Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do PSZOKu zderzaka nie wywieziesz, chyba że zapłacisz. Tak mówi ustawa, a mieszkańcy się skarżą

Kinga Siwiec
Kinga Siwiec
Archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Po przeczytaniu artykułu o karach za nieprawidłowe segregowanie śmieci do redakcji „Głosu Pomorza” zgłosił się pan Włodzimierz, który w trosce o środowisko chciał zużyty zderzak samochodowy oddać bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie mógł, bo takich śmieci PSZOK nie przyjmuje.

- Dziś przeczytałem artykuł o tym, że już ponad 1300 słupszczan zostało ukaranych za niesegregowanie śmieci i chciałbym się podzielić moją historią, bo wydaje mi się ona absurdalna. Mieszkam w domu jednorodzinnym, płacę za śmieci, dbam o środowisko i segreguję odpady. Wiem, że jest to ważne i nie mam zamiaru na to narzekać. Jednak niedawno spotkała mnie dziwna sytuacja. Zmieniałem zderzak w aucie i chciałem się go pozbyć. W związku z tym, że cały jest plastikowy, do tego duży, to postanowiłem zawieźć go bezpośrednio do PSZOKu przy ul. Bałtyckiej. Tam usłyszałem, że go nie przyjmą, bo jest to część samochodowa – opowiada pan Włodzimierz.

Mężczyzna z ulicy Bałtyckiej pojechał do Bierkowa. Tam również zderzaka nie przyjęli, tłumacząc, że nie jest to odpad komunalny, czyli taki, który wytwarzamy w domu.

- Do plastików też go wyrzucić nie mogę, do gabarytów się nie kwalifikuje. Zapytałem, czy gdyby była to część, po której nie widać, że jest to na przykład kawałek deski rozdzielczej, to czy by przyjęli. Powiedzieli, że tak. A dla mnie to jest absurd. Co mam zrobić z tym zderzakiem? Żeby go oddać musiałbym zapłacić. Lepiej wywieźć do lasu? Dbam o środowisko i taki scenariusz nie wchodzi w grę. Ale wielu na moim miejscu by tak zrobiło… - mówi słupszczanin.

O to, dlaczego PSZOK nie przyjmuje tego rodzaju odpadów zapytaliśmy Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Słupsku.
- Do PSZOKu mieszkańcy nieodpłatnie mogą przywieźć jedynie odpady komunalne, które zostały wskazane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz w regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Słupska. Elementy samochodów wycofanych z użytku oraz zużyte części aut nie stanowią odpadu komunalnego i nie są odbierane od mieszkańców miasta Słupsk w ramach funkcjonującego na terenie miasta systemu gospodarowania odpadami. Takie części powinny zostać dostarczone przez mieszkańca do stacji demontażu pojazdów lub innych punktów uprawnionych do ich zbiórki. Wyjątek stanowią opony, które są przyjmowane w PSZOK w ograniczonej ilości - mówi Karolina Turska z PGK.

Niestety takie zasady obowiązują nie tylko w Słupsku, a wynikają z ustawy śmieciowej. W teorii taki zapis ma likwidować problem przedsiębiorców, którzy prowadząc działalność będą chcieli pozbywać się za darmo dużej ilości odpadów. W praktyce utrudnia życie przeciętnym obywatelom i powoduje, że w lasach i na polach przybywa coraz więcej dzikich wysypisk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza