Duży boom na bon turystyczny. Tak wypoczywają rodziny na...

  Duży boom na bon turystyczny. Tak wypoczywają rodziny na Pomorzu

  Zdjęcie autora materiału

  Głos Pomorza

  Z bonu turystycznego można skorzystać jeszcze do 31 marca.

  Z bonu turystycznego można skorzystać jeszcze do 31 marca. ©Łukasz Capar

  Hotelarze przyznają, że Polski Bon Turystyczny to strzał w dziesiątkę. Wsparł ich biznesy, a tym samym krajową gospodarkę, i umożliwił wielu rodzinom spędzenie wspólnych wakacji. Kto nie skorzystał, ma jeszcze czas do końca marca.
  Z bonu turystycznego można skorzystać jeszcze do 31 marca.

  Z bonu turystycznego można skorzystać jeszcze do 31 marca. ©Łukasz Capar

  Branża turystyczna z Pomorza przyjęła do tej pory płatności bonem na blisko 519 mln złotych. To drugi wynik w kraju, zaraz po Małopolsce. Trzecie miejsce zajęło województwo zachodniopomorskie. Jednymi z największych beneficjentów programu są oczywiście nadmorskie kurorty.

  Nad morze wpłynęły miliony  Polski Bałtyk latem nieustannie przyciąga turystów z całego kraju. Zasługa w tym nie tylko szerokich plaż, morskiej bryzy i restauracji kuszących zapachem smażonej ryby, ale też, od 2020 roku, bonu turystycznego.
  Polacy korzystali z niego bardzo chętnie, opłacając rozrywki i pobyty w hotelach nad polskim morzem. Absolutnym liderem pod względem wpływów z bonu na Wybrzeżu jest Mielno w województwie zachodniopomorskim. Trafiło do niego do tej pory 83,8 mln zł. Nasze miejscowości aż tak się nie wzbogaciły, ale też nie jest źle. W regionie słupskim najwięcej z bonów zainkasowały firmy z Ustki (gmina wiejska i miasto) - 34,87 mln zł, i Słupska (gmina wiejska i miasto) - 13,03 mln zł.

  - Zapytań, gdzie można wykorzystać bon turystyczny w Ustce, była cała masa, szczególnie w wakacje – mówi Agata Sobiczewska, dyrektor biura Centrum Informacji Turystycznej w Ustce.

  - Celem programu było pobudzenie krajowej turystyki i on jest realizowany – uważa Dorota Janczukowicz z usteckiego Hotelu Lubicz, który jest na liście obiektów honorujących bony. - Wiele firm otworzyło się na nowy model biznesowy i nową dla nich grupę klientów, którą są rodzice podróżujący z dziećmi. Goście bardzo chętnie wykorzystują ten model płatności. Uważamy, że program powinien być kontynuowany – dodaje.

  Małe ośrodki także skorzystały  Wpływy z bonów w kolejnych gminach powiatu słupskiego w zestawieniu Polskiej Organizacji Turystycznej liczone są już nie w milionach, lecz w tysiącach.

  I tak, do Kobylnicy trafiło 895 tys. zł, do Potęgowa 614 tys., do Smołdzina 485 tys., a do Kępic 453 tys. zł. Zdecydowanie mniejszymi kwotami zostały zasilone firmy turystyczne z Dębnicy Kaszubskiej (302 tys. zł), Damnicy (269 tys. zł) i Główczyc (180 tys.).

  Choć sumy te niekoniecznie imponują, to nawet mniejsze punkty na turystycznej mapie Pomorza cieszyły się, szczególnie w okresie letnim, dużym obłożeniem.

  Okazuje się na przykład, że wczasowiczów przyciągała też mniejsza niż Bałtyk woda, bo Ośrodek Wypoczynkowy „Sobótka” nad jeziorem Obłęskim w gminie Kępice na brak klientów w wakacje narzekać nie musiał. W ubiegłym sezonie blisko 65 proc. płatności przeprowadzonych w „Sobótce” stanowiły te z użyciem bonu.

  - Przyjeżdżali do nas turyści nie tylko z gminy czy powiatu, ale też z całej Polski. Mówili, że bon daje im możliwość sfinansowania wakacyjnego wypoczynku. Ludzie wciąż dzwonią i pytają się, czy w razie ponownego przedłużenia programu, będziemy dalej honorować płatności bonem – opowiada pracownik ośrodka.    - Uważamy, że bon turystyczny to dobry pomysł, szczególnie w czasach, gdy ceny wszystkiego idą w górę - dodaje.

  Korzystaj, dopóki możesz  Choć bon turystyczny przyciągnął nad morze i w góry rzesze turystów, to wielu Polaków jeszcze z niego nie skorzystało. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje, że na mieszkańców Pomorza czeka ponad 40 tysięcy nieaktywowanych bonów, a ponad 106 tys. nie zostało wykorzystanych w całości. A trzeba się spieszyć, bo ich ważność wygasa 31 marca.

  - Aby otrzymać bon, nie trzeba składać wniosku. Jest on dostępny wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie, na przykład na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem. Należy podać dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego – instruuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. - Płatności bonem są realizowane poprzez SMS. Chcąc zapłacić za usługę, trzeba pokazać specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie na wskazany numer telefonu. Osoby, które nie mają jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, a chcą skorzystać z bonu, mogą go założyć w każdej chwili, samodzielnie przez internet albo w każdej placówce ZUS.

  Mieszkańcy województwa pomorskiego wykorzystali już w sumie ponad 175 tys. bonów turystycznych na łączną kwotę ponad 193 mln zł.

  Przypominamy, że bon w wysokości 500 zł przysługuje na dziecko do 18. roku życia. Można nim płacić za noclegi i atrakcje turystyczne. Takich miejsc w kraju jest obecnie ponad 28 tys., na Pomorzu – sześć tys., a w sąsiednim województwie zachodniopomorskim - nieco ponad pięć tysięcy. Ich listę można znaleźć na stronach www.bon turystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel.pl

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej