Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dogonili marzenia na VIII Kongresie Współpracy Lokalnej w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Dogonili marzenia na VIII Kongresie Współpracy Lokalnej w Słupsku
Dogonili marzenia na VIII Kongresie Współpracy Lokalnej w Słupsku Krzysztof Piotrkowski
W środę w Teatrze Rondo zakończył się VIII Kongres Współpracy Lokalnej w Słupsku.W ramach kontynuacji projektu „Dogonić marzenia” finansowanego ze środków PFRON, zwieńczeniem Kongresu było spotkanie motywacyjne z podróżnikiem i działaczem społecznym Janem Melą.

Organizowany przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku Kongres Współpracy Lokalnej to były dwa dni spotkań i dyskusji. Od praworządności, przez ekonomię społeczną do rozmowy o dostępności naszego miasta dla osób niepełnosprawnych.

- Nasz kongres, a organizujemy go już po raz ósmy, to jest taka wspólna przestrzeń do dyskusji między samorządami, przedstawicielami organizacji społecznych i wszystkimi mieszkańcami. Rozmawiamy o problemach i szukamy rozwiązań - tłumaczy Tomasz Keler z Centrum Inicjatyw Obywatelskich.

Drugiego dnia kongresu w ramach programu "Dogonić Marzenia" rozmawiano o rzeczywistych problemach osób ze szczególnymi potrzebami w Słupsku. Pani Agnieszka, mająca problem ze wzrokiem, była jedną z tych osób, które przygotowywały raport o dostępności miejskich instytucji dla osób, takich jak ona. Była m.in. w MOPR, Teatrze Nowym, ratuszu, Trzech Falach. Sprawdzała, czy osoba mająca problem ze wzrokiem może sobie sama poradzić.

- Audytem objęte zostało pięć instytucji. Tak na roboczo mówimy, że przeprowadzamy audyt od przystanku do biurka. Stawiamy się w sytuacji klienta i pokonujemy tę samą drogę, co petent, który wysiada na najbliższym przystanku i musi sam pokonać drogę.Do momentu, w którym załatwia konkretną sprawę - tłumaczyła podczas penelu.

Jej zdaniem nie można tego problemu sprowadzać do dostępności tylko architektonicznej.

Zgodził się z tym Tomasz Keler, prowadzący panel. Padały przykłady instytucji, które myślą, że skoro jest winda, a biuro na parterze to jest wszystko załatwione.

- Czasami jednak wystarczy jedna listwa, której poruszający się bez wózka człowiek nawet nie dostrzeże, by osoba na wózku nie mogła pokonać bariery - mówił Tomasz Keler.

- Dla mnie dostępność to przede wszystkim ułatwienie życia. Nie tylko dla osób z dysfunkcjami - zauważył Mirosław Mirynowski, prezes integracyjnego klubu Zryw w Słupsku.

Chwalił on bardzo tablice informacyjne w Krakowie, jako wzór. Bo osoba z wadą wzroku, jak on, może na nich wszystko wyczytać. W Słupsku nie. Czasami bowiem chodzi o kontrast i kolor liter. Bardzo dostało się podczas dyskusji dworcom PKP.

Okazuje się, że właśnie dostępność cyfrowa bywa u nas problemem dla osób z wadami wzroku, ale i innymi.

Beata Pawlicka, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych w słupskim ratuszu: - W mieście w Słupsku od dawien dawna proces łamania barier dla osób ze szczególnymi potrzebami. Chodzi nam, by wszyscy mieli dobry dostęp do urzędu i instytucji. Podczas inwestycji o to dbamy. Bardzo cieszę się z tego typu debat, a nawet z audytu, który zwrócił uwagę na wiele aspektów, które można zmienić. Tak jak wycieraczka pod drzwiami, której nie musi tam być, ale okazała się barierą. To starmy się zmienić.

Na koniec powiało optymizmem. Pan Mirosław zaapelował do słupszczan o wyrozumiałość i pomoc. - Jak pytam o cenę, to nie by komuś dokuczyć, tylko jej nie widzę i oczekuję pomocy.A nie odpowiedzi: nie widzi pan? Tak, nie widzę!

Pani Agnieszka zauważyła, że jednak w naszym mieście ludzie są życzliwi i pomagają. Chodzi o to by ten jeden nieuprzejmy nie zaburzył tego obrazu.

Zwieńczeniem Kongresu było spotkanie motywacyjne z podróżnikiem i działaczem społecznym Janem Melą. Już nie Jasiem, który zdobywał biegun, a Janem, który motywuje swoim przykładem i wskazuje, że nie ma barier w życiu, których nie można pokonać.

Kongres zakończył koncert zespołu Remont Pomp, którego członkiem jest Jan Skiba uczestnik II Edycji Down the Road.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza