Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga przysięga żołnierzy WOT w Słupsku

maz
76 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę w Słupsku.

To już druga grupa szkolonych w słupskiej jednostce żołnierzy WOT, którzy mają być częścią nowego batalionu piechoty. Jego sformowanie ma się odbyć w przyszłym roku.

Na razie żołnierze, a wśród nich 20 kobiet, wracają do macierzystego batalionu w Malborku, gdzie będą przechodzić 3-letnie szkolenie specjalistyczne. W trakcie 16-dniowego szkolenia, które jest już za nimi, terytorialsi pod okiem doświadczonych instruktorów uczyli się podstaw z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie podstawowe, jak i wyrównawcze (to przeznaczone jest dla osób, które już miały styczność z wojskiem), stanowi dopiero początek wojskowej drogi dla ochotników, bo cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata i obejmuje zajęcia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Szkolenia w WOT odbywają się głównie w weekendy, co pozwala pogodzić życie zawodowe, rodzinne czy też naukę ze służbą wojskową.

Nie jest wykluczone, że nowi żołnierze w przyszłości zasilą także inne formacje wojskowe, bo jednym z celów działalności WOT jest przygotowywanie przyszłej kadry wojskowej.

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych. WOT jest formacją powszechną i ochotniczą. Obecnie w jego szeregach w całym kraju służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy, a na Pomorzu - ok. 400 osób.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w Gdańsku powstała w ramach III etapu formowania WOT. W jej skład wchodzą 3 bataliony lekkiej piechoty: 71 blp w Malborku, 73 blp w Słupsku oraz 72 blp. Dowódcą 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest kmdr Tomasz Laskowski, wywodzący się z Wojsk Specjalnych.

Misją 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 16 powiatów. W warunkach wojennych Brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Nabór chętnych do Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą na bieżąco WKU. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Jak wskazują organizatorzy szkoleń, z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa liczba kobiet i coraz większa liczba osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę. Coraz więcej wśród terytorialsów jest także par i małżeństw, które zdecydowały się wspólnie wstąpić w szeregi WOT.

W miniony weekend, pierwszy raz w historii istnienia Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze, aż ośmiu brygad OT złożyli uroczyste przysięgi wojskowe. Był to już 52. raz w tym roku, kiedy ochotnicy uroczyście, w obecności swoich najbliższych, wypowiedzieli słowa „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam!”. Zaprzysiężenia terytorialsów odbyły się w 8 województwach: łódzkim, świętokrzyskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, śląskim, lubelskim i podkarpackim. Wśród ślubujących Ojczyźnie znajdowali się przedstawiciele różnych profesji m.in: informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, marynarze, bankowcy, ogrodnicy, handlowcy, personel medyczny, elektrycy, PR-owcy, studenci, rolnicy, stolarze, kierowcy. Osoby te wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody i mają różne pasje, ale łączy ich przekonanie, że uczestniczą w czymś wyjątkowym oraz gotowość do obrony Ojczyzny i wspierania lokalnych społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza