MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drogi S6 i S11 niczym tlen dla regionu. Kiedy będą gotowe?

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Jak istotne są dla naszego regionu drogi ekspresowe S6 oraz planowana S11 nikogo nie trzeba przekonywać. Sprawdziliśmy, jak wyglądają plany na dokończenie tej pierwszej oraz projektowanie tej drugiej.
Jak istotne są dla naszego regionu drogi ekspresowe S6 oraz planowana S11 nikogo nie trzeba przekonywać. Sprawdziliśmy, jak wyglądają plany na dokończenie tej pierwszej oraz projektowanie tej drugiej. archiwum GDDKiA
Jak istotne są dla naszego regionu drogi ekspresowe S6 oraz planowana S11 nikogo nie trzeba przekonywać. Sprawdziliśmy, jak wyglądają plany na dokończenie tej pierwszej oraz projektowanie tej drugiej.

Przypomnijmy, że dokończenie obwodnicy S6 Koszalin - Sianów sprawiłoby, że zniknąłby jeden z poważniejszych problemów komunikacyjnych w mieście. Wiele zmieniło przecież zamknięcie wiaduktu na al. Monte Cassino. To m.in. tędy biegnie tranzyt. Przymusowe przekierowanie ruchu na inne ulice, sprawiło, że w tych częściach miasta tworzą się korki oraz szybciej pogarsza się stan nawierzchni.

Zobacz także Budowa drogi S6 na Pomorzu (GDDKiA)

- Do końca tego roku planujemy ogłosić postępowanie przetargowe na niedokończonym odcinku, bo zakończyliśmy prace nad zaktualizowanym projektem budowlanym obwodnicy - powiedział Mateusz Grzeszczuk, główny specjalista ds. komunikacji społecznej ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad.

- Aktualnie trwa opracowywanie dokumentacji. Zdecydowaliśmy też, że będziemy budować estakadę nad linią kolejową w okolicach Gorzebądzia, by uniknąć prac gruntowych. Nie chcemy ingerować w skomplikowane warunki gruntowe, które tam występują, w różne warstwy wodonośne. I bez tego budowa będzie odbywać się w specyficznych warunkach, z uwzględnieniem tych geologicznych trudności - dodał.

Przetarg na ekspresową S6 z Lęborka do Bożegopola Wielkiego....

Trzeba będzie jednak uzbroić się w cierpliwość, bo końca realizacji obwodnicy spodziewać się należy dopiero w 2023 roku. Przypomnijmy, to około 8-kilometrowy odcinek, na którym trzy lata temu odkryto poważne problemy z podłożem.
Wciąż na realizację czeka także 45-kilometrowy odcinek ekspresówki Sianów-Słupsk. W trzecim kwartale 2021 r. planowe jest ogłoszenie postępowania przetargowego, a planowane zakończenie prac przewidziano na 2025 r.

W przypadku drogi S11, a konkretnie odcinka między Koszalinem, a Bobolicami (około 40 km), to trwa przygotowywanie projektów. Są już na zaawansowanym etapie, jak informuje GDDKiA. Trwają uzgodnienia z samorządami, dostawcami sieci. - To bardzo szczegółowa dokumentacja - powiedział Grzeszczuk.

Trwają intensywne prace na odcinku obwodnicy przy ulicy Władysława IV w Koszalinie.

Intensywne prace przy ulicy Władysława IV w Koszalinie. Zobacz zdjęcia

- Harmonogram zakłada, że na początku przyszłego roku otrzymamy zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID). Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w trzecim kwartale 2021 wykonawcy będą mogli przystąpić do robót. To naturalnie wiąże się wcześniej z procedurą wyceny nieruchomości i wypłaty odszkodowań na mocy specustawy, z rygorem natychmiastowej wykonalności - podkreślił rzecznik szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Sama podróż do Bobolic i dalej, Szczecinka, będzie się różniła od tzw. starej "jedenastki". Inny będzie m.in. dojazd i wyjazd z Koszalina od strony południowej. Nitka będzie wiodła m.in. w kierunku Niedalina, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 167. Kiedy będzie można przejechać nową S11? Planowana finalizacja inwestycji to druga połowa 2023 r.

Jak prezentuje się odcinek drogi S6 Ustronie Morskie - Koszalin z lotu ptaka? Zobaczcie najnowsze zdjęcia!

Odcinek S6 Ustronie Morskie - Koszalin z lotu ptaka [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Drogi S6 i S11 niczym tlen dla regionu. Kiedy będą gotowe? - Głos Koszaliński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza