Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drogi w regionie słupskim bezpieczne według statystyk

Marcin Prusak [email protected]
Drogi regionu słupskiego są jednymi z bezpieczniejszych w województwie pomorskim.
Drogi regionu słupskiego są jednymi z bezpieczniejszych w województwie pomorskim. archiwum
Drogi regionu słupskiego są jednymi z bezpieczniejszych w województwie pomorskim. Tak wynika z międzynarodowego badania częstotliwości wypadków EuroRap. To tylko statystyka, wczoraj był kolejny wypadek.

Badania bezpieczeństwa ruchu na drogach krajowych w latach 2008-2010 przeprowadzili pracownicy politechniki gdańskiej oraz Polskiego Związku Motorowego. Pod uwagę brano natężenie ruchu na konkretnych odcinkach dróg oraz liczbę wypadków, do których na nich doszło. Wyniki badań posłużyło do zaprojektowania specjalnej mapy ryzyka, jakie ponoszą kierowcy na drogach krajowych. Z mapy wynika, że w okolicach Słupska są dwie drogi, na których dochodzi do najmniejszej liczby wypadków.

To droga krajowa 21 między Słupskiem a Ustką oraz obwodnica Słupska w ciągu drogi 6. Odcinki te zaznaczono na mapie kolorem zielonym opisanych jako bardzo małe ryzyko. Dróg o takim kolorze w całej Polsce jest bardzo mało. W porównaniu do poprzedniej edycji badań z lat 2007-2009 odcinek drogi ze Słupska do Ustki poprawił się o jedną kategorię (ostatnio ryzyko opisano tam jako małe, a teraz bardzo małe). Opublikowane w ubiegłym roku badania nie odnotowywały obwodnicy Słupska, która oddano do użytku dopiero w październiku 2010 roku.

- Wyniki bezpieczeństwa zależały od natężenia ruchu na danej drodze, a natężenie między Słupskiem a Ustką jest wysokie tylko w sezonie letnim - mówi dr Kazimierz Jamroz z Politechniki Gdańskiej. - Bezpieczeństwo poprawiło się dzięki wybudowaniu obwodnicy Słupska. Teraz jest na nim bardzo niskie ryzyko wypadku. To trochę kredyt zaufania z naszej strony, bo odcinek A1 przy Gdańsku też był na początku swojego istnienia tak określany, ale po czasie dochodziło na niej do coraz większej liczby wypadków.

To koniec dobrych informacji dla regionu słupskiego. Z mapy bezpieczeństwa wynika bowiem, że odcinki krajowej szóstki między Sławnem a Słupskiem i Słupskiem i Lęborkiem został zakwalifikowany do dróg o największym ryzyku wypadku.

- Na tle całego kraju województwo pomorskie i tak należy do jednych z najbardziej bezpiecznych w kraju - zaznacza Jamroz. - To przez to, że na południu Polski natężenie ruchu na drogach jest większe niż na północy kraju. W regionie lubelskim wszystkie drogi krajowe zakwalifikowano do kategorii najniebezpieczniejszych.
Przyszłoroczne wyniki badania bezpieczeństwa na drogach krajowych będą dla regionu słupskiego gorsze niż obecne. Wystarczy wspomnień o tym, że na drodze między Słupskiem a Ustką, w ciągu ostatniego miesiąca doszło do dwóch wypadków drogowych, w którym zginęły trzy osoby.

Z mapy ryzyka indywidualnego na drogach krajowych w Polsce w latach 2008-2010 wynika, że: 42 procent długości dróg krajowych, to czarne odcinki o najwyższym poziomie ryzyka. To o 19 procent (3 tys. km) mniej w stosunku do lat 2005-200, kiedy rozpoczęto systematyczne badania ryzyka na drogach.

Tymczasem wczoraj w nocy na pograniczu powiatu człuchowskiego i chojnickiego zginął 48-letni kierowca ciężarówki. Volvo wypadło z drogi i przewróciło się.

- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący ciężarowym volvo z naczepą jechał w kierunku Gdańska - mówi Alicja Ceitel, rzecznik prasowy człuchowskiej policji. - W pewnym momencie auto zjechało na pobocze, przewróciło się uderzając w barierę ochronną. Niesietety, w wyniku zdarzenia 48-letni kierowca poniósł śmierć na miejscu.

(Współpraca zida)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza