Dom dla dziecka pilnie potrzebny. MOPR w Słupsku poszukuje rodzin zastępczych

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci, które postanowieniem sądu nie mogą pozostać w rodzinie biologicznej. W Słupsku jest tylko dziewięć rodzin zawodowych i dwa rodzinne domy dziecka. Potrzeby są dużo większe.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci, które postanowieniem sądu nie mogą pozostać w rodzinie biologicznej. W Słupsku jest tylko dziewięć rodzin zawodowych i dwa rodzinne domy dziecka. Potrzeby są dużo większe. Fot. Pixabay.com
Udostępnij:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku poszukuje rodzin zastępczych dla dzieci, które postanowieniem sądu nie mogą pozostać w rodzinie biologicznej. W Słupsku jest tylko dziewięć rodzin zawodowych i dwa rodzinne domy dziecka. Potrzeby są dużo większe.

Trwa kampania promocyjna mająca zachęcić słupszczan do pełnienia funkcji rodzin zastępczych. „Zgłoś się do nas i zmień świat choć jednego dziecka. Gwarantujemy, że to oferta także dla Ciebie!” – apeluje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku. Najbardziej poszukiwane są zawodowe rodziny zastępcze, ale nie tylko. Chodzi o zapewnienie opieki dzieciom, które z różnych przyczyn nie może pozostać w rodzinie biologicznej.

- Najczęściej wygląda to tak, że dziecko postanowieniem sądu jest umieszczane w rodzinie zastępczej, którą my wskazujemy albo w takiej rodzinie, która sama zgłosiła się do sądu i zamierza być rodziną zastępczą na konkretnego dziecka – mówi Waldemar Matynia, kierownik Działu Pieczy Zastępczej i Specjalistycznej Pomocy Rodzinie w MOPR w Słupsku. - Najczęściej są to dzieci z rodzin biologicznych, co do których są zastrzeżenia co do poprawności wykonywania funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Sąd wszczyna postępowanie, a na czas postępowania zabezpiecza dzieci w ten sposób, że mają być w pieczy zastępczej. W wyniku postępowania albo dzieci wracają do rodziców biologicznych - na przykład z takim ograniczeniem, że jest dozór kuratora, albo wydaje sąd postanowienie o długoterminowym umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej. Bywa, że ogranicza władzę rodzicielską albo pozbawia władzy rodzicielskiej. Wtedy pobyt dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej jest bardziej ugruntowany. Są jeszcze sieroty i półsieroty, na przykład z tak dramatycznych zdarzeń, w wyniku których rodzice giną wypadku samochodowym – tłumaczy Waldemar Matynia.

Dzieci potrzebujących domów jest dużo, a rodzin wręcz przeciwnie. Przy czym rodziny zastępcze mogą być spokrewnione, niezawodowe, jak i zawodowe.

- Najwięcej, mamy rodzin spokrewnionych. Są to dziadkowie tych dzieci lub ich dorosłe rodzeństwo. Mamy 64 takie rodziny. Druga grupa to rodziny niezawodowe – obecnie mamy ich 28. Większość rodzin niezawodowych to dalsze pokrewieństwo – wujostwo, kuzyni, ciotki, ale też jest grupa całkiem obcych ludzi, która staje się dla tych dzieci rodziną zastępczą, ale pracują nadal w swoich zawodach. I trzecia grupa są to rodziny zastępcze zawodowe, które podpisują z nami umowę, w efekcie której jeden z rodziców jest wynagradzany jak za pracę - wraz ze wszystkimi świadczeniami ZUS-owskimi. I takich rodzin zawodowych długoterminowych mamy dziewięć. Są też rodziny zawodowe pełniące funkcje pogotowia rodzinnego – my mamy takie trzy rodziny i wreszcie są rodzinne domy dziecka. Takich domów mamy dwa – oba są ulokowane poza Słupskiem – mówi Matynia.

Najbardziej poszukiwane są rodziny zawodowe.
- Taką rodzinę możemy głębiej przeszkolić, ma ona też więcej czasu dla dziecka, gdyż pozyskuje się czas jednego z rodziców. Dostaje wynagrodzenie, więc nie musi iść do pracy, aby zarobić na życie rodziny. Cały czas może skoncentrować na życiu rodzinnym. W takich rodzinach mamy dwoje, troje, czasami czworo dzieci. A w rodzinnych domach dziecka mamy pięcioro, a nawet dziewięcioro dzieci. Są to ludzie, którzy mogą swój czas w całości poświęcić na życie rodzinne, dzięki temu, że mają z nami umowę i wynagrodzenie. To ważne, gdyż należy podkreślić, że dzieci potrzebują przede wszystkim uwagi i czasu rodziny. Szczególnie dzieci, które są obciążone negatywnymi doświadczeniami ze swojego życia w rodzinie biologicznej – są to często problemy uzależnień, czy przemocy – mówi Matynia.

Co ważne, nie trzeba mieć ogromnego domu, aby być rodziną zastępcza, nie trzeba też być w związku małżeńskim. Wystarczy chcieć poświęcić czas dziecku.

Kto może stworzyć rodzinę zastępczą?
Możesz tworzyć rodzinę zawodową, gdy nie masz pracy lub chcesz zmienić dotychczasową i pracować w domu. Możesz też stworzyć rodzinę niezawodową, gdy masz pracę, którą lubisz, nie chcesz rezygnować z dotychczasowego życia i zawodu.
Żeby zostać rodzicem zastępczym możesz być sam lub związku, możesz mieć własne dzieci lub być osobą bezdzietną, która marzy by dać dziecku ciepło i dom. Wystarczy, że lubisz dzieci i masz do nich podejście. Przyjęte dziecko może dzielić pokój z innymi dziećmi - nie musisz mieć dużego domu lub mieszkania, które może być również wynajmowane.
Pierwsze rozmowy z pracownikiem MOPR są nieobowiązujące – umów się i porozmawiaj – Tel. 59 814 28 21 lub 23
Tworząc rodzinę zawodową otrzymasz wynagrodzenie za pracę, ubezpieczenie i płatny urlop,
świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka i świadczenie 500+ na każde przyjęte dziecko, a także bezpłatną pomoc specjalistów - pedagogów, psychologów, prawników i koordynatorów MOPR. Obowiązkowy jest bezpłatny kurs dla kandydatów na rodzinę zastępczą. Dla rodziny niezawodowej (możesz być nadal aktywny zawodowo) przewidziano świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dziecka i świadczenie 500+, bezpłatną pomoc specjalistów oraz bezpłatny kurs dla kandydatów na rodzinę zastępczą oraz urlop macierzyński (52 tyg.), gdy przyjmiesz dziecko do 7. roku życia.

Wynagrodzenie
Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej wynosi 785 zł miesięcznie. W przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka świadczenie wynosi 1189 zł miesięcznie. Warto pamiętać, iż rodzinie zastępczej oraz prowadzącemu rodzinny dom dziecka na dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania tego dziecka. Dodatek ten jest nie niższy niż 239 zł miesięcznie. Taki sam dodatek przysługuje na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej zawodowej na podstawie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nielegalna aneksja terytoriów Ukrainy - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie