Spis treści
Moda na naturę sprawia, że różne elementy właśnie z naturalnych materiałów są mile widziane we wnętrzach. Jednym z nich jest drewno, które ma mnóstwo zalet użytkowych. Jednak jego cechy sprawiają, że nie wszędzie sprawdza się równie dobrze. Jednym z takich „trudnych dla drewna” pomieszczeń jest łazienka. Panuje w niej podwyższona wilgotność, zmienna temperatura, jest też bezpośredni kontakt z wodą. Takie warunki są wyzwaniem dla drewnianych elementów wykończenia. Dlatego jeśli chcemy wprowadzić drewno do łazienki, trzeba się nad tym dobrze zastanowić.
Jakie drewno do łazienki?
Przede wszystkim nie każdy rodzaj drewna nadaje się do łazienki. Ważny tutaj jest tak zwany współczynnik skurczu i odkształcania się – im niższy, tym drewno jest bardziej odpowiednie do tego pomieszczenia. Mówiąc prościej – jest to drewno, które mniej pracuje i odkształca się pod wpływem m.in. wilgoci. Z rodzimy gatunków do takich odpornych należy przede wszystkim dąb, ale też jesion czy modrzew. Natomiast znacznie bardziej wytrzymałe jest drewno egzotyczne, takie jak tek (teak), merbau, iroko, doussie, czy mahoń.
Drewniana podłoga w łazience
Jednym z podstawowych sposobów wykorzystania drewna w różnych pomieszczeniach jest wykonanie z niego podłogi. Jak to się sprawdzi w łazience? W sprzedaży są wodoodporne podłogi drewniane, o warstwowej budowie, jednak ich producenci zastrzegają wyraźnie, że są odporne w przypadku krótkotrwałego kontaktu z wodą. Oznacza to, że o taką podłogę trzeba regularnie dbać i wycierać. Jeśli mamy tendencję do zachlapywania podłogi i niechęć do spędzania życia na sprzątaniu, trzeba się dobrze zastanowić nad położeniem drewnianej podłogi w łazience.
Drewniany blat do łazienki
Ciekawym rozwiązaniem są drewniane blaty łazienkowe. Ich wybór jest dość duży, a ceny w miarę przystępne. Najczęściej są oferowane blaty z drewna klejonego, zarówno rodzimego (dąb), jak i egzotycznego. Blat z drewna klejonego jest bardziej odporny na odkształcenia, jednak nadal będziemy musieli zwracać uwagę na jego powierzchnię. Nie wybaczy stojących dłużej kałuż wody. Jednak o stan można szybciej i łatwiej zadbać niż o całą podłogę.
Drewniane akcesoria łazienkowe
Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie drewna do łazienki są różne drobniejsze akcesoria, takie jak wieszaki, półki, pojemniki czy ramy luster. Tu również trzeba zwrócić uwagę na rodzaj drewna, a także zadbać o zabezpieczenie powierzchni.
Jak zabezpieczyć drewniane powierzchnie w łazience?
Decydując się na drewniane elementy w łazience, trzeba zadbać o ich powierzchnię, tak żeby woda nie wsiąkała w głąb drewna. W tym celu drewno należy pomalować np. lakierem jachtowym, który bez problemu można kupić. Alternatywą jest olejowanie powierzchni, jednak trzeba je powtarzać 2-3 razy w roku.
Dobry sposób na modną łazienkę w drewnie
Jeśli podoba nam się wygląd drewna w łazience, obecnie najlepszym zastępstwem dla niego są płytki ceramiczne. Mogą do złudzenia przypominać drewniane deski czy inne elementy. Idealnie nadają się na podłogi. Oczywiście można je też kłaść na ścianach. Również na podłogach i ścianach można kłaść płytki i panele winylowe o rysunku drewna.
Kiedy największe i najbardziej newralgiczne powierzchnie będziemy mieć zabezpieczone materiałem, który wygląda jak drewno, ale w łazience nie sprawia kłopotów, dobierzmy do niego np. drewniany blat oraz akcesoria.
Postaw na drewno jako dodatek
Warto zadbać o to, żeby drewniany wystrój nie przytłoczył pomieszczenia. Obecnie drewno jest szczególnie modne w połączeniu z innymi elementami. Modne zestawienia tworzy m.in. z białymi lub szarymi płytkami (imitującymi beton lub kamień) o różnych kształtach. Świetnie pasują też czarne dodatki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?