochodowy. W tym upatruję powodzenie reaktywowania kolejowego ruchu towarowego w Bytowie - oznajmia Waszkiewcz. Kolejne składy mają wozić budowlankę i paliwa.

  Do Słupska i Miastka

  Do Słupska i Miastka


  Kiedyś Bytów miał połączenie kolejowe ze Słupskiem (przez Korzybie) oraz z Miastkiem. Na tej pierwszej linii są jeszcze tory (choć nie wszystkie), ale w fatalnym stanie. Nie ma planów, aby reaktywować te połączenie. W kierunku Miastka zostały tylko fragmenty nasypu kolejowego.  Przypomnijmy, że PKP zamierzało zamknąć linię do Bytowa. Wtedy do akcji wkroczył miejski samorząd. Kilka lat trwały rozmowy o przejęciu przez gminę torów z Bytowa do Lipusza i całej niezbędnej infrastruktury. W końcu podpisano umowę.

  Ratusz zlecił zarządzanie linią firmie Polmiedź Trans z Lubina. Kolejowy operator dostał torowisko w nieodpłatny zarząd na czas nieoznaczony. W zamian za zarobek na transportach ma utrzymywać linię i ją remontować.

  Polmiedź Trans wymienił 2500 podkładów pod torami. Dzięki temu składy na odcinku od Lipusza do Bytowa mogą jeździć z szybkością około 30 kilometrów na godzinę. - Nie jest to może zawrotna prędkość, ale wcześniej składy poruszały się 5 kilometrów na godzinę, a przed pociągiem szedł piechur i sprawdzał stan torowiska - przypomina Waszkiewicz.

  Ambicją władz Bytowa jest wznowienie ruchu pasażerskiego. - W planach marszałka województwa jest ujęta linia Gdańsk - Kościerzyna - Lipusz - Bytów. To warunek ubiegania się o fundusze unijne na reaktywowanie ruchu osobowego do Bytowa. Bez tego wsparcia nie ma mowy o przeprowadzeniu inwestycji - twierdzi wiceburmistrz.

  Aby pociągi osobowe mogły jeździć do Bytowa trzeba na odcinku od Lipusza wymieć w tory w całości.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (21)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (21) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone