Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatek węglowy. MOPR w Słupsku przyjął ponad 3,5 tysiąca wniosków o wypłatę świadczenia

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku wypłacił z tytułu dodatku węglowego blisko siedem milionów złotych. Czas na składanie wniosków minął z końcem listopada.

Przypomnijmy, że ustawę o dodatku węglowym podpisał 11 sierpnia prezydent Andrzej Duda. Jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 3000 zł przysługiwało gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Aby móc wnioskować o dodatek węglowy, uprzednio należało obowiązkowo zgłosić źródło ogrzewania gospodarstwa domowego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

MOPR w Słupsku przyjął łącznie 3555 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Zdecydowanie mniej, bo tylko 687 wniosków Słupszczanie złożyli o wypłatę jednorazowego świadczenia z tytułu wykorzystania do ogrzewania domu innych źródeł ciepła. W tym przypadku, na konta bankowe wnioskodawców wpłynęło łącznie 497 tys. złotych, choć należy zaznaczyć, że wysokość świadczenia różniła się w zależności od źródła ciepła (dla przykładu: do peletu drzewnego, otrzymać można było dopłatę w kwocie 3000 zł. W przypadku, gdy głównym źródłem ciepła był kocioł gazowy – już tylko 500 zł).

Magdalena Krauze, rzecznik prasowy MOPR w Słupsku podaje również, jak kreują się statystki dotyczące dodatku osłonowego.

- Przyjęliśmy łącznie 9417 wniosków – informuje. - Dzisiaj [2 grudnia – dop. red.] również są zlecone przelewy dodatków osłonowych (ustawowo czas był właśnie do 02.12.2022 r.) oraz innych źródeł ciepła – dodaje.

Dodatek osłonowy do jednorazowe świadczenie przyznawane gospodarstwom domowym w ramach tarczy inflacyjnej. Miał na celu złagodzić skutki inflacji i pomóc najbardziej potrzebującym w pokryciu kosztów zakupu energii, opału czy żywności. Wnioski przyjmowane były do 31 października. Przy przyznawaniu świadczenia obowiązywało kryterium dochodowe. W Słupsku dodatek osłonowy wypłacono na łączną kwotę 4,6 mln złotych.

Jednocześnie MOPR informuje, że rozpoczął przyjmowanie wniosków na dodatek elektryczny. Przysługuje on gospodarstwom domowym wykorzystującym do ogrzewania energię elektryczną, ale należy pamiętać, że nie dostaną go ci, którzy otrzymali już jakiekolwiek dofinansowanie na ogrzewanie. Obowiązuje również zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Tak, jak w przypadku podobnych świadczeń, koniecznym warunkiem do wypłaty dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania domu lub mieszkania (w przypadku dodatku elektrycznego: pompy ciepła, bojlery, piece akumulacyjne) do CEEB.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza