Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe historyczne publikacje z Miastka. Relacja z promocji (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Dzisiaj (poniedziałek, 10.01.2022 r.) w czytelni Biblioteki Publicznej w Miastku odbyło się spotkanie, w czasie którego promowano dwie nowe publikacje Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego.
Dzisiaj (poniedziałek, 10.01.2022 r.) w czytelni Biblioteki Publicznej w Miastku odbyło się spotkanie, w czasie którego promowano dwie nowe publikacje Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego. Andrzej Gurba
Dzisiaj (poniedziałek, 10.01.2022 r.) w czytelni Biblioteki Publicznej w Miastku odbyło się spotkanie, w czasie którego promowano dwie nowe publikacje Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego.

Archeologia, UB, wojna, kościół, rock

Pierwsza publikacja to czwarty tom Miasteckiego Przeglądu Historycznego (współfinansowanie powiat bytowski). Znalazło się w nim pięć artykułów autorstwa: Maksyma Strotsena i Karoliny Harat-Strotsen (archeologiczne znaleziska z terenu Miastka), Leszka Juszczaka (o historii kościoła i kaplicy przy ul. Rybackiej w Miastku), Łukasza Szkwarka (o oficerze UB Karolu Mrozińskim), Jana Ozymki (o wysiedleniach ludności niemieckiej z powiatu miasteckiego po drugiej wojnie światowej), Huberta Zająca (muzyka rockowa w Miastku w latach 80. i 90.). Są także trzy publikacje jako materiały źródłowe. To: Miastko we wspomnieniach radzieckiego sierżanta (Jarosław Lemański), Broszczakowski i Niemczyk, Wyklęci z Miastka (Dominik Radecki), Plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w okresie kampanii przedzjazdowej oraz w czasie trwania V Zjazdu PZPR na terenie powiatu miasteckiego (Przemysław Bartosik).

Wspomnienia Walentego Demiro-Saulskiego

Druga publikacja, powstała w ramach nowego cyklu „Źródła do historii Miastka”, to „Wspomnienia fotografa Walentego Demiro-Saulskiego” (współfinansowanie gmina Miastko). Przygotowali je: Jarosław Lemański i Dominik Radecki na bazie spisanych wspomnień Demiro-Saulskiego znajdujących się w miasteckiej bibliotece (maszynopisy z lat 1956-1985). Jest w niej także 45 zdjęć.

- Publikacje w ramach cyklu „Źródła do historii Miastka” mają na celu promocję dorobku ludzi, którzy kiedyś byli jakoś z Miastkiem związani, z jego historią – mówił Jarosław Lemański, prezes Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego. – Starsi mieszkańcy Miastka zapewne kojarzą pana Walentego. Zostawił po sobie dosyć duży dorobek, który jest rozrzucony po różnych miejscach. To nie tylko fotografie, ale także spisane wspomnienia.

Dominik Radecki, sekretarz Towarzystwa Historycznego Regionu Miasteckiego powiedział, że od samego początku, jednym z celów ich działalności, oczywiście poza popularyzacją lokalnej historii, jest przypomnienie dokonań mieszkańców Miastka, czasami zapomnianych, czasami niedocenionych. Wspomniał o wcześniejszych publikacjach, np. o wydanych wierszach Krystyny Wojewody, czy o albumie fotograficznym Mariusza Śródki. – W 1995 roku miastecka biblioteka ogłosiła konkurs na wspomnienia o Miastku. Zgłosił się m.in. Walenty Demiro-Saulski. Pisał to pod koniec swojego życia. To kilkadziesiąt stron maszynopisu. Wspomnienia przygotował na podstawie swoich fotograficznych klisz i taśm filmowych. Moja praca polegała m.in. na edycji źródeł. Pan Saulski czasami się mylił, był niedokładny. Weryfikowaliśmy to – mówił Dominik Radecki.

Hubert Zając opisał w swoim artykule miastecką muzykę rockową z lat 80. i 90., a konkretnie chodzi o zespoły WC i Rewolucja z Miastka. – Zaczęło się od wywiadu w ubiegłym roku z Januszem Gawrońskim (dyrektor MGOK w Miastku – dop. redakcji), w ramach szkolnego projektu. To on opowiedział mi o miasteckich zespołach rockowych. Swój artykuł w dużej mierze oparłem na rozmowach. Bazowałem także na źródłach internetowych – powiedział Hubert Zając.

Na koniec spotkania Dominik Radecki opowiedział o nowej inicjatywie wydawniczej, a w zasadzie o dwóch. Obie dotyczą Fabryki Rękawiczek i Odzieży Skórzanej w Miastku. O tym jutro w osobnej naszej publikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza