Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa razy więcej pieniędzy na 500 plus w Słupsku

Alek Radomski
Nie 40 milionów złotych, ale dwa razy tyle trafi do słupskich rodzin w związku ze zmianami w programie 500 plus.

We wtorek Rady Ministrów zajmowała się programem 500 plus. Chodzi o propozycje zmian, wedle których od lipca tego roku rodziny otrzymają 500 złotych wsparcia na każde dziecko. Dochód nie będzie tu kryterium. W założeniu świadczenie ma być wypłacane po wakacjach i z wyrównaniem, co oznacza, że do Słupska napłynie dwa razy więcej pieniędzy w ramach 500 plus, niż ma to miejsce obecnie.

- To będzie dodatkowe 40 milionów złotych - wylicza Klaudiusz Dyjas, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku. - Aktualnie ze świadczenia korzysta siedem tysięcy dzieci, których w mieście mamy około 13 i pół tysiąca. Aktualnie w skali miesiąca część słupskich rodzin otrzymuje 3,5 mln zł. Kwota ulega przesunięciom i zależy m.in. od sumy złożonych nowych wniosków i liczby osób, które osiągają pełnoletniość.

Tylko w roku ubiegłym na konta z tytułu 500 plus przelano ponad 42 mln zł. W 2017 były to 44 miliony, a w 2016 roku, kiedy program startował, 32 miliony złotych. Teraz globalna suma 80 milionów złotych rocznie będzie poważnym zastrzykiem. Nie tylko dla domowych budżetów. Również dla tego miejskiego.

Oczywiście na papierze, bowiem ratusz po te pieniądze sięgać nie może. Kilkadziesiąt milionów ekstra winduje jedynie statystyki. Przypomnijmy, że zgodnie z pierwszymi zapowiedziami wnioski o wypłatę 500 plus na pierwsze dziecko będzie można składać w lipcu. Pieniądze trafią do rodzin kilka miesięcy później, ale z wyrównaniem.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowych zasadach od początku ich obowiązywania, tj. od 1 lipca 2019 r., rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Jeśli rodzic dziecka złoży wniosek po 30 września, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku bez wyrównania za minione miesiące. Wnioski można będzie składać drogą elektroniczną od 1 lipca, a tradycyjną – od 1 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza