Tradycja dożynek sięga wielu pokoleń wstecz i jest żywym przykładem pielęgnowania kultury ludowej. Co roku, pod koniec sierpnia lub na początku września, mieszkańcy zbierają się, aby wspólnie uczcić zakończenie prac polowych. Przygotowania do tego wydarzenia trwają wiele tygodni – mieszkańcy ozdabiają swoje domy i ulice, pieką tradycyjne chleby oraz przygotowują wieńce dożynkowe, które są symbolem urodzaju i ciężkiej pracy rolników.
Obchody rozpoczęły się w sobotę 31.08.2024 uroczystą mszą świętą o godzinie 13:00 w kościele w Charnowie. Uczestnicy podziękowali Bogu za plony oraz prosili o pomyślność na kolejny rok. Po mszy przez Charnowo ruszył barwny korowód dożynkowy, w którym wzięli udział mieszkańcy Charnowa, przedstawiciele władz Gminy Ustka oraz oficjele. Najważniejszym punktem korowodu był wieniec dożynkowy, który wykonany jest z kłosów zbóż, owoców, warzyw i kwiatów. Wieniec ten symbolizuje urodzaj i obfitość, a także dziękczynienie za dary natury.
Po zakończeniu części oficjalnej, uczestnicy wzięli udział w festynie, który odbył się na stadionie w Charnowie. Na odwiedzających czekały liczne atrakcje, takie jak występy zespołów ludowych, konkursy, pokazy rzemiosła, a także degustacje lokalnych specjałów. Dzieci mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich karuzel i dmuchańców, podczas gdy dorośli mogli spróbować regionalnych potraw i tradycyjnych napojów.
Wieczorem odbyła się wspólna zabawa taneczna, która trwa do późnych godzin nocnych. Zagrały zespoły Lili i Menelaos.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?