Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dramatycznie brakuje krwi. Centrum otwiera drzwi w niedzielę. W akcję włączają się szkoły

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
We wtorek, 9 listopada mobilny punkt pobrań stanął przy II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Podczas akcji udało się zebrać 10 000 ml krwi!
We wtorek, 9 listopada mobilny punkt pobrań stanął przy II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Podczas akcji udało się zebrać 10 000 ml krwi! Fot. II LO w Słupsku
Tak wielu pacjentów czeka teraz na naszą pomoc na oddziałach szpitalnych, a niestety zapasy krwi są niewielkie. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza dawców nawet w niedzielę. Obecnie bardzo niskie stany magazynowe są w grupach A+, B-, 0-. Ogromną pomocą są szkoły, które organizują mobilne punkty na terenie placówki.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Krew i preparaty krwiopochodne otrzymują chorzy poddawani skomplikowanym operacjom chirurgicznym, kardiochirurgicznym, ginekologicznym, ortopedycznym,
po ciężkich krwotokach, urazach, wypadkach, oparzeniach, leczeni z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego, leczeni z powodu chorób nowotworowych, na hemofilię, kobiety w ciąży i po porodzie, kiedy był duży ubytek krwi lub znaczna anemia.

- W oddziałach szpitalnych wielu pacjentów czeka teraz na naszą pomoc. Zróbmy wszystko, aby mogli jak najszybciej wyzdrowieć i wrócić do domów. Obecnie bardzo niskie stany magazynowe mamy w grupach A+, B-, 0- - apeluje Magdalena Żynis z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. - Na krwiodawców czekamy również w niedzielę, 14 listopada w RCKiK w Słupsku w godzinach 7-13. Za to w poniedziałek , 15 listopada, zapraszamy do Oddziału Terenowego w Chojnicach , Oddziału Terenowego w Lęborku oraz do RCKiK w Słupsku.

W poniedziałek, 15 listopada, krwiobus będzie też czekał na wszystkich chętnych uczniów z Zespół Szkół "Elektryk" w Słupsku. To już kolejna szkoła, którą włącza się do akcji. We wtorek, 9 listopada mobilny punkt pobrań stanął przy II Liceum Ogólnokształcącym w Słupsku. Podczas akcji udało się zebrać 10 000 ml krwi!

- Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Pamiętajmy, że nasza krew może uratować komuś życie - mówi Magdalena Żynis.

Kto może zostać dawcą?

1.Dawcą krwi może zostać osoba zdrowa, w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg.

2.Nie może zostać dawcą krwi osoba:

a) chorująca na cukrzycę, choroby tarczycy, AIDS, będąca nosicielem wirusa HIV, chora z chorobą nadnerczy, chora na łuszczycę, chorobę nowotworową;

b)która przechorowała wirusowe zapalenie wątroby;

c)leczona hormonem wzrostu;

d)chora na padaczkę.

3.Dawca/kandydat na dawcę musi okazać w rejestracji dowód tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL oraz podać miejsce zamieszkania.

4.Dawca w dniu oddania krwi:

a)powinien być wypoczęty

b)powinien spożyć lekkostrawny, beztłuszczowy posiłek

c)nie może być po spożyciu alkoholu, po lekach odurzających, narkotykach.

5.Czasowo, przez okres 6 miesięcy, nie może oddać krwi osoba, która miała wykonany zabieg chirurgiczny, tatuaż, przekłucie ciała (kolczyki), akupunkturę. Również w tym samym czasie, nie może oddawać krwi osoba, która miała badania endoskopowe (np. gastroskopię). Ten sam okres 6 miesięcy obowiązuje osoby leczone krwią i jej składnikami w kraju, a okres 12 miesięcy, jeżeli leczenie miało miejsce za granicą.

Kobiety nie mogą oddawać krwi podczas ciąży i w okresie karmienia piersią oraz przez 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży. Zakaz oddawania krwi obejmuje również osoby w okresie 6 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego.

6.Krótszy okres dyskwalifikacji dotyczy następujących stanów:

a)okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu;

b)7 dni po usunięciu zęba i 24 h po leczeniu zachowawczym;

c)14 dni od zakończenia leczenia chorób zakaźnych i innych ostrych stanów chorobowych

d)14 dni po zakończeniu leczenia antybiotykami

e)2 lata po wyleczeniu gruźlicy

f)kontakt z chorym na chorobę zakaźną przez okres 28 dni

g)osoba leczona lub pobierająca profilaktycznie leki zawierające aspirynę, przez okres 5 dni od ich odstawienia

h)szczepienia:

-BCG (przeciwgruźlicze)- 4 tygodnie

-WZW typu B- 1 tydzień

-WZW typu A i B oraz inne szczepienia i surowice- 48 godzin

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Oddanie 450 ml krwi lub 600 ml osocza nie ma żadnego negatywnego wpływu na stan zdrowia i nie powoduje “przyzwyczajenia”. Jeżeli zachorujesz na jakąkolwiek chorobę w ciągu 48 h po oddaniu krwi, powinien zgłosić ten fakt w Centrum Krwiodawstwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza