Do tężni w maseczkach! Koronawirus nie lubi wody, ale w tłumie czuje się dobrze

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Udostępnij:
W czasie pandemii nie ma zakazu korzystania z tężni ulicznych i fontann. Trzeba jednak pamiętać o maseczkach, bo to miejsca publiczne licznie odwiedzane. To ważne informacje dla mieszkańców Ustki i turystów, którzy od tych wakacji cieszą się odpoczynkiem przy tężni.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w czasie stanu epidemii nie zakazuje funkcjonowania fontann oraz tężni ulicznych.

Miejskie atrakcje wodne - fontanny, instalacje wodne ”dry plaza”, tężnie uliczne - stanowią urozmaicenie odpoczynku i zachętę do spędzania czasu w ich sąsiedztwie.

- Przyciągają licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie przez nich dystansu społecznego - jednego z głównych środków zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 ­ czytamy w informacji.

Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia.

GIS podkreśla, że ryzyko zakażenia się SARS-CoV-2 przy fontannach czy tężniach wynika przede wszystkim z licznego gromadzenia się ludzi wokół tych obiektów i związanej z tym możliwości szerzenia się infekcji drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt.

Należy więc zachowywać dystans - minimum 2 metry od innych odwiedzających (nie dotyczy osób wspólnie mieszkających), unikać zgromadzeń i spotkań w większym gronie, często myć i dezynfekować ręce, zakrywać usta i nos – w tym także przy korzystaniu z tężni!

Co ważne, w miejscach, w których jest wytwarzany aerozol wodno-powietrzny, nie należy dopuszczać do zawilgocenia maseczki. Wilgotna maseczka utrudnia oddychanie i nie spełnia swojej roli ochronnej.

Według GIS skażenie aerozolu wodnego wytwarzanego przez różne typy fontann w praktyce jest nikłe. Dlatego, że wirus w wodzie bardzo znacznie się rozcieńcza i nie ulega w niej namnażaniu.

Jednak dezynfekcja wody w celu zapewnienia jej odpowiedniej jakości mikrobiologicznej, nie tylko z uwagi na SARS-CoV-2 – jest szczególnie istotna w fontannach o zamkniętym obiegu wody i w instalacjach typu „dry-plaza”, z których z korzysta się dla zabawy lub ochłody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie