Dwa złota i dwa srebra dla Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk w MP U-18

Przez trzy dni królowała młoda lekkoatletyka we Włocławku. W tym ponad 110-tysięcznym mieście województwa kujawsko-pomorskiego przeprowadzono 53. Mistrzostwa Polski U-18. Dobrze spisali się przedstawiciele Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk, którzy tradycyjnie już powiększyli swoje konto medalowe tym razem o cztery krążki (dwa złote, dwa srebrne). To cieszy, że AML uplasował się w gronie najlepszych w kraju (w klasyfikacji medalowej II miejsce, w rankingu punktowym V lokata). Brawo! Pozostali reprezentanci innych klubów z naszego regionu ambitnie walczyli, ale bez efektu medalowego.

Na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włocławku można było zobaczyć ponad 1000 chłopców i dziewcząt. Wśród rywalizujących byli lekkoatleci i lekkoatletki z naszego regionu, którzy wywodzili się z: Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk, Taleksu Borysław Borzytuchom, Jantara Ustka i Feniksa Słupsk.

Słupszczanin Marek Zakrzewski (rocznik 2005 z 18 grudnia) wymieniany był w gronie faworytów do triumfu w biegu na 100 metrów. Sprinter Akademii Młodego Lekkoatlety nie zawiódł oczekiwań fachowców, bo nadal kontynuuje złotą serię. Zakrzewski w 2019 i 2020 roku był mistrzem Polski w kategorii U-16, a teraz w debiucie w imprezie U-18 także nie dał szans rywalom. Podopieczny trenera Tomasza Czubaka triumfował we Włocławku z nowym rekordem życiowym 10,66 s (został poprawiony o 0,22 s). Za mistrzem Polski ze Słupska na kolejnych miejscach na metę przybiegli: 2. Jakub Pietrusa (UKS bieganie.pl Stryszawa) - 10,77 s - ciekawostką jest to, że ten biegacz - wicemistrz kraju też urodził się w 2005 roku i było to 2 grudnia, czyli o 16 dni jest starszy od Zakrzewskiego, 3. Dawid Grząka (Stal LA Ostrów Wielkopolski) - 10,80 s.

Szymon Depta (AML) uplasował się na piętnastym miejscu z czasem 11,31 s. Słupsk ma nie tylko znakomitego Zakrzewskiego, ale też innych i to bardzo dobrych biegaczy. O tym nikogo nie trzeba przekonywać, bo o supremacji słupszczan przemawiają znakomite wyniki. Dowodem takim jest złoty medal wywalczony przez sztafetę 4x100 m. Słupska ekipa biegła w składzie: Jan Gostomczyk, Sz. Depta, Oliwier Kołodziejski, M. Zakrzewski i osiągnęła czas 42,35 s. Ta sztafeta też od trzech lat wiedzie prymat w kraju, a jej biegacze nazywani są dominatorami. Dalsza klasyfikacja na podium: 2. Stal LA Ostrów Wlkp. - 42,58 s, 3. MKL Szczecin - 42,91 s.
Również tropem medalowym podążyła kolejna słupska sztafeta (AML) 4x400 m, która wywalczyła wicemistrzostwo Polski, osiągając czas 3.25,18 min. W jej zestawieniu byli: Kacper Kasprzyk, J. Gostomczyk, Sz. Depta, O. Kołodziejski. Złoty medal zdobyła sztafeta z Łodzi (AZS), której na mecie zmierzono czas 3.19,04 min.

Także na drugim stopniu podium stanął 16-letni Kewin Małek (AML). Słupski zawodnik w skoku wzwyż pokonał poprzeczkę na wysokości 206 centymetrów (tym rezultatem wyrównał swój rekord życiowy). Ten wynik zapewnił słupszczaninowi srebrny medal. Triumfatorem i mistrzem Polski został o rok starszy od Małka Piotr Jaroszkiewicz (AZS AWF Biała Podlaska - 208 cm.

Słupska skoczkini wzwyż Hanna Grabowska (AML) była faworytką do złota, ale nie wytrzymała medalowego ciśnienia i pokonała wysokość tylko 168 cm. Osiągnięty wynik szesnastolatki pozwolił jej na zajęcie czwartego miejsca, tak nielubianego i uważanego za najgorsze dla sportowca. Na podium stanęły w następującej kolejności: 1. Katarzyna Kokot (AZS KU Politechniki Opolskiej) - 180 cm, 2. Julia Piędziak (LUKS Kłobuk Lidzbark Warmiński) - 174 cm, 3. Emilia Twardowska (Stal LA Ostrów Wlkp.) - 172 cm.

Na 200 m zgłoszony do startu był M. Zakrzewski i miał szansę na medal. Przebrnął nawet eliminacje z drugim czasem. Niestety, słupski biegacz nie przystąpił do finałowej rywalizacji. Dlaczego? Bo był już zmęczony wcześniejszymi występami i odczuwał mały ból w nodze. - To ja podjąłem taką decyzję - oświadczył Tomasz Czubak, szkoleniowiec utalentowanego i utytułowanego już słupskiego zawodnika, nazywanego sprinterską perełką. - Dla mnie ważniejsze jest zdrowie biegacza niż jego kolejne medale. Przed nim jest piękna przyszłość sportowa. Sam w swojej karierze miałem kontuzje, przez które wiele ucierpiałem i straciłem. Marek jest ambitnym biegaczem. Ma kolejne starty w reprezentacji Polski i przed nimi musi zregenerować siły - dodał niespełna 48-letni Czubak, jeden z najlepszych polskich czterystumetrowców, który zdobyte doświadczenie zawodnicze wykorzystuje w pracy szkoleniowej.

Pochwalamy takie podejście do sprawy. To prawdziwy profesjonalizm. Bo młodych lekkoatletów można łatwo i szybko "zajeździć", a takie przypadki w słupskiej królowej sportu już bywały, że utalentowani sportowcy nie dotrwali do wieku seniorskiego i przedwcześnie zakończyli fajnie zapowiadające się kariery. Brawo mistrzu i trenerze Tomaszu! I tak trzymaj oraz nadal dbaj o wychowanie młodego pokolenia biegowego w grodzie nad Słupią.

W biegu indywidualnym na 400 m O. Kołodziejski nie ukończył rywalizacji w finale B. Daria Książek (AML) w biegu na 800 m została sklasyfikowana na czternastym miejscu, bo w finale B była szósta z czasem 2.20,30 min. W trójskoku Julia Stępień (AML) została sklasyfikowna na piętnastej pozycji z wynikiem 10.84 m (rekord życiowy).

Lokaty przedstawicieli Taleksu Borysław Borzytuchom: 4. Roksana Piechowska (1500 m z przeszkodami - 5.07,46 min - r.ż.), 6. Anna Glazik (3000 m - 10.15,84 min), 11. Magdalena Breza (400 m - 57,84 s), 15. Maciej Janta (3000 m - 9.31,03 min - r.ż.).
Miejsca słupszczanek z Feniksa: 5. Aleksandra Mioskowska (kula 3 kg - 13.38 m - r.ż.), 21. Klaudia Augustyniak (400 m - 60,57 s).
Pozycje reprezentantów Jantara Ustka w rzucie oszczepem: 8. Piotr Kulpiński (53.98 m - r.ż.), 9. Michał Gnaciński (50.90 m). Ustczanka Paulina Wac była dwudziesta w biegu na 400 m przez płotki z czasem 68,52 s.

Akademia Młodego Lekkoatlety zdobyła 2 złote i 2 srebrne medale. Z tym dorobkiem klub ze Słupska uplasował się na drugim miejscu w Polsce w klasyfikacji medalowej, w której sklasyfikowanych było 77 klubów. Z kolei w klasyfikacji punktowej Akademia Młodego Lekkoatlety Słupsk wywalczyła piątą lokatę. Jej konto to 54 punkty. Dorobkiem punktowym mogło pochwalić się 226 klubów.