Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Głosem Pomorza w plener. Do Parku Krajobrazowego po wiedzę o Słupi

Konrad Remelski
Już w najbliższą sobotę, 8 lutego zapraszamy na 132. rekreacyjną imprezę na orientację Z Głosem Pomorza w plener. Tym razem będziemy więcej zwiedzać niż wędrować. Do pokonania będzie 5 kilometrów, a odwiedzimy sześć interesujących obiektów.

Startujemy o godz. 9.00 z Placu Zwycięstwa i idziemy do ratusza miejskiego z początku XX wieku, w którym zobaczymy unikatowe wnętrza, w tym sale reprezentacyjne z monumentalnymi malowidłami i witrażami. Wejdziemy też na wieżę ratusza. Ze szczytu budynku będziemy mogli podziwiać panoramę miasta.

Z ratusza pójdziemy do Zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku, czyli dawnej rezydencji książęcego rodu Gryfitów i do Młyna Zamkowego. Po drodze warto zajść do kościoła zamkowego, czyli św. Jacka, by zobaczyć tam słynne epitafia i sarkofagi Gryfitów. W Muzeum Pomorza Środkowego zwiedzimy m.in. wystawę "Wykapana sztuka. Trzydziestolecie Pracowni Batiku Słupskiego Ośrodka Kultury", a także eksponaty historyczne związane z historią Pomorza. Ciekawy jest też zbiór etnograficzny w Młynie Zamkowym. Wstęp do obu obiektów tylko 5 zł.

W sobotę w urokliwej Krainie Rummela w Miastku odbyła się już 127. wędrówka "Z Głosem Pomorza w plener", którą zorganizowaliśmy razem z Urzędem Miejskim w Miastku. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa. Przeszliśmy około 14 kilometrów. Najliczniejsza była grupa uczniów i nauczycieli z miasteckiego gimnazjum. W naszej wędrówce wzięli także udział turyści m.in. ze Słupska oraz z dalekiego Zawiercia. Była także silna grupa członków Miasteckiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt "Bezdomny Kundelek". Oczywiście ze swoimi pupilami. Miło nam zakomunikować, że najprawdopodbniej dwa pieski, które z nami wędrowały, znajdą adopcyjne domy. Pierwszym przystankiem była nowa siedziba Nadleśnictwa Miastko. Zastępca nadleśniczego Krzysztof Major oraz Dagmara Czapiewska-Żółtowłos (specjalista do spraw edukacji i promocji) opowiedzieli o nadleśnictwie i zaprezentowali film m.in. o naszej faunie i florze. A później już wędrowaliśmy piękną Krainą Rummela. Na trasie ukryte były elementy związane z Głosem Pomorza. Wszystkie zostały odnalezione. Osoby, które tego dokonały, zostały nagrodzone upominkami. Meta naszego rajdu znajdowała się na Zielonym Ruczaju. Tam czekała na wszystkich pyszna grochówka z wkładką. Był konkurs wiedzy przyrodnicznej i geograficznej o Miastku, losowanie upominków. Dziękujemy Konradowi Remelskiemu i całemu wydziałowi promocji miasteckiego ratusza, także Miejsko-Gminnego Ośrodkowi Kultury w Miastku (za nagłośnienie). Do zobaczenia na trasie. Relacja z rajdu także w Głosie Bytowa/Miastka (Głos Pomorza).

Z Głosem Pomorza w plener (wideo, zdjęcia)

Z zamku ruszymy nad Słupię, by dojść do budynku Starostwa Powiatowego. Zwiedzimy ten jeden z najładniejszych zabytków Słupska (powstały w 1903 roku) od parteru aż po liczącą blisko 40 metrów wieżę zegarową. Cały gmach ma aż 840 metrów kwadratowych, będzie więc co zwiedzać. Wejdziemy m.in. do największej i najatrakcyjniejszej sali, w której odbywają się posiedzenia Rady Powiatu oraz do sali konferencyjnej, zwanej czerwoną. Na parterze obejrzymy wystawę rzeźby Kazimierza Kostki.

Dalej pójdziemy na ul. Bałtycką, gdzie znajduje się słupski Wojewódzki Zespół Szkół Policealnych (dawny "Medyk"). Zwiedzając poszczególne gabinety, będziemy mogli skorzystać z... np. masażu dłoni, bowiem jedną ze szkół w tym kompleksie jest Policealne Studium, po ukończeniu którego zdobywa się zawód technika masażysty.

Stamtąd już tylko krok do siedziby Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych, w tym Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, gdzie zwiedzimy Centrum Edukacji Ekologicznej "Słupia - rzeka wiedzy" z salami wystawowymi z przepięknymi prezentacjami typowych siedlisk związanych z rzeką i jej doliną. Centrum powstało w marcu ubiegłego wieku, a na jego potrzeby zostały zaadoptowane pomieszczenia na parterze budynku: hol, sala wystawowa oraz sala projekcyjna, ćwiczeniowa i zaplecze. Uzupełnieniem całości wystawy są dwa duże akwaria, w których zaprezentowana jest ichtiofauna naszych rzek i jezior, a także gatunki inwazyjne zagrażające naszej rodzimej przyrodzie.

Z Głosem Pomorza w plener

Z Głosem Pomorza w plener. Wędrowaliśmy w gminie Miastko (wi...

Zakończenie spaceru po Słupsku przewidujemy w najnowszym obiekcie Słupska - Parku Wodnym Trzy Fale, gdzie zobaczymy strefę sportu (basen sportowy), strefę rekreacji (brodziki, basen rekreacyjny i zjeżdżalnię) , a także strefę saun i centrum SPA, strefę fitness i siłownię oraz Centrum Zdrowia i Rehabilitacji. Na uczestników czekać będzie słodki poczęstunek. Kierownictwo Trzech Fal zachęca nas do zaplanowania dłuższego pobytu w aquaparku. Trzeba więc zabrać ze sobą kąpielówki. Uwaga! W sobotę wszystkie bilety na basen będą sprzedawane w cenie biletów ulgowych. Po zwiedzeniu tego super nowoczesnego obiektu, rozlosujemy ciekawe upominki.

Zatem zachęcamy Czytelników Głosu do udziału w naszym spacerze po Słupsku. Tym razem nasi turyści nie muszą się nigdzie zapisywać. Wystarczy w piątek, 07 lutego zaopatrzyć się w mapkę z naszej gazety i stawić się z nią w sobotę, 8 lutego o godz. 9.00 na starcie imprezy, czyli przy słupskim ratuszu.

Organizatorami imprezy są: redakcja Głosu Pomorza i Park Krajobrazowy Dolina Słupi, wspomagani przez gospodarzy poszczególnych obiektów.

Zobacz wideo z poprzednich wędrówek z Głosem Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza