Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworczyk: W Kabulu czeka blisko 100 osób na ewakuację

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Dworczyk: W Kabulu czeka blisko 100 osób na ewakuację
Dworczyk: W Kabulu czeka blisko 100 osób na ewakuację fot. adam jankowski / polska press
Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w sumie ewakuowano dotąd z Afganistanu do Polski 130 osób. Kolejne 100 osób czeka na transport z lotniska w Kabulu. Mają przylecieć do Warszawy w nocy z piątku na sobotę.

Trwa ewakuacja Polaków i współpracowników naszego kontyngentu wojskowego z Afganistanu. Do tej pory w Warszawie wylądowały trzy samoloty z osobami ewakuowanymi z Kabulu. Ostatni wylądował w piątek o drugiej w nocy.

Jak przekazał na antenie TVP1 szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, na pokładzie ostatniego rejsu znajdowało się kilkadziesiąt osób. Byli to głównie Afgańczycy - współpracownicy Polski i krajów sojuszniczych, a także polska dziennikarka, której Dworczyk podziękował za pomoc w ewakuacji.

Międzylądowania w Uzbekistanie

Minister przyznał, że za każdym razem „w ramach mostu powietrznego, który został utworzony między Polską a Afganistanem” jest międzylądowanie w Uzbekistanie. - Wynika to z tego, że w Afganistanie mogą lądować tylko statki powietrzne wojskowe, w związku z tym samoloty wojskowe latają między Uzbekistanem a Kabulem, a w Uzbekistanie przechodzą wszyscy ewakuowani bezpośrednio do samolotów cywilnych i z Uzbekistanu lecą do Warszawy – tłumaczył.

Blisko 100 osób czeka w Kabulu na transport

Szef KPRM przekazał, że z Afganistanu do Polski przetransportowano dotąd w sumie 130 osób. - A teraz na płycie lotniska w Kabulu czeka blisko 100 osób na kolejny właśnie transport i dzisiaj w nocy (z piątku na sobotę – red.) te osoby powinny dotrzeć do Polski – mówił.

Dworczyk zapewnił, że kolejne osoby, które zwrócą się do polskich służb dyplomatycznych mogą liczyć na ewakuację, po pozytywnej weryfikacji.

Dynamiczna sytuacja na lotnisku

Wskazał przy tym, że dziś „największym problemem nie są samoloty, którymi można ewakuować ludzi, tylko samo wejście na lotnisko” w Kabulu.

Tłumaczył, że osoby, które chcą wylecieć z Afganistanu wpierw muszą minąć posterunki talibów, później trzy bramy kontrolne wojsk amerykańskich i sojuszniczych.

Szef KPRM wskazał, że sytuacja na lotnisku w Kabulu jest dynamiczna i zależy głównie od dopuszczenia poszczególnych osób na płytę przez talibów. - W konsekwencji niektóre samoloty, np. holenderskie, odlatywały puste, a w jednym z polskich samolotów znajdowało się 17 osób, ponieważ nie można było zebrać większej liczby ludzi na płycie lotniska – wyjaśniał Dworczyk.

Po ataku z 11 września  niemal co roku na całym świecie dochodzi do ataków terrorystycznych, w których giną setki niewinnych ludzi. Zamachowcy są coraz bardziej przebiegli w swoich działaniach i najczęściej wybierają takie miejsca, w których ludzie się nie spodziewają ataków. Przejdź do kolejnych zdjęć i zobacz najtragiczniejsze zamachy w XXI wieku.

Największe ataki terrorystyczne w XXI wieku [LISTA]

Urząd ds. Cudzoziemców: Wszystkim cudzoziemcom zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej oraz pomoc medyczną

Urząd ds. Cudzoziemców od 18 do 20 sierpnia 2021 r. – w ramach ewakuacji afgańskich współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz polskiej dyplomacji – do ośrodków dla cudzoziemców trafiło 127 obywateli Afganistanu. Wśród nich jest 41 dzieci. W kolejnych dniach, do placówek zarządzanych przez Urząd do Spraw Cudzoziemców, będą trafiać pozostałe osoby ewakuowane w ramach tej misji.

Wszystkim cudzoziemcom zapewniono zakwaterowanie, wyżywienie, środki higieny osobistej, pomoc medyczną (w tym testy na obecność COVID-19), psychologiczną oraz rzeczową (ubrania, zabawki dla dzieci itp.) Wszyscy mają zapewniony darmowy dostęp do Internetu Wi-Fi. Otrzymają również polskie karty sim prepaid.

W najbliższych dniach, po odpoczynku cudzoziemców po trudach ewakuacji, rozpocznie się proces obejmowania ich ochroną międzynarodową. Podejmowane będą również działania ułatwiające ich integrację. Decyzje dotyczące późniejszego miejsca pobytu cudzoziemców będą podejmowane przy uwzględnieniu ich życzeń i potrzeb. Wszystkie osoby będą miały możliwość nauki języka polskiego, a dzieci rozpoczęcia edukacji.

Ze względu na przepisy epidemiologiczne dotyczące zapobiegania COVID-19, wszyscy cudzoziemcy zostali objęci kwarantanną, która trwa 10 dni od daty wjazdu na terytorium Polski.
Mając na uwadze zdrowie cudzoziemców, ich prywatność oraz okres kwarantanny, nie będą udzielane zgody na wejścia do ośrodków w celu spotkań lub rozmów z ewakuowanymi.

Przejęcie stolicy Afganistanu i ewakuacja

W niedzielę talibowie wkroczyli stolicy Afganistanu - Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, a USA wycofało z kraju część swoich wojsk.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, poinformował, że do stolicy Afganistanu wkrótce wyleci pierwszy polski samolot, którym zostaną ewakuowani przebywający w Kabulu Polacy oraz bezpośredni współpracujący z nimi lokalni urzędnicy. - Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj - poinformował Morawiecki.

O rozpoczętej akcji ewakuacyjnej powiadomił opinię publiczną również minister obrony narodowej. Według Mariusza Błaszczaka, pierwsi Polacy i ich współpracownicy mieli zostać wywiezieni z Afganistanu jeszcze w czerwcu. - MON szybko zareagował na sytuację w Afganistanie. Wszyscy współpracujący, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem, zostali ewakuowani już w czerwcu. Zobowiązałem Dowódcę Operacyjnego do ewakuacji osób pozostających wciąż Afganistanie. Decyzją Premiera odbywa się to wspólnie z MSZ - napisał w mediach społecznościowych szef MON.

W środę szef rządu poinformował, że Polacy przebywający w Afganistanie oraz współpracownicy polskiego kontyngentu wojskowego zostali już ewakuowani do Uzbekistanu. - Wysyłamy tam kolejny Dreamliner, aby pierwsze 50 osób przewieźć już do Polski w bezpieczne miejsce – oświadczył w mediach społecznościowych.

Tego samego dnia, późnym wieczorem samolot z Uzbekistanu wylądował na lotnisku w Warszawie pierwszy samolot z ewakuowanymi osobami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dworczyk: W Kabulu czeka blisko 100 osób na ewakuację - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza