Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dworzec PKP w Lęborku idzie do remontu

Sylwia Lis [email protected]
Dworzec PKP w Lęborku idzie do remontuDworzec PKP w Lęborku nie był remontowany od wielu lat.
Dworzec PKP w Lęborku idzie do remontuDworzec PKP w Lęborku nie był remontowany od wielu lat. Sylwia Lis
To już pewne. Po wielu latach starań dworzec PKP będzie remontowany. Jest już projekt modernizacji pomieszczeń. Koszt inwestycji to około pięciu milionów złotych. Lęborski dworzec PKP od lat odstraszał podróżnych. Praktycznie jest zrujnowany. Na ścianach widnieją napisy graffiti, odpada tynk. To miejsce upodobali sobie bezdomni i miłośnicy taniego wina. - To wstyd dla miasta - mówią lęborczanie. - Przecież tu przyjeżdża mnóstwo ludzi, którzy kierują się nad morze. Dworzec jest paskudny, a powinien być wizytówką miasta. Do tego ten smród.

Wszystko wskazuje na to, że niedługo dworzec zostanie wyremontowany.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o remont dworca - mówi Witold Namyślak, burmistrz Lęborka. - W końcu doszliśmy do kompromisu. PKP wyremontuje dworzec, a my zagospodarujemy część pomieszczeń, w zasadzie całe piętro. Na razie trudno powiedzieć co tam konkretnie będzie, myślimy o świetlicy środowiskowej, gdzie uczniowie mogliby czekając na pociąg odrobić lekcje. Być może tu swoją siedzibę znajdzie też straż miejska. Pomieszczenia te zostaną zupełnie przebudowane, są tam wąskie, niewygodne korytarze.

Burmistrz ostatnio był w Warszawie, gdzie zatwierdzono projekt przebudowy. Całkowity koszt prac poniesie PKP.

Na dworcu zmieni się prawie wszystko. PKP Dworce Kolejowe wyliczają zakres prac: wymiana stolarki okienno-drzwiowej, wykonanie izolacji pionowej ścian fundamentowych, odwodnienia opaskowego, czyszczenie i uzupełnienie ubytków. Projekt zakłada też wymianę pokrycia dachowego z deskowaniem i wzmocnieniem konstrukcji, przemurowanie kominów, przebudowa i ocieplenie, wyburzenie dobudowanej niskiej części dworca od strony zachodniej, adaptacja pomieszczeń w budynku dworca na potrzeby nowej toalety, ogólnodostępnej z przystosowaniem dla osób niepełnosprawnych, przebudowa holu głównego. Na dworcu pojawi się kompletnie nowa instalacja c.o., wentylacyjna, przeciwpożarowa. Będzie też nowe oświetlenie (podstawowe, informacyjne, nocne, awaryjne, ewakuacyjne). Wewnątrz pojawią się nowe tynki i posadzki. Będzie też zupełnie nowa aranżacja pomieszczenia głównego. Zamontowane też będą nowe zegary i informacje wizualne.

Inwestor nie zapomniał też o niepełnosprawnych. Budynek ma być przystosowany do obsługi osób na wózkach, będzie też pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Zmieni się też otoczenie dworca. Plac zostanie utwardzony, będą nowe miejsca parkingowe w miejscu wyburzenia dobudowanej niskiej części dworca - od strony zachodniej. Pojawi się też zieleń. Prace rozpoczną się w przyszłym roku.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Bo przy okazji zostanie też wybudowanie przejścia podziemnego do ulicy Żeromskiego. By skrócić pasażerom dojście do miasta.

Historia leborskiego dworca
Budynek powstał w 1870 roku. Oddano go do użytku 25 sierpnia 1870 wraz z uruchomieniem odcinka linii kolejowej pomiędzy Słupskiem a Godętowem. Dworzec jest budynkiem typowym, charakterystycznym dla całego obszaru dawnego zaboru niemieckiego. Kompleks dworcowy wykonano z czerwonej cegły, pokryto dwuspadowym dachem, pod którym w części głównej, nad wejściem znajduje się zegar stacyjny. Cały zespół tworzą ponadto trzy perony połączone podziemnym przejściem, dwie wieże wodne oraz zespół budynków warsztatowo-magazynowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza