Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domagają się rewitalizacji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Andrzej Szkocki
Członkowie sotowarzyszeń stoczniowych wciąż wierzą, że będą tu jeszcze budowane statki.
Członkowie sotowarzyszeń stoczniowych wciąż wierzą, że będą tu jeszcze budowane statki.
Stowarzyszenia stoczniowe zawarły porozumienie, liczą na ożywienie zakładu.

 Po wyroku Sądu Najwyższego, korzystnego dla byłych prezesów stoczniowego holdingu, przedstawiciele różnych organizacji społecznych zawarli "Porozumienie Stowarzyszeń na rzecz wznowienia budowy statków w Stoczni Szczecińskiej poprzez rewitalizację Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA".

Przeczytaj także: Stocznia szczecińska. Zielone światło z Brukseli...

Stowarzyszenia podpisały

Dokument parafowali przedstawiciele Towarzystwa Okrętowców Polskich korab, Inżynierów i Techników Mechaników polskich, Stowarzyszenia na rzecz Gospodarki Morskiej i Śródlądowej, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, NSZZ Solidarność Stoczni Szczecińskiej, Narodowego Stowarzyszenia Obrony Bezrobotnych "Jedność i Praca" oraz Obywatelskiej Inicjatywy Uwłaszczeniowej.

 Sprzedaż za złotówkę

 Upadłość Stoczni Szczecińskiej Porta Holding ogłoszono w lipcu 2002 roku. Działalność stoczniowa zosta skoncentrowana w spółce córce holdingu Allround Ship Service (później Stocznia Szczecińska Nowa).

Zmieniony zarząd holdingu sprzedał ASS za symboliczną złotówkę Agencji Rozwoju Przemysłu. Potem majątek przejęła SSN.Zdaniem b. prezesa holdingu Krzysztofa Piotrowskiego, transakcja była bezprawna. Trwało bowiem postępowanie układowe holdingu z wierzycielami. A w trakcie postępowania, jak utrzymuje prezes, nie można niczego zbywać bez zgody komisarza, rady wierzycieli i walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Takiej nie było. Syndyk Stoczni Szczecińskiej Porta Holding dopiero po dwóch latach od upadłości złożył wniosek do sądu okręgowego o uznanie transakcji za nieważną. Sąd jednak nie podzielił racji syndyka przyznając ją rządowej Agencji.

 Decyzja ostateczna Sprawa miała swój dalszy ciąg. W styczniu br. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wyrok niekorzystny dla akcjonariuszy holdingu i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. A 5 października Sąd Najwyższy oddalił kasacje wniesione przez prokuraturę na niekorzyść oskarżonych od wyroku przeciwko prezesom Porty Holding od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z maja 2009 roku (utrzymał w mocy wyrok Sądu Okręgowego z kwietnia 2008 roku)uznając je za bezzasadne. Postanowienie jest prawomocne i nie podlega zaskarżeniu.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza