Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Doktor Ewa Dąbrowska zachęcała do zmiany diety. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku [WIDEO, ZDJĘCIA]

maz
Doktor Ewa Dąbrowska zachęcała do zmiany diety. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Doktor Ewa Dąbrowska zachęcała do zmiany diety. Wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Krzysztof Piotrkowski
Postna dieta leczy ciało i zmienia człowieka na lepsze - przekonywała dzisiaj w Słupsku dr Ewa Dąbrowska, popularyzatorka diety warzywno-owocowej.

Do miasta przejechała, aby wygłosić wykład w ramach Akademii Aktywnego Seniora, realizowanej przez Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który dostał dofinansowanie ze Słupskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Ewa Dąbrowska jest absolwentką Akademii Medycznej w Gdańsku, gdzie do 1999 roku pracowała jako adiunkt w Klinice Chorób wewnętrznych. W 1985 roku, gdy nie mogła pomóc ciężko choremu pacjentowi, skorzystała z podpowiedzi kolegi i zastosowała w jego leczeniu postną dietę.

- Właściwie to była woda i surówka z marchewki, która po kilku dniach zaczęła przynosić korzystne zmiany, prowadzące do cofania się chorób - opowiadała w piątek dr Dąbrowska w Słupsku.

Nie ukrywała, że dieta warzywno-owocowa wpływa korzystnie nie tylko na choroby ciała, ale także zmienia całego człowieka, bo zmienia się on na lepsze wobec innych ludzi. Mówiła także o genezie diety, przywołując cytat ze Starego Testamentu, gdzie opisano post Daniela.

- Wynika z tego opisu, że młodzieńcy, którzy byli żywieni postnie, czuli się lepiej niż ci, którym podawano pokarmy tłuste i słodkie - wyjaśnia dr Dąbrowska.

Jak się okazuje, dr Dąbrowska, zainspirowana badaniami doktor Kingi Wiśniewskiej-Roszkowskiej, która zajmowała się prozdrowotnym działaniem głodówek, zagłębiła się w ten temat i własnymi badaniami potwierdziła zbawienne efekty, jakie na ludzki organizm ma post. Wynikiem jej badań nad wpływem odżywiania na leczenie chorób cywilizacyjnych jest opracowana przez doktor Ewę Dąbrowską autorska dieta owocowo-warzywna, która ma na celu odtrucie i stymulację organizmu do aktywowania mechanizmów samoleczących.

Wg doktor Dąbrowskiej, współczesna dieta przeciętnego człowieka składa się z produktów wysoko przetworzonych, a więc ubogich w błonnik, mikroelementy i witaminy. Niedobory tych składników w pożywieniu mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak zawały i nowotwory, należące do grupy chorób przewlekłych określanych mianem cywilizacyjnych

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza