Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowe kursy dla kierowców

Redakcja
Nie tylko świeżo upieczeni, ale również doświadczeni kierowcy mogą skorzystać z dodatkowych kursów jazdy.
Nie tylko świeżo upieczeni, ale również doświadczeni kierowcy mogą skorzystać z dodatkowych kursów jazdy.
Wielu kierowców uważa, że skoro mają prawo jazdy, to nie muszą uczyć się jeździć. Nic bardziej mylnego. Warto doskonalić swoje umiejętności.

Opinia eksperta

Opinia eksperta

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault:
- Głównym i bardzo częstym błędem kierujących jest nieprawidłowa pozycja za kierownicą. Uniemożliwia ona skuteczne wykonanie manewru "obronnego". Nawet, gdy kierowca wie, jak się zachować, nie zawsze mu się to uda, bo np. trzymanie zupełnie wyprostowanych rąk na kierownicy uniemożliwia ich szybką pracę. Nadmierne odsunięcie fotela powoduje, że kierujący nie jest w stanie do końca wcisnąć pedału hamulca lub sprzęgła. Przez zbyt mocno odchylone oparcie, plecy nie mają podparcia i w krytycznych sytuacjach kierowca trzyma się kierownicy zamiast nią manewrować.

Dlaczego? Chociażby po to, żeby wiedzieć, jak się zachować na oblodzonej, czy mokrej nawierzchni.

Kierowcy nie chcą, pasażerowie - owszem

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Szkoły Jazdy Renault tylko około 30 procent kierowców chciałoby poprawić swoje umiejętności. Co jednak ciekawe, ponad połowa badanych chętnie wysłałoby na kursy doszkalające swoich bliskich. Powód? Zapewne jako pasażerowie nie czują się zbyt pewnie.

Kursy dla każdego

Kto powinien skorzystać z oferty szkół doskonalenia techniki jazdy? Według fachowców może to zrobić właściwie każdy, bo znajomość przepisów i stosowanie się do nich to tylko jeden z elementów bezpiecznej jazdy. Skorzystać powinni z nich także ci, którzy uważają, że mają duże doświadczenie w jeździe samochodem. Doświadczenie nie zawsze wystarcza, bo kierowcy mają złe nawyki, które z czasem się utrwalają.

Zalety szkolenia

Zaletą kursów doszkalających jest możliwość dostosowania poziomu szkolenia do poziomu własnych umiejętności. Na początku kierowcy mogą uczyć się prawidłowego operowania kierownicą, hamowania na zakrętach, zachowania w przypadku wystąpienia pod- lub nadsterowności. Później mogą wziąć się za ćwiczenie jazdy szosową. Na szkoleniach mogą też poznać tajniki eko-jazdy, czyli ekonomicznego oraz bezpiecznego sposobu prowadzenia samochodu.
Dobrze, że się uczą

Według instruktorów coraz więcej kierowców decyduje się na dodatkowe szkolenia. - U nas ze szkoleń organizowanych korzysta rocznie ponad 1300 kierowców - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - To bardzo dużo, a efekt jest zdecydowanie większy, ponieważ przeważająca część uczestników naszych kursów to kierowcy flotowi. Pamiętajmy, że to oni zazwyczaj jeżdżą najwięcej, więc ich zachowanie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Kolizje w służbowych autach

Potwierdzają to zresztą statystyki. Kierowcy prowadzący samochód w celach służbowych, uczestniczą w około 50 procent kolizji więcej, niż jeżdżący w celach prywatnych. Z danych Komisji Zdrowia i Bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii wynika, że kierowcy użytkujący samochody firmowe powodują nawet do 30 procent wszystkich wypadków. Oszacowano też, że wypadek drogowy to najczęstszy wypadek przy pracy i przeważająca przyczyna absencji pracowników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza