Dominika Nowakowska wywalczyła srebrny medal w 8. Półmaratonie Warszawskim

Krzysztof Niekrasz [email protected]
Dominika Nowakowska (z prawej) na trasie warszawskiego półmaratonu.
Dominika Nowakowska (z prawej) na trasie warszawskiego półmaratonu. Ze zbioru LKB Braci Petk
Dominika Nowakowska, biegaczka LKB Braci Petk Lębork, wywalczyła srebrny medal w 8. Półmaratonie Warszawskim, który był jednocześnie mistrzostwami Polski w półmaratonie kobiet.

W 8. Półmaratonie Warszawskim pobiegło 10142 osób. Aż sześć zawodniczek wbiegło praktycznie razem na metę, a o zwycięstwie decydowały sekundy. Mistrzynią Polski została Olga Kalendarova-Ochal (Prefebet Śniadowo Łomża).

Czas triumfatorki to 1.14.04 godz. Jako druga finiszowała debiutantka Dominika Nowakowska, która została srebrną medalistką mistrzostw Polski. Na lęborczankę na mecie czekał mąż Karol, który jest równocześnie trenerem. Półmaraton Nowakowska pokonała w czasie 1.14.06 godz.

Uzyskany wynik w takich warunkach i podczas pierwszego startu jest bardzo obiecujący. Polskie biegaczki pokazały, że da się skutecznie walczyć z zagranicznymi zawodniczkami. Obydwie Polki zostawiły w tyle silną grupę faworyzowanych czarnoskórych biegaczek z Kenii i Etiopii oraz mocne biegaczki zza wschodniej granicy.

- Wiedziałem, że Dominika jest bardzo dobrze przygotowana i może nawiązać walkę z najlepszymi Polkami. Bardzo dobry bieg w Poznaniu na 10 km tydzień wcześniej potwierdził wysoką dyspozycję. Choć trzeba pamiętać, że dystans ponad dwadzieścia jeden kilometrów to nie to samo, co bieganie na dziesięć kilometrów. Nie przypuszczałem tylko, że da radę znakomitym biegaczkom z Afryki. Kolejny świetnie rozegrany bieg od strony taktycznej. Zwycięstwo nad doświadczonymi i obieganymi zawodniczkami z Kenii i Etiopii jest z pewnością dużym sukcesem, gdyż wiadomo było, że podczas biegu to one będą nadawały ton rywalizacji - tak ocenił Karol Nowakowski.

Wśród mężczyzn zwycięzcą 8. Półmaratonu Warszawskiego został Kenijczyk Martin Muia Mukule, który pokonał dystans w czasie 1.02.49 godz. Znakomicie spisał się klubowy kolega Nowakowskiej Daniel Chuchała. Miał czas 1.09.09 godz. Z tym rezultatem przedstawiciel LKB Braci Petk został sklasyfikowany na czternastym miejscu. Meta 8. Półmaratonu Warszawskiego usytuowana była w okolicach Stadionu Narodowego.