Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwadzieścia lat pasji i tradycji. Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi jubileusz

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Wykłady poniedziałkowe cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Wykłady poniedziałkowe cieszą się dużym zainteresowaniem słuchaczy. Wojciech Lesner
W tym roku Słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi swoje okrągłe urodziny. Od 20 lat jest miejscem, w którym seniorzy mogą rozwijać swoje pasje, uczyć się i pielęgnować znajomości.

Przez dwie dekady SUTW był drugim domem dla seniorów z regionu słupskiego – seniorów głodnych wiedzy, nowych doświadczeń i kontaktów z rówieśnikami. Choć pandemia spowodowała, że rozwój instytucji zahamował, nie oznacza, że Uniwersytet stoi teraz w miejscu. Wręcz przeciwnie – przyjmowani są kolejni słuchacze, organizowane kolejne zajęcia i wycieczki.

- Po pandemii, w 2022 roku Uniwersytet odżył. Przyjęliśmy na przełomie 2023-2024 roku ponad 50 osób. To są osoby nowe, które coś świeżego do Uniwersytetu wprowadzają. Mają inne zainteresowania. Natomiast bardzo sobie cenimy doświadczenia osób, które są z nami długo. To są ludzie, którzy nam przypominają, że nie ma co się wycofywać w tym wieku, siedzieć w domu, tylko trzeba coś ze sobą zrobić – mówi w rozmowie z „Głosem” Grażyna Rzepnikowska, prezes SUTW.

Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy cieszą się cotygodniowe poniedziałkowe wykłady, które prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Pomorskiego. Zapraszani są również specjaliści z innych dziedzin – ostatnio seniorów odwiedziła policja przestrzegając słuchaczy przed oszustwami i wyłudzeniami. SUTW prowadzi w sumie 15 sekcji, w każdej z nich uczestniczy po kilkadziesiąt osób. Są to zajęcia językowe, naukowe, komputerowe, czy wokalne, ale dużo uwagi poświęcanej jest również propozycjom sportowym. Seniorzy mają okazję uczestniczyć w warsztatach tanecznych, a hitem okazały się zajęcia na basenie, w których bierze udział blisko 100 osób.

- Są wycieczki zagraniczne, krajowe, są wypady za miasto, jak na przykład ognisko w Kępicach, gdzie się integrujemy z innymi uniwersytetami. Są co roku organizowane spartakiady. Uczestniczymy też w spotkaniach na bulwarach. Jesteśmy bardzo aktywni. Piszemy projekty. W tej chwili jesteśmy w trakcie tworzenia projektu na nasz jubileusz, na konkurs, które ogłosiło miasto. Natomiast drugi projekt jest pisany pod Ministerstwo Sportu i Turystyki dla naszych członków. Będziemy brać udział w zajęciach cross fitness dla seniora. Jeżeli nam się uda, to zdobędziemy dotację – mówi Rzepnikowska.

Obecnie SUTW liczy 277 członków, ale zapisać się może każdy, kto ukończył 60. rok życia.

- Ale nie w każdej chwili. Przyjmujemy pierwszych członków w semestrze jesiennych i kolejnych, jeżeli będzie taka potrzeba, w semestrze letnim. Można złożyć deklarację – ona będzie dostępna na naszej stronie – precyzuje Rzepnikowska. - Zakup legitymacji, żółtych chust, które są naszym znakiem, koszulek, długopisów, to koszt rzędu 70 zł. To kwota związana z przyjęciem danej osoby na Uniwersytet. Koszt czesnego za jeden semestr to 65 zł. Resztę pozyskujemy sami w formie dotacji. Przy naszym jubileuszu będziemy szukać wsparcia – firm, które nas wesprą, żeby imprezę fajnie zorganizować – dodaje.

Huczne obchody jubileuszowe zaplanowane są na 16 i 17 czerwca. Seniorzy świętować będą na słupskich Bulwarach oraz auli UP.

- Bardzo się cieszę, że nasz Uniwersytet przetrwał 20 lat. Nasza założycielka i patronka Urszula Wyrwa na pewno by się cieszyła, że te koncepcje, które ona zaproponowała i wdrażała są kontynuowane. Wydaje mi się, że skoro należymy do słupskiej elity emerytów, to powinniśmy godnie to wszystko kontynuować i w tym kierunku dalej pracować - podkreśla Maria Murlikowska, jedna z założycielek Uniwersytetu.

- Jestem bardzo zadowolona. Przyjeżdżam z wioski, żeby wziąć udział w wykładach. Dobrze jest spotkać się z koleżankami, z grupą i coś z tego wynieść – dodaje słuchaczka Teresa Wyrostek.

Uniwersytet zachęca do zapisów

- Zachęcamy, bądźcie z nami. Nawet jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, że będzie nas więcej, pomyślimy nad inną formą organizacji. Na pewno zatrzymamy wykłady poniedziałkowe, nasze sekcje. Jest wielkie zainteresowanie, nie siedzimy w domu. Wciąż mamy telefony, jak można się zapisać. Staramy się być wszędzie – podsumowuje Grażyna Rzepnikowska.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza