Domowa produkcja alkoholu – jak ją rozpocząć i gdzie kupić podstawowy sprzęt?

Artykuł sponsorowany .
Udostępnij:
Domowa produkcja alkoholi to ciekawe hobby, któremu oddaje się coraz większa ilość Polaków. W przeciwieństwie do czasów sprzed kilkudziesięciu lat, gdy samodzielne wytwarzanie alkoholu w domu było praktykowane głównie ze względu na chęć oszczędności, obecnie jest to raczej zajęcie dla osób interesujących się samym procesem powstawania tego rodzaju napojów oraz testowaniem nowych, nierzadko bardzo wyrafinowanych smaków. Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z samodzielną produkcją alkoholu? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie produkty i akcesoria będą ci potrzebne.

Czy produkcja alkoholu w domu jest legalna?

Wiele osób zastanawia się, czy samodzielna produkcja alkoholu jest w Polsce legalna. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy odnieść się do dokumentów prawnych. Jeśli chodzi o wino, cydry i perry, zastosowanie ma tu ustawa z dnia 2 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690). Już w art. 1 ust 2. ww. dokumentu możemy przeczytać, że nie stosuje się go wobec wyrobów winiarskich produkowanych w domu na użytek własny i nieprzeznaczonych do sprzedaży. Aby samodzielne wytwarzanie wyrobów winiarskich mogło być zatem legalne, konieczne jest spełnienie trzech podstawowych przesłanek: alkohol musi być produkowany w domu, może być stosowany wyłącznie na użytek własny i nie może być wprowadzany do obrotu. W innym miejscu (art. 47 ust. 1 pkt 3ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11)) możemy przeczytać, że z obowiązku produkcji w składzie podatkowym (czyli miejscu, gdzie artykuły akcyzowe są wytwarzane, magazynowane i przeładowywane) są zwolnione napoje fermentowane (m.in. wino i piwo) spełniające przesłanki identyczne jak wspomniane powyżej. Jaki z tego wniosek? Domowa produkcja napojów alkoholowych będzie legalna tylko wtedy, gdy wypełnimy (łącznie!) wszystkie prawnie wymagane warunki.

https://alembik.eu/

Domowa produkcja alkoholu – co na początek?

Samodzielne przygotowanie wina, piwa czy wódki może przynieść sporo frajdy. Jednak zabierając się do tego w niewłaściwy sposób nie tylko narażasz się na niepotrzebny stres, lecz także możesz szybko się zniechęcić. Na sam początek musisz wyposażyć się w odpowiednie gadżety. W zależności od tego, jaki rodzaj alkoholu chcesz przygotować, przydadzą ci się takie produkty, jak:

· droższe gorzelniane (inaczej: droższe gorzelnicze; np. drożdże coobra lub turbo drożdże),

· zaprawki do alkoholu (np. zaprawka do wódki),

· specjalna aparatura do bimbru,

· węgiel aktywny (inaczej: węgiel aktywowany),

· etykiety do bimbru,

· stojak na wino,

· prasa do owoców.

Jakie jest ich zastosowanie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Drożdże gorzelnicze

Kluczowym etapem podczas produkcji alkoholu jest przygotowanie tzw. zacieru, czyli mieszaniny wykorzystywanej w procesie destylacji. Jego wytwarzanie polega na poddaniu fermentacji specjalnej mieszanki (różnej w zależności od typu trunku). Aby uzyskać wysoki procent alkoholu w zacierze potrzebne są drożdże gorzelniane. Dobrej jakości drożdże gorzelnicze znajdziemy w ofercie sklepów specjalizujących się w artykułach do domowej produkcji alkoholu. Jednymi z najlepszych drożdży gorzelnianych są drożdże coobra [https://alembik.eu/94-drozdze-gorzelnicze-gorzelniane], które umożliwiają przefermentowanie dużej ilości cukru w bardzo krótkim czasie. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości, wybierzmy drożdże turbo [https://alembik.eu/94-drozdze-gorzelnicze-gorzelniane].

Zaprawka do alkoholu

Aby uzyskać niepowtarzalny smak i aromat bimbru warto wykorzystać specjalną esencję. Zaprawka do alkoholu pozwoli ci stworzyć luksusowy trunek, którym oczarujesz swoich gości. Doskonale nadaje się do tego zaprawka do wódki [https://alembik.eu/95-esencje-zaprawki-do-wodki] z serii STRANDS.

Aparatura do bimbru

Podstawowym akcesorium do produkcji bimbru jest destylator. Kompletna aparatura do bimbru [https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru] to jednak o wiele więcej: nie zapomnij też o chłodnicy, odstojniku i szklanych rurkach. Bardzo ważny jest także węgiel aktywny [https://alembik.eu/102-wegiel-aktywny-aktywowany-do-filtrowania-bimbru]. Węgiel aktywowany służy do oczyszczania i filtrowania destylatorów i wody.

Etykiety do bimbru

Aby butelka w przygotowywanym przez ciebie alkoholem pięknie prezentowała się w domowym barku czy na stole, warto nakleić na nią etykietę. Po wpisaniu w wyszukiwarkę bimber etykieta [https://alembik.eu/224-etykiety-na-destylat] znajdziesz mnóstwo gustownych i eleganckich wzorów.

Prasa do owoców

Marzy ci się przygotowanie domowego wina z owoców? Na twojej liście zakupów obowiązkowo powinna znaleźć się prasa do owoców [https://alembik.eu/195-prasy-do-owocow]. To proste urządzenie pozwoli ci szybko rozgnieść owoce i wytłoczyć z nich sok.

Stojaki na wino

Tak szlachetny napój, jakim jest wino, powinien być odpowiednio wyeksponowany (nie wspominając już o tym, że trzeba go przechowywać we właściwej pozycji). W tym celu doskonale sprawdzi się drewniany stojak na wino [https://alembik.eu/153-regaly-na-wino-i-stojaki-do-wina].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie