Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dress code, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Anna Piwowarska [email protected]
Także kierowcy słupskiego MZK mają określony dress code – to niebieska koszula i krawat.
Także kierowcy słupskiego MZK mają określony dress code – to niebieska koszula i krawat. PK
To, jak wyglądamy w pracy, nie zależy tylko od nas, ale również od naszego pracodawcy i ustalonego przez niego stylu, tzw. dress codu. Dotyczy to przede wszystkim pracowników korporacji.

Każdy pracownik jest wizytówką swojej firmy. Jego osoba ma wpływ na ocenę przedsiębiorstwa przez klienta i chociażby dlatego wiele firm określa, jak pracownik ma być ubrany w pracy.

Najbardziej widocznym przykładem pracowników, których obowiązuje strój służbowy są pracownicy fabryk. W godzinach pracy bardzo często pracodawca oczekuje od nich ochronnej odzieży i obuwia, podyktowanych wymaganiami technologicznymi, bhp lub sanitarnymi. W takich wypadkach to pracodawca zapewnia pracownikowi odpowiednią odzież, a także ma obowiązek sfinansować jej pranie, konserwację, naprawę, odpylenie i odkażenie, w zależności od charakteru wykonywanej przez zatrudnionego pracy.

Kolejnym przykładem stro­ju służbowego, który od razu przyciąga uwagę, mogą być ubrania ekspedientek w sklepach odzieżowych. W godzinach pracy pracownicy sieciówek noszą ubrania produkowane przez reprezentowaną przez sprzedawcę markę, tym samym stając się chodzącą reklamą danej firmy.

- W mniejszych firmach ogólne wskazówki zwykle dotyczą stonowanej kolorystyki oraz nieeksponowania pewnych partii ciała, co w środowisku zawodowym jest wyrazem braku profesjonalizmu - mówi Dorota Strze­lec, psycholog pracy, konsultantka zarządzania kadrami w StaffPoland. - Często zakazuje się także noszenia na przykład dżinsów, klapek, odkrytych ramion itp. W tak wyznaczonych ramach, pracownik decyduje o swoim ubiorze zgodnie z osobistymi preferencjami - dodaje Strzelec.

Dobrym przykładem obowiązkowego stroju służbowego są banki. Ich pracownicy bez względu na porę roku muszą wyglądać reprezentacyjnie. - Nasi pracownicy zobowiązani są do noszenia eleganckiego stroju biznesowego w stonowanych kolorach, który jest odpowiedni do obsługi klienta. Każdy pracownik powinien mieć przypięty do ubrania identyfikator. Szczegóły ubio­ru zależą od pracowników. Pracownicy również dopasowują swój strój odpowiednio do pory roku - mówi Katarzyna Karpiuk, rzecznik prasowy Banku Pekao SA.

Odpowiedni strój jest również istotny w pracy w urzę­dzie, chociaż coraz częściej urzędnicy muszą kierować się ogólnymi wskazówkami, a nie listą konkretnych wymagań. - Nie ma twardych wytycznych odnośnie do stroju, ale powszechnie przyjętą praktyką jest schludność. Panowie powinni pokazać się w urzędzie w koszuli z długim rękawem i pod krawatem. Panie mają trochę większą dowolność, ale mu­szą pamiętać o odpowiedniej długości spódnicy czy sukienki - mówi Dawid Zielkowski, rzecznik prasowy prezydenta Słupska. - Szczególnie należy o tym pamiętać latem, kiedy temperatura rośnie. Co prawda pracownicy słupskiego ratusza mogą wtedy odkryć trochę więcej, ale pewnych granic przekraczać po prostu nie mogą. Na pewno muszą pamiętać o zakrytych ramionach, długich spodniach i, w przypadku pań, rajstopach.

Ścisły dress code to nie tylko walor estetyczny firmy. Jest to również element kultury organizacji, który świadczy o profesjonalizmie jej pracowników oraz jest wyrazem szacunku względem klientów. Czy chcemy tego, czy nie, wygląd w pracy ma ogromne znaczenie. Wpływa na to, jak będziemy odbierani przez klientów, współ­pracowników i przede wszyst­kim przełożonego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza