Sylwia Lis
Sylwia Lis
To był pracowity tydzień badmintonistów Dwójki.
To był pracowity tydzień badmintonistów Dwójki. Klub sportowy
W ostatnim tygodniu badmintoniści UKS Dwójka Bytów uczestniczyli w trzech turniejach, gdzie walczyli o medale i punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona.

Grand Prix Polski w Suchedniowie

Już od 24 listopada do 26 listopada walczyła dwójka bytowskich badmintonistów na Grand Prix Polski w Suchedniowie w kategorii młodzieżowiec i młodzik młodszy.
Bardzo dobrze w Suchedniowie zaprezentowała się w kategorii U23 młodzieżowców Laura Bujak, która grała ze swoim boiskowym partnerem Konradem Płoch (UKS Hubal Białystok). Pierwszy pojedynek para bytowsko - białostocka wygrała w dwóch setach z parą gospodarzy z MKS Orlicz Suchedniów Izabelą Pajek i Miłoszem Miernikiem 21:13 i 21:15. To zwycięstwo dało awans do półfinału, gdzie aby awansować do finału musieli pokonać parę z nr 1 Julię Stankiewicz i Arkadiusza Dydynskiego (oboje reprezentują UKS Hubal Białystok). Pojedynek stał na bardzo wysokim poziomie i żadna z par nie chciała przegrać. Pojedynek trwał 48 minut i musiały być rozegrane trzy sety. Po porażce w pierwszym secie pary Bujak/Płoch, w drugim secie wygrali partie i w trzecim secie minimalnie musieli uznać wyższość pary z nr 1, przegrywając trzeciego seta 18:21. Tym samym zdobyli brązowe medale Grand Prix Polski w Suchedniowie. Bytowianka z UKS Dwójka Bytów Laura Bujak wystąpiła jeszcze w grze podwójnej z Anastasia Kosenchuk reprezentującą UKS Hubal Białystok. Para ta rozegrała cztery pojedynki, ale niestety tylko jeden wygrała, co dało im 4 miejsce.
W Suchedniowie jeszcze zaprezentowała się najmłodsza dziesięcioletnia utalentowana zawodniczka w kategorii U13 młodzików młodszych Michalina Kurkowska. W gronie trzynastoletnich zawodniczek Michalina w grze pojedynczej w grupie eliminacyjnej wygrała jeden swój pojedynek z Angeliką Gryz z MKS Orlicz Suchedniów 21:18, 21:19. Natomiast przegrała z Karolina Marek z UKS Cross Tomice rozstawioną z nr 5/8 bardzo wyraźnie w dwóch setach, to wyglądało tak jakby nie wierzyła w swój końcowy sukces. Ostatecznie Michalina z jedną wygraną i jedną przegraną uplasowała się na miejscach 10-18. W grze podwójnej młoda bytowianka zagrała wspólnie z Mają Wójcik (UKS Cross Tomice) i również para ta zwyciężyła w jednym pojedynku i jeden przegrała, co dało im miejsca od 5 do 8. Ale na pewno doświadczenie zdobyte na tym turnieju przez Michalinę kiedyś zaprocentuje.

Krajowy Turniej w Gdyni - kwarantanna zatrzymała naszych zawodników w domu

W dniu 27 listopada odbył się Krajowy Turniej w Gdyni z udziałem ponad 80 zawodników z kilkunastu klubów z 5 województw. Wśród nich zgłosiło się 10 zawodników z UKS Dwójka Bytów, ale niestety ostatecznie wystąpiło na boiskach badmintonowych tylko 4 zawodników. Pozostali niestety musieli zostać w domach z powodu nałożonej kwarantanny.
Pomimo, iż w gdyńskim turnieju wystąpiła tylko czwórka zawodników to zdobyli dla siebie i dla klubu 5 medali (4 srebrne i 1 brązowy). Niestety, zabrakło do kolekcji złotego medalu, choć czterokrotnie zawodnicy wystąpili w finałach w tym turnieju, ale wszystkie pojedynki finałowe były bardzo zacięte i na pewno nasi zawodnicy walczyli o upragniony złoty medal - mówi vice prezes bytowskiego badmintonowego klubu Krzysztof Treder.
W kategorii młodzik dwa srebrne medale zdobyła Aleksandra Treder w grze podwójnej i mieszanej. W grze podwójnej wystąpiła wspólnie z Nadią Złotoś ze Sportowej Politechniki Gdańsk, gdzie od razu w grupie eliminacyjnej trafiły na parę rozstawioną z nr 2 z MKB Lednik Miastko Milenę Bublewicz i Martynę Cybulską wygrywając zdecydowanie po 31 minutach w dwóch setach 21:15 i 21:19. Natomiast następny pojedynek w grupie był bardziej zacięty przeciwko parze z UKS PowerBad Gniezno Olgę Kosmowską i Maję Kurasiak, ale para bytowsko - gdańska po prawie 40 minutach spędzonych na boisku badmintonowym wygrała ten pojedynek 22:20 (set na przewagi), 18:21, 21:15. W trzecim pojedynku grupowym para Aleksandra Treder z Nadią Złotoś nie miała żadnych problemów i automatycznie po trzech zwycięstwach dało to prawo do gry w finale. W finale musiały walczyć z o rok starszymi zawodniczkami z Zofią Szul z MKB Lednik Miastko i Leną Szablowską z Sportowej Politechniki Gdańsk. W tym pojedynku można było powiedzieć, iż zabrakło trochę szczęścia jak i doświadczenia w samych końcówkach każdego z trzech setów - mówi tata Oli Krzysztof Treder. Para Treder i Złotoś przegrały po rozegraniu w trzech setów 16:21, 21:16 i 19:21.

W grze podwójnej również zagrała Natalia Kosmacińska, która nie może zanotować tego turnieju do udanych, bo wygrywając jeden pojedynek i jeden przegrywając uplasowała się na miejscu 5/6. Drugi swój finał tegoż dnia Aleksandra Treder rozegrała w grze mieszanej z Mikołajem Firlej z KS Badminton Gdańsk. W grupie eliminacyjnej mieli do rozegrania dwa pojedynki, ale niestety z powodu nieobecności zawodników otrzymali walkowery. Awansując z grupy bezpośrednio do finału w finale znów spotkali się ze starszymi zawodnikami o rok Zofią Szul z MKB Lednik Miastko i Igorem Skolimowskim z UKS Bursztyn Gdańsk. Mimo przegranego finału 19:21 i 18:21 przez Olę i Mikołaja pojedynek był bardzo ciekawy i wyrównany. Widać, iż para Aleksandra Treder i Mikołaj Firlej z turnieju na turniej co raz bardziej się rozumieją i zgrywają na boisku badmintonowym.
W grze pojedynczej Aleksandra Treder dotarła do ćwierćfinału po pokonaniu 3 rywalek w grupie eliminacyjnej, gdzie na przeszkodzie do półfinału stanęła Lena ze Sportowej Politechniki Gdańsk. Pojedynek był bardzo zacięty i obfitował w długie i ciekawe akcje z jednej jak i z drugiej strony. Obie zawodniczki zaprezentowały dobrą kondycję grając do samego końca. Ostatecznie po 46 minutach trochę lepsza okazała się starsza rywalka pokonując bytowiankę w trzech setach 19:21, 21:16 i 21:16. Natalia Kosmacińska w grze pojedynczej zanotowała trzy porażki, co ją sklasyfikowało na miejscach od 13 do 18.
Dwa kolejne medale srebrne zdobył junior młodszy Sebastian Saldat w grze mieszanej i podwójnej. W grze mieszanej Sebastian Saldat dopiero po raz drugi zagrał wspólnie w turnieju z Natalią Śramą z OTB Lotka Ostrów Wielkopolski. W Gdyni po wygranych dwóch pojedynkach i jednej minimalnej porażce 18:21, 16:21 z parą rozstawioną z nr 1 Kamilem Roman z Sianowa i Moniką Wojniak ze Sławna zdobyli srebrne medale. Ciekawy był pojedynek Natalii z Sebastianem z inną parą Mateusza Oberzig z UKS Bliza Władysławowo i Marie Marcinkowski z UKSOSiR Sławno, z którą miesiąc temu przegrali w Miastku. Tym razem rewanż był na korzyść Sebastiana Saldat i Natalii Śramy, którzy wygrali w trzech setach 14:21, 21:16 i 21:14. Drugi nasz zawodnik w tej kategorii wiekowej Jan Kurkowski zagrał w grze mieszanej z partnerką z UKS Bliza Władysławowo Aleksandra Karwacką zdobywając medal brązowy plasując się na miejscu 3/4.

Drugi srebrny krążek junior młodszy Sebastian Saldat zdobył w grze podwójnej grając wspólnie z Kamilem Roman z UKS Kometa Sianów. Para bytowsko - sianowska przegrała w finale z parą z UKS PowerBad Gniezno Szymonem Lusiakiem i Wiktorem Zielińskim w trzech setach 14:21, 21:16 i 14:21. Pojedynek trwał 41 minut, ale trzeba zaznaczyć, iż partner Sebastiana w tym pojedynku grał z lekką kontuzją nogi.
Sebastian Saldat zagrał jeszcze w grze pojedynczej, gdzie trafił w stawce 9 zawodników do grupy tzw. "śmierci". Już na samym początku zagrał z zawodnikiem z UKS PowerBad Gniezno Wiktorem Zielińskim, z którym ostatnio na turnieju w Solcu Kujawskim przegrał. Tym razem los zetknął ich ponownie w gdyńskim turnieju. W pierwszym secie bytowiak zdecydowanie przegrał 14:21. W drugim secie bardziej już się rozkręcał na boisku i wygrał seta 21:17. A więc decydował trzeci set o zwycięstwie. Na przerwę techniczną Sebastian schodził przegrywając 7:11, następnie przegrywał 11:14 i w tym momencie już do końca seta był koncert ze strony badmintonisty z UKS Dwójka Bytów, który zdobył 10 punktowych lotek, a rywal tylko dwie i ostatecznie trzeciego seta wygrał bytowiak Sebastian Saldat 21:16. W następnym pojedynku spotkał się z partnerem deblowym rozstawionym z nr 1 Kamilem Roman z Sianowa. Niestety tylko pierwszy set był wyrównany, choć przegrany przez Sebastiana 18:21 zaś drugi set to dominacja rywala i wygrana 21:9. Ostatecznie Kamil Roman z Sianowa wygrał cały turniej w Gdyni.
W tym roku zaplanowane są jeszcze trzy turnieje dla badmintonistów z UKS Dwójka Bytów: Grand Prix Polski juniorów i młodzików niedaleko Warszawy, w Polanowie dla juniora młodszego i młodzika młodszego oraz dla wszystkich kategorii wiekowych i dla amatorów turniej w Bytowie w dniach 10/11 grudzień br.

1 liga badmintonowa - debiut Pawła Szacha

Przy okazji Krajowego Turnieju w Gdyni rozegrana została pierwsza kolejka spotkań w 1 lidze badmintonowej, gdzie na co dzień występuje klub KS Badminton School Gdynia.
- Nasz kolejny zawodnik Paweł Szach z UKS Dwójka Bytów poszedł w ślady starszych klubowych koleżanek - Ani Duda, Laury Bujak i Anety Niklas, które na co dzień startują w ekstralidze polskiej i w lidze francuskiej, w której startuje Ania Duda - zagrał swój debiut w 1 lidze badmintonowej w Polsce, gdzie został wypożyczony na ten sezon do gry w 1 lidze do właśnie tego klubu z Gdyni - wyjaśnia trener i twórca badmintona w Bytowie Jerzy Saldat. - Paweł Szach został wypożyczony na ten sezon, jak i inne nasze starsze zawodniczki tylko na grę w lidze badmintonowej w Polsce, gdyż w pozostałych turniejach krajowych i międzynarodowych reprezentują nasz klub UKS Dwójka Bytów. Liga badmintonowa w Polsce liczy trzy szczeble: ekstraligę (14 zespołów), 1 ligę (8 zespołów) i 2 ligę (8 zespołów). Paweł Szach w tym sezonie będzie reprezentował swoją grę w 1 lidze. Jego debiut był bardzo udany, zagrał w grze pojedynczej przeciwko Wojciechowi Nych z UKS "Unia" II Bieruń pokonując rywala 14:8, 9:15 i 15:12. Należy przypomnieć iż w grach ligowych gra się do dwóch wygranych setów, a każdy set do 15, a nie tak jak w innych turniejach do 21. W lidze gra się 7 pojedynków: dwie gry pojedynczej kobiet, dwie gry pojedynczej mężczyzn, grę podwójną kobiet i mężczyzn oraz grę mieszaną. Drużyna KS Badminton School Gdynia w składzie z Pawłem Szachem zwyciężyła w pierwszej kolejce z UKS Unią II Bieruń 6:1. A jeden punkt dla drużyny z Gdyni zdobył debiutujący nasz wypożyczony na ten sezon Paweł Szach. W następnej rundzie, która odbędzie się 29/30 stycznia 2022 roku w Gdyni drużyna KS Badminton School Gdynia zmierzy się z KS Badminton Kobierzyce i UKS Victoria Domecko. Zawsze moim marzeniem było, aby w Bytowie stworzyć drużynę do gry w lidze badmintonowej w Polsce -