Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowe, naturalne sposoby na przeziębienie i grypę. To działa - zobacz koniecznie!

Paula Goszczyńska
Teresa Tomaszewska, dietetyk i fitoterapeuta, specjalizuje się w naturalnych sposobach leczenia
Teresa Tomaszewska, dietetyk i fitoterapeuta, specjalizuje się w naturalnych sposobach leczenia Dawid Łukasik
Kichanie, kaszel, ale również gorączka i bóle mięśni - z tym teraz walczy wielu Polaków. Grypa opanowała cały kraj, ale zanim udamy się do lekarza, może najpierw warto skorzystać z domowych sposobów na walkę ze złym samopoczuciem. Metody stosowane przez nasze babcie mogą być wyjątkowo skuteczne oraz, co ważne, przyjazne dla naszego organizmu.

Dostarczaj płynów

Pamiętajmy, że infekcja to spory szok dla naszego zdrowia. Dlatego warto zrezygnować w tym czasie z obowiązków i po prostu odpocząć. Bardzo ważnym elementem w zwalczaniu wirusa jest dostarczenie organizmowi dużej ilości płynów. Rozluźnić gęstą wydzielinę oddechową i zapobiec odwodnieniu pomoże zarówno woda, jak i herbaty owocowe czy bulion rosołowy. Zrezygnować należy natomiast ze spożywania kawy, napojów gazowanych zawierających kofeinę oraz alkoholu - nie tylko nasilają odwodnienie, lecz mają także działanie moczopędne.

W walce z przeziębieniem i grypą niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. Przede wszystkim sięgajmy po warzywa i owoce. Stosujmy miód, sok malinowy do herbatek oraz czosnek do potraw. Ten ostatni ma silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz uodpar-niające - to naturalny antybiotyk. Teresa Tomaszewska, dietetyk i fitoterapeuta, poleca zastosowanie sposobu świętej Hildegardy z Bingen - gorącej wody z malinami i dwiema lub trzema szczyptami galgantu. - Galgant to unikatowa przyprawa z grupy imbirowatych, ale ma znacznie szersze zastosowanie i w znakomity sposób mobilizuje organizm do walki z infekcją. Taką miksturę możemy również zastosować zapobiegawczo rano i wieczorem, gdy przemarzniemy lub przemokniemy - radzi dietetyk i poleca również dziką różę, jako naturalne źródło bioflawonoidów i witaminy C. - Warto też włączyć owoce czarnego bzu. Zaczniemy się dość intensywnie pocić, co będzie dobrym sygnałem.

W celu złagodzenia kaszlu świetnie sprawdzi się syrop z cebuli. Należy zetrzeć na tarce cebulę, odcisnąć sok oraz dodać niewielką ilość miodu i cytryny. Tak przygotowaną miksturę należy pić od trzech do pięciu razy dzie-nnie. Dobrym sposobem na pokonanie grypy jest picie ciepłego mleka z miodem i masłem. Taka mikstura zadziała najlepiej wypita przed snem - ma właściwości napotne.

Zioła i witaminy na wagę złota

W leczeniu przeziębienia często stosuje się zioła w postaci herbat, syropów, soków oraz olejków eterycznych. Ich działanie polega na rozrzedzaniu i rozluźnianiu wydzieliny, co pomaga w odkrztuszaniu. Odpowiednio dobrane zioła udrażniające drogi oddechowe są natomiast w stanie wyeliminować trudności z oddychaniem i pozbyć się problemu zatkanego nosa. Podczas przeziębienia warto sięgnąć po tymianek, fiołek, czystek czy sosnę.

By złagodzić podrażnienia gardła, pomocna może okazać się płukanka z naparem z szałwii albo roztworem ciepłej wody z dodatkiem szałwii. Bardzo dobrze spra-wdza się także syrop z cebuli, który znany jest ze swoich właściwości łagodzących i dezynfekujących. Uzupełnia on także niedobory witamin A, B1, B2, C, PP oraz mikroelementów takich jak selen, cynk, wapń czy fosfor.

Inhalacje pomogą odetchnąć

Do wykonania inhalacji posłużyć można się profesjonalnym urządzeniem lub zastosować domowy sposób - pochylić się nad miską gorącej wody i nakryć głowę ręcznikiem tak, by zapobiec nadmiernemu uciekaniu pary wodnej. Zaletą drugiego z rozwiązań jest możliwość rozszerzenia porów skóry i oczyszczenia cery. Inhalacje wykonywać powinno się kilka razy dziennie przez 15 minut, wciągając powietrze nosem i wydychając ustami. Skuteczność zabiegu możemy zwiększyć, dodając do wody kilka kropel olejku eterycznego. Najlepiej sprawdzi się tu eukaliptusowy, który posiada w swoim składzie substancje o działaniu wykrztuśnym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz rozkurczowym. Do inhalacji wykorzystać można także olejek sosnowy, który posiada właściwości przeciwbólowe, rozgrzewające, przeciwzakaźne i lekko pobudzające.

Jeżeli naturalne metody nie przyniosą upragnionego skutku i ulgi, a objawy utrzymują się około tygodnia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

NAWILŻANIE POWIETRZA

Przeziębienie przeważnie dopada nas, kiedy większość czasu spędzamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Suche powietrze w połączeniu z regularnym wydmuchiwaniem nosa nie sprzyja regeneracji podrażnionej błony śluzowej gardła i nosa. Co za tym idzie, niezbędne jest nawilżanie powietrza, o które zadbać można domowym sposobem - wystarczy, że na kaloryferze położymy mokry ręcznik. Inne rozwiązanie to zakup specjalnego, ceramicznego pojemnika na wodę, który umieszcza się na kaloryferze.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]



Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 ZDJĘĆ - QUIZ]

Janusze projektowania w akcji - te dzieła są bezużyteczne [zdjęcia]

Najseksowniejsze imiona. Zobacz czy jesteś na liście!

Jakie sklepy będą czynne w niedziele w Kielcach?

TOP 7 prezentów na Dzień Kobiet. Jaki upominek na święto Pań?

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: SEKUND BIZNESU - o niedzielnym zakazie handlu

(Źródło:vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Domowe, naturalne sposoby na przeziębienie i grypę. To działa - zobacz koniecznie! - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza