Czy produkcja alkoholu w domu jest legalna?
Wiele osób zastanawia się, czy samodzielna produkcja alkoholu jest w Polsce legalna. Aby odpowiedzieć na to pytanie należy odnieść się do dokumentów prawnych. Jeśli chodzi o wino, cydry i perry, zastosowanie ma tu ustawa z dnia 2 maja 2011 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. 2011 nr 120 poz. 690). Już w art. 1 ust 2. ww. dokumentu możemy przeczytać, że nie stosuje się go wobec wyrobów winiarskich produkowanych w domu na użytek własny i nieprzeznaczonych do sprzedaży. Aby samodzielne wytwarzanie wyrobów winiarskich mogło być zatem legalne, konieczne jest spełnienie trzech podstawowych przesłanek: alkohol musi być produkowany w domu, może być stosowany wyłącznie na użytek własny i nie może być wprowadzany do obrotu. W innym miejscu (art. 47 ust. 1 pkt 3ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. 2009 nr 3 poz. 11)) możemy przeczytać, że z obowiązku produkcji w składzie podatkowym (czyli miejscu, gdzie artykuły akcyzowe są wytwarzane, magazynowane i przeładowywane) są zwolnione napoje fermentowane (m.in. wino i piwo) spełniające przesłanki identyczne jak wspomniane powyżej. Jaki z tego wniosek? Domowa produkcja napojów alkoholowych będzie legalna tylko wtedy, gdy wypełnimy (łącznie!) wszystkie prawnie wymagane warunki.
Domowa produkcja alkoholu – co na początek?
Samodzielne przygotowanie wina, piwa czy wódki może przynieść sporo frajdy. Jednak zabierając się do tego w niewłaściwy sposób nie tylko narażasz się na niepotrzebny stres, lecz także możesz szybko się zniechęcić. Na sam początek musisz wyposażyć się w odpowiednie gadżety. W zależności od tego, jaki rodzaj alkoholu chcesz przygotować, przydadzą ci się takie produkty, jak:
· droższe gorzelniane (inaczej: droższe gorzelnicze; np. drożdże coobra lub turbo drożdże),
· zaprawki do alkoholu (np. zaprawka do wódki),
· specjalna aparatura do bimbru,
· węgiel aktywny (inaczej: węgiel aktywowany),
· etykiety do bimbru,
· stojak na wino,
· prasa do owoców.
Jakie jest ich zastosowanie? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Drożdże gorzelnicze
Kluczowym etapem podczas produkcji alkoholu jest przygotowanie tzw. zacieru, czyli mieszaniny wykorzystywanej w procesie destylacji. Jego wytwarzanie polega na poddaniu fermentacji specjalnej mieszanki (różnej w zależności od typu trunku). Aby uzyskać wysoki procent alkoholu w zacierze potrzebne są drożdże gorzelniane. Dobrej jakości drożdże gorzelnicze znajdziemy w ofercie sklepów specjalizujących się w artykułach do domowej produkcji alkoholu. Jednymi z najlepszych drożdży gorzelnianych są drożdże coobra [https://alembik.eu/94-drozdze-gorzelnicze-gorzelniane], które umożliwiają przefermentowanie dużej ilości cukru w bardzo krótkim czasie. Jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej jakości, wybierzmy drożdże turbo [https://alembik.eu/94-drozdze-gorzelnicze-gorzelniane].
Zaprawka do alkoholu
Aby uzyskać niepowtarzalny smak i aromat bimbru warto wykorzystać specjalną esencję. Zaprawka do alkoholu pozwoli ci stworzyć luksusowy trunek, którym oczarujesz swoich gości. Doskonale nadaje się do tego zaprawka do wódki [https://alembik.eu/95-esencje-zaprawki-do-wodki] z serii STRANDS.
Aparatura do bimbru
Podstawowym akcesorium do produkcji bimbru jest destylator. Kompletna aparatura do bimbru [https://alembik.eu/146-destylatory-do-bimbru] to jednak o wiele więcej: nie zapomnij też o chłodnicy, odstojniku i szklanych rurkach. Bardzo ważny jest także węgiel aktywny [https://alembik.eu/102-wegiel-aktywny-aktywowany-do-filtrowania-bimbru]. Węgiel aktywowany służy do oczyszczania i filtrowania destylatorów i wody.
Etykiety do bimbru
Aby butelka w przygotowywanym przez ciebie alkoholem pięknie prezentowała się w domowym barku czy na stole, warto nakleić na nią etykietę. Po wpisaniu w wyszukiwarkę bimber etykieta [https://alembik.eu/224-etykiety-na-destylat] znajdziesz mnóstwo gustownych i eleganckich wzorów.
Prasa do owoców
Marzy ci się przygotowanie domowego wina z owoców? Na twojej liście zakupów obowiązkowo powinna znaleźć się prasa do owoców [https://alembik.eu/195-prasy-do-owocow]. To proste urządzenie pozwoli ci szybko rozgnieść owoce i wytłoczyć z nich sok.
Stojaki na wino
Tak szlachetny napój, jakim jest wino, powinien być odpowiednio wyeksponowany (nie wspominając już o tym, że trzeba go przechowywać we właściwej pozycji). W tym celu doskonale sprawdzi się drewniany stojak na wino [https://alembik.eu/153-regaly-na-wino-i-stojaki-do-wina].
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?