Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata więzienia dla instruktora za spowodowanie wypadku szybowca, w którym zginął 17-letni Krystian

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Sędzia Ryszard Błencki odczytał wyrok w obecności rodziców chłopca. Orzekł dwa lata więzienia dla instruktora za spowodowanie wypadku
Sędzia Ryszard Błencki odczytał wyrok w obecności rodziców chłopca. Orzekł dwa lata więzienia dla instruktora za spowodowanie wypadku Łukasz Capar
Sąd Rejonowy w Słupsku uznał, że 74-letni Andrzej R., instruktor pilotażu jest winny spowodowania wypadku szybowca, w którym zginął 17-letni Krystian Doległo. Skazał go na 2 lata bezwzględnego więzienia oraz orzekł 10-letni zakaz prowadzenia statków powietrznych.

„Namiot rozbity! Jutro polatam” - to ostatni wpis na Facebooku Krystiana Doległo z 2 lipca 2018 roku. Wstawił też zdjęcie małego niebieskiego namiotu rozbitego na terenie Aeroklubu Słupskiego w Krępie Słupskiej. Nie mógł nawet przypuszczać, co wydarzy się jutro. Przecież miał lecieć spełniać marzenia...

Krystian był uczestnikiem kursu szybowcowego, który wygrał w konkursie. Zdał już egzamin teoretyczny. 3 lipca 2018 roku od samego rana odbywały się pierwsze loty z instruktorem Andrzejem R. . Każdy trwał około pięciu minut. To był dziewiąty lot Krystiana, a 31. instruktora.

Zadanie ucznia polegało na wykonaniu lotu nad lotniskiem z elementami startu, zakrętów i podejścia do lądowania. Niedaleko od miejsca startu, ok. godz. 12.30 instruktor zgłosił obsłudze naziemnej, że ma problemy w trakcie lotu i musi lądować. Następnie kontakt radiowy się urwał. Szybowiec wpadł w tzw. korkociąg. Na ziemię runął z wysokości około 100-150 metrów w okolicach miejscowości Łupiny, tuż za lasem, niespełna kilometr od lotniska. Szczątki zostały rozrzucone w promieniu kilkunastu metrów.
Niestety, pomimo wysiłków lekarzy i długiej reanimacji nie udało się uratować 17-latka. Chłopak zmarł w szpitalu tego samego dnia po południu. Przyczyną śmierci były rozległe wewnętrzne wielonarządowe obrażenia ciała, które szczegółowo wymienił sędzia Ryszard Błencki. Obraz cierpiącego syna sprawił, że rodzice obecni na sali rozpraw nie byli w stanie opanować łez...
Z kolei 70-letni wówczas Andrzej R., instruktor, mimo że również miał rozległe obrażenia, był świadomy. Precyzyjnie wskazał miejsce wypadku, a ratownikom medycznym polecał, aby w pierwszej kolejności zajęli się chłopakiem, który był w gorszym stanie. Choć Andrzej R. przebywał kilka miesięcy w szpitalu, dziś jest na tyle sprawny, że brał udział w procesie, który toczył się w Sądzie Rejonowym w Słupsku od sierpnia 2021 roku. Jednak w piątek, 14 października, w sądzie się nie pojawił. Wtedy - po ponad 4 latach od wypadku, zapadł wyrok.

- Sąd uznał, że instruktor Andrzej R. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu powietrznym a w konsekwencji nieumyślnie spowodował wypadek lotniczy, w którym zginął 17-letni uczeń - Krystian Doległo - mówił Ryszard Błencki, sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku.

Skazał Andrzeja R. na dwa lata pozbawienia wolności. Orzekł także 10-letni zakaz prowadzenia wszelkich statków powietrznych oraz tzw. nawiązkę dla rodziców chłopaka - po 20 tys. zł dla każdego z nich. Jednocześnie sędzia Ryszard Błencki uniewinnił Andrzeja R. od trzech przestępstw związanych z wyłudzeniem nieprawdy w dokumentach poświadczających wymagany stan jego zdrowia jako instruktora lotnictwa. Zdaniem prokuratora trzy lata z rzędu, w latach 2015-2018 Andrzej R. miał podstępem wyłudzić korzystne dla niego orzeczenia od lekarza orzecznika w centrum medycznym we Wrocławiu. Zataił we wniosku o wydanie orzeczenia fakt przyjmowania leków w związku z chorobą cukrzycową typu II.

Sędzia przyznał jednak, że z opinii biegłego diabetologa wynikało jednoznacznie, że Andrzej R. miał zaawansowaną cukrzycę, która wykluczała go z pełnienia funkcji instruktora szybowcowego.

- Oskarżony doskonale zdawał sobie sprawę, że stan jego zdrowia nie uprawniał go do podejmowania czynności jako pilot instruktor. Hipoglikemia oznaczająca spadek stężenia glukozy poniżej normy przebiega często z objawami neurologicznymi. Niedobory glukozy w ośrodkowym układzie nerwowym to splątanie, senność, zaburzenia koordynacji, nietypowe zachowania, zaburzenia widzenia. Przy dalszym spadku glukozy mogą pojawić się zaburzenia orientacji i śpiączka. Będąc tego świadomym, nie powinien się podjąć pilotażu. W ocenie sądu nie ulega wątpliwości, że z powodu tego schorzenia nie był zdolny do pełnienia funkcji pilota z kursantem - argumentował sędzia Błencki. - Nie możemy jednak jednoznacznie stwierdzić, czy zaświadczenie wyłudził podstępnie. Nie został przesłuchany lekarz, który zaświadczenie wystawił, ponieważ w międzyczasie zmarł.

Na sali obecni byli rodzice Krystiana.
- Nasze życie w tym dniu zawaliło się. Już nic nigdy nie będzie takie samo. Jaki by nie był ten wyrok, dla nas będzie zbyt niski. Nic nie przywróci nam syna - mówili przez łzy Joanna i Leon Doległo. Na łańcuszku zawieszonym na szyi pani Joanny znajduje się srebrne serce z wygrawerowanym imieniem „Krystian”. Wewnątrz serca zdjęcie chłopca. Pani Joanna mocno je ściska. - On zawsze będzie w naszych sercach. Oddałabym wszystko, aby cofnąć czas... - mówiła.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza