Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor SP nr 9: W szkole kultywujemy tradycje morskie [wideo]

Zbigniew Marecki
Rozmowa „Głosu Pomorza” z Pawłem Dajerem, dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku.

Niespełna dwa tygodnie temu Szkoła Podstawowa nr 9 zorganizowała rajd pieszy, aby uczcić swoje sześćdziesięciolecie. Czy to był wasz jedyny sposób na uczczenie tego jubileuszu?

Mogliśmy oczywiście zorganizować typową akademię, ale pojawił się pomysł zorganizowania rajdu dla całej społeczności naszej szkoły: uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów. Powierzyliśmy to zadanie słupskiemu oddziałowi PTTK. Wszystko udało się bardzo dobrze. Dopisała pogoda, było ognisko, a w parku Tren-dla zgromadziło się wiele osób. Myślę, że będzie to pamiętane długo. Oczywiście planujemy jeszcze inną formę obchodów naszego jubileuszu. Dlatego organizujemy imprezy towarzyszące: konkurs plastyczny pod hasłem „Szkoła przyszłości” oraz festyn rodzinny, który odbędzie się w czerwcu. Wtedy odbędzie się quiz o patronie naszej szkoły oraz o jej historii. Dodatkowo nasza sztandarowa impreza, Łajba, która odbędzie się w marcu, będzie tym razem przebiegać pod znakiem jubileuszu naszej szkoły.

Wspomniał Pan już o waszych tradycjach morskich, które w SP nr 9 są rozwijane od lat. Będziecie je pogłębiać czy szykujecie jakieś nowe pomysły?

Szkoła rzeczywiście od wielu lat kultywuje tradycje marynistyczne. Chcemy w ten sposób podkreślić nasz związek z morzem. Z tego względu dzielimy się z uczniami nie tylko wiedzą o morzu, ale również dbamy o to, by w budynku naszej szkoły znajdowały się liczne akcenty morskie, które wprowadzają odpowiednią atmosferę, w tym izba tradycji i łódka klasy Finn, która stoi na pierwszym piętrze. Oczywiście cały czas pamiętamy także o naszym patronie, którym jest komandor porucznik Stanisław Hryniewiecki. Organizujemy także sporo imprez marynistycznych dla dzieci, w tym pasowanie na ucznia na plaży w Ustce czy chrzest morski dla czwartoklasistów. Jednak naszym kluczowym przedsięwzięciem jest wspomniana już Łajba, czyli festiwal piosenki marynistycznej, a także towarzyszące mu konkursy ogólnopolskie: dziennikarski o Laur Słupskich Kotwic oraz plastyczny. W marcu odbędzie się już 22. edycja Łajby, a więc mamy do czynienia z wieloletnią tradycją, która przyciąga uwagę uczniów nie tylko ze Słupska.

W zeszłym roku przy naszej szkole powstało także Centrum Edukacji Żeglarskiej, które ma charakter między-szkolny. W jego ramach działa Klub Żeglarski Omega 9. Jego członkowie biorą udział w piknikach żeglarskich, które są organizowane przez Szkołę Magola w Ustce. Podczas nich zdobywają wiedzę teoretyczną.

A jak wygląda praktyka żeglarska?

Właśnie czekamy na żaglówki typu Optymist. Mam nadzieję, że pod koniec tygodnia przyjadą do naszej szkoły. Ma ich być pięć. To nam ułatwi realizację zadań praktycznych. Wspomniane centrum będzie je wtedy realizować bezpośrednio siłami szkolnymi, a być może pomoże w tym Stawek Łabędzi, który będzie przystosowany do nowej roli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza