Dużo będzie się działo. Informator kulturalny na weekend

Kinga SiwiecZaktualizowano 
Cleo wystąpi w Swołowie. Archiwum Polska Press
Sporo wydarzeń odbędzie się w weekend w Słupsku i regionie. Warto znaleźć na nie czas.

Spektakle w Nowym Teatrze

W sobotę i w niedzielę w Nowym Teatrze wystawiona będzie komedia „Seks dla opornych”. Historia opowiada o małżeństwie z trzydziestoletnim stażem, które postanawia ratować swój związek poprzez romantyczny wyjazd do luksusowego hotelu. Zabierają ze sobą poradnik „Seks dla opornych”, który ma pomóc im znaleźć rozwiązanie na nudę w sypialni. Zakończenie pokaże, czy pomysł był trafiony, czy może podróż zakończy się rozwodem.

Spektakl rozpocznie się o godz. 19. Bilety w cenie 30-35 zł.

W niedzielę odbędzie się też przedpremierowy pokaz „Made in USA”. To sztuka, która właściwą premierę ma dopiero w październiku. Jednak już w ten weekend można spotkać się z autorami spektaklu i zapoznać z treścią dramatu. Pokaz rozpocznie się o godz. 18 na dużej scenie. Cena biletów to 30-35 zł.

Urodziny Motor Rock Pubu

Trwa urodzinowy miesiąc Motor Rock Pubu. W piątek o godz. 20 rozpocznie się koncert, na którym zagrają Calm Hatchery, Deathspawn, Earthfall i Medarth. Bilety w cenie 20 zł. W sobotę wystąpią dwa lokalne zespoły - Lament i Psylocybia. Start koncertu o godz. 20, wstęp wolny.

Dla chętnych jest możliwość zamówienia koszulek z nadrukiem z okazji piętnastolecia knajpy. Zamówienia można składać przez prywatną wiadomość na stronie Motor Rock Pubu na Facebooku lub bezpośrednio w lokalu. Cena koszulki to 40 zł.

Narodowe czytanie

To już ósma edycja Narodowego Czytania. W tym roku usłyszymy fragmenty nowel, które należą do klasyki literatury polskiej.

Narodowe Czytanie cieszy się rosnącą popularnością Od kilku lat mamy okazję posłuchać klasyków literatury polskiej w interpretacji znanych osób ze świata kultury, polityki i mediów. I w tym roku biblioteki w Słupsku, Ustce i Kobylnicy włączyły się do ogólnokrajowej akcji czytania książek.

W sobotę, 7 września, przed Miejską Bibiloteką Publiczną w Słupsku, przeczytane zostaną „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza oraz „Sachem” Henryka Sienkiewicza”. Wybrane fragmenty będą odczytane w kilku językach przez mieszkańców miasta, przedstawicieli władz i stowarzyszeń, poetów z miasta i powiatu. Podczas tegorocznego Narodowego Czytanie przeprowadzony zostanie konkurs na przebranie w stylu epoki. Za najwyżej oceniony strój damski i męski zwycięzcy swojej kategorii otrzymają atrakcyjny upominek. Wskazówki dotyczące kostiumu i szczegółów konkursu znaleźć mozna na stronie biblioteki. Początek wydarzenia o godz. 14.

W sobotę o godz. 11 przy pomniku Chopina na promenadzie w Ustce rozpocznie się czytanie „Katarynki”. Później ulicami miasta przejdzie „czytelniczy korowód”, który zaopatrzony będzie w rekwizyt przypominający tytułową katarynkę, a który będzie służył do nagłośnienia czytanych fragmentów oraz do wygrywania piosenek inspirowanych nowelą Prusa. Na koniec odczytane zostaną fragmenty innych utworów, wybranych na tegoroczne Narodowe Czytanie.

W Kobylnicy Narodowe Czytanie rozpocznie się o godz. 11 w sobotę przed Gminną Biblioteką Publiczną. Czatane będą wszystkie lektury, zaproponowane w tym roku przez Prezydenta RP - „Rozdziobią nas kruki, wrony” Żeromskiego, „Katarynka” Prusa, „Dobra pani” Orzeszkowej,„Sachem” Sienkiewicza, „Dym” Konopnickiej, „Sawa” Rzewuskiego, „Orka” Reymonta oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Schulza.

Każdy uczestnik otrzyma pamiatkową pieczęć oraz nagrodę niespodziankę. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych książek, które będzie można ostemplować pamiątkową pieczęcią.

Pippi Pończoszanka w Tęczy

W sobotę o godz. 11 w Teatrze Lalki Tęcza będzie można poznać uroczą Pippi Pończoszankę.

W spokojnym, dobrze zorganizowanym miasteczku pojawia się młodziutka, pełna energii i tempermentu dziewczynka - Pippi Pończoszanka. Bezpośrednia w rozmowach z dorosłymi, obdarzona bogatą wyobraźnią i odwagą Pippi wprowadza zamęt w nowym dla niej miejscu. Historia piegowatej dziewczynki z rudymi warkoczami, kolorowymi pończochami i za dużymi butami, na pozór tylko wydaje się prosta. Pod osłoną dowcipu i lekkości opowiada o tęsknotach za własnym miejscem, za ludźmi i akceptacją.

Spektakl „Pippi Pończoszanka” przeznaczony jest dla widzów od lat sześciu. Spektakl rozpocznie się o godz. 11. Bilety w cenie 15-20 zł.

Angielski za darmo

Kolejne spotkanie w ramach English Cafe odbędzie się w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poćwiczyć swój angielski - zarówno dla osób mówiących biegle, jak i tych początkujących.

Start spotkania w sobotę o godz. 19, wstęp wolny.

DOŻYNKI W REGIONIE

Nadszedł czas dożynek. W przyszłym tygodniu koniec czasu żniw, świętować będą Swołowo, Potęgowo i Główczyce.

Święto plonów jest chętnie obchodzone w całym kraju. Jego tradycja sięga daleko wstecz, kiedy Słowianie i inne nadbałtyckie plemiona składały bogom hołd dziękczynny za zebrane plony.

Początkowo obrzęd dożynek był prawdopodobnie związany z kultem roślin i drzew, jednak wraz z rozwojem rolnictwa zmienił swe znaczenie. Później, gdy w XVI wieku rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska, dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich całej Polski. Urządzano je dla żniwiarzy i służby folwarcznej w nagrodę za pracę przy żniwach.

Dożynki Potęgowo

Gmina Potęgowo swoje święto plonów planuje na sobotę, 7 września.

Uroczystość rozpocznie się mszą świętą w kościele w Potęgowie o godz. 15. Następnie na godz. 16 zaplanowane są główne uroczystości, w tym przemarsz korowodu dożynkowego oraz rozstrzygnięcie konkursu na chleb i wieniec dożynkowy oraz konkursu na supersołectwo. Uczestnicy będą mogli też obejrzeć pokazy artystyczne. O godz. 19 na scenie wystąpi kabaret Weźrzesz. O godz. 21 zagra zespół Fajters/Energy Folk. Po koncercie organizatorzy planują zabawę taneczną przy muzyce zespołu Legato. Podczas dożynek nie zabraknie atrakcji dla dzieci, stoisk gastronomicznych oraz straganów ze swojskimi wyrobami.

Dożynki Swołowo

Dożynki gminy Słupsk odbędą się w sobotę, 7 września w Swołowie. Święto plonów rozpocznie się od uroczystej mszy świętej o godz. 15. Na godz. 16 planowane jest otwarcie zabawy.

W tym roku Swołowo odwiedzą gwiazdy - o godz. 17 wystąpi Cleo, która rozgłos zdobyła piosenka „My Słowianie”, wykonywaną wraz z muzykiem i producentem muzycznym Donatanem. Po koncercie, o godz. 18.30 na scenie pojawi się Andrzej Grabowski, który tym razem zaprezentuje się widzom jako komik. Godzinę później zostaną ogłoszone wyniki konkursu na chleb i wieniec dożynkowy. Imprezę zakończy zabawa dożynkowa, która potrwa do północy. Wstęp na dożynki jest bezpłatny.

Dożynki Główczyce

W Główczycach dożynki odbędą się w niedzielę, 8 września. Msza święta rozpocznie się o godz. 12. Na godz.13.30 zaplanowany jest przemarsz korowodu dożynkowego na stadion w Główczycach. Tam odbędzie się część oficjalna imprezy, po której przyjdzie czas na rozstrzygnięcie konkursu na chleb i wieniec dożynkowy. Przeprowadzony będzie też turniej sołectw, konkursy na najlepsze stoisko, nalewkę i potrawę oraz występy lokalnych artystów. O godz. 19 rozpocznie się koncert zespołu Soleo.

Ostatnim punktem imprezy będzie zabawa przy muzyce zespołu Ricardo Band, której początek planowany jest na godz. 20.30.

Dodatkowymi atrakcjami na dożynkach w Główczycach będzie strefa animacji na dzieci, bezpłatne dmuchańce, stoiska Koła Gospodyń Wiejskich, darmowa swojska grochówka.

Fruitcakes w Dom Ówce

Dziś wieczorem na scenie w Dom Ówce zobaczymy trójmiejski zespół The Fruitcakes, który inspirację do tworzenia swoich utworów czerpie z bogatej muzyki rock’n’roll lat 60.

W ich twórczości znajdziemy silne wpływy takich legend muzyki rozrywkowej, jak The Beatles.

The Fruitcakes to czterech młodych i utalentowanych artystów. W składzie zespołu zobaczymy Kubę Zwolana (wokal i gitara), Łukasza Tymańskiego (perkusja), najstarszego syna Ryszarda „Tymona” Tymańskiego, Przemka Bartosia (bas) oraz Tomasza Ziętka (gitara), który jest też aktorem, znanym z takich filmów jak „Kamienie na szaniec” czy „Cicha noc”.

Zespół grał na takich festiwalach jak Off Festival, Spring Break, Alter Fest, Slot Art czy Off Camera.

W roku 2017 The Fruitcakes wydali album „2”, który zdobył pozytywne recenzje w kraju i za granicą. Nadchodzącej jesieni ukaże się kolejny krążek zespołu, a na koncercie w Dom Ówce poznamy kawałki z nowej płyty.

Koncert rozpocznie się o godz. 21 w słupskiej Dom Ówce. Bilety na imprezę w cenie 15 zł.

Jano Letelier w Antrakcie

Antrakt zaprasza na kolejny bluesowy koncert. Tym razem zagra Jano Letelier, gitarzysta i autor tekstów z Chile oraz Water Jug, bluesowo-rockowy zespół z Pomorza.

Jano Letelier wystpował w Hiszpanii, Holandii, Polsce, Anglii, Niemczech, Włoszech i Argentynie. Jego dyskografia obejmuje gatunki takie jak: pop-rock, blues, soul i chilijski folklor. Podczas występu zagra i zaśpiewa pieśni zarówno jego autorstwa, jak i swojego ojca - Fernando Leteliera-Baltierry, oraz przepiękną tradycyjną muzykę z Chile.

Na scenie zaprezentuje się też zespół Water Jug, który zajął II miejsce na Festiwalu Blues nad Odrą. Walter Jug to bluesowo-rockowy, czteroosobowy zespół, w którego skład wchodzą Maciej Dobrzyński (gitara), Roland Liedtke (bas), Paweł Jimmy Dziemiński (perkusja) i Piotr Malech (instrumenty klawiszowe). Muzycy towarzyszą Jano Letelierowi w trasie koncertowej po Polsce.

Koncert odbędzie się w sobotę, 7 września, o godz. 19 w słupskiej kawiarni artystycznej Antrakt. Bilety w cenie 35 zł.

Narodowe Czytanie: Słupsk, Ustka, KobylniCa

To już ósma edycja Narodowego Czytania. W tym roku usłyszymy fragmenty nowel, które należą do klasyki literatury polskiej, m.in. „Katarynki” i „Sachema”.

Narodowe Czytanie cieszy się rosnącą popularnością Od kilku lat mamy okazję posłuchać klasyków literatury polskiej w interpretacji znanych osób ze świata kultury, polityki i mediów. I w tym roku biblioteki w Słupsku, Ustce i Kobylnicy włączyły się do ogólnokrajowej akcji czytania książek.
Słupsk

W sobotę, 7 września, przed Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku, przeczytane zostaną "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza oraz "Sachem" Henryka Sienkiewicza". Wybrane fragmenty będą odczytane w kilku językach przez mieszkańców miasta, przedstawicieli władz i stowarzyszeń, poetów z miasta i powiatu. Podczas tegorocznego Narodowego Czytanie przeprowadzony zostanie konkurs na przebranie w stylu epoki. Za najwyżej oceniony strój damski i męski zwycięzcy swojej kategorii otrzymają atrakcyjny upominek. Wskazówki dotyczące kostiumu i szczegółów konkursu znaleźć można na stronie biblioteki. Początek wydarzenia o godz. 14.

Ustka

W sobotę o godz. 11 przy pomniku Chopina na promenadzie w Ustce rozpocznie się czytanie "Katarynki". Później ulicami miasta przejdzie "czytelniczy korowód", który który zaopatrzony będzie w rekwizyt, przypominający tytułową katarynkę, a który będzie służył do nagłośnienia czytanych fragmentów oraz do wygrywania piosenek inspirowanych nowelą Prusa. Na koniec odczytane zostaną fragmenty innych utworów, wybranych na tegoroczne Narodowe Czytanie.

Kobylnica

W Kobylnicy Narodowe Czytanie rozpocznie się o godz. 11 w sobotę przed Gminną Biblioteką Publiczną. Czytane będą wszystkie lektury, zaproponowane w tym roku przez Prezydenta RP – "Rozdziobią nas kruki, wrony" Żeromskiego, "Katarynka" Prusa, "Dobra pani" Orzeszkowej,"Sachem" Sienkiewicza, "Dym" Konopnickiej, "Sawa" Rzewuskiego, "Orka" Reymonta oraz "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Schulza.

Każdy uczestnik otrzyma pamiątkową pieczęć oraz nagrodę niespodziankę. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych książek, które będzie można ostemplować pamiątkową pieczęcią.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3