Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur eksperta. Unijna kasa dla firm

Notował: Jakub Roszkowski
Dyżur eksperta. Unijna kasa dla firm
Dyżur eksperta. Unijna kasa dla firm Radek Brzostek
W środę w trakcie dyżuru redakcyjnego nasz ekspert wyjaśniał kwestie związane z przyznawaniem unijnych dotacji dla nowo powstających firm.Telefon dzwonił bez przerwy. Nic dziwnego, dyżur trwał jedynie godzinę, a zainteresowanych było mnóstwo. Dla nich przedstawiamy najczęściej zadawane pytania. Wyjaśnijmy, to już ostatnia szansa na uzyskanie unijnego wsparcia. Naszym ekspertem była Katarzyna Szłapka, kierownik Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

– Na jakie wsparcie finansowe może liczyć osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą?

– Co do zasady, zgodnie z zapisami działania 6.2 POKL, wsparcie to jednorazowa dotacja inwestycyjna do 40 tys. złotych oraz comiesięczne tzw. wsparcie pomostowe w wysokości średnio 800 -1.200 złotych. W praktyce kwoty, o które można się ubiegać, zależne są od instytucji realizującej działanie. Podane kwoty to górny pułap dofinansowania, wielkość oferowanej dotacji każdorazowo należy sprawdzić w ogłoszeniach.

– Jaka jest procedura ubiegania się o pieniądze?

– Instytucje, tzw.”Operatorzy”, którym powierza się pieniądze na realizację naborów, wyłaniane są w drodze konkursowej. Następnie taka instytucja rozpoczyna rekrutację osób zainteresowanych założeniem biznesu. Zakwalifikowana grupa przechodzi proces szkolenia, doradztwa i tworzy biznesplan proponowanej przez siebie działalności. Na podstawie oceny biznesplanów przyznawane są pieniądze dostępne w programie, tj. dotacja inwestycyjna i wsparcie pomostowe. Należy jednak pamiętać, że nie każdy, kto przejdzie pozytywnie proces rekrutacji i weźmie udział w szkoleniach, automatycznie otrzy-
ma tę dotację. Podstawą jej przyznania jest ocena biznesplanu, a więc w efekcie pewien procent uczestników nie otrzymuje wsparcia.

– Czy osoba, która pracuje, a grozi jej utrata pracy, też może się starać o dofinansowanie?

– Obecne projekty są kierowane do osób pozostających bez zatrudnienia, posiadających status osoby bezrobotnej, nieaktywnej zawodowo bądź poszukującej pracy. Niektóre instytucje wymagają stosownego zaświadczenia z Powiatowego Urzędu Pracy. Osoby, które posiadały działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu, są na ogół wykluczane w procesie rekrutacji.

– Gdzie i kiedy można zgłaszać się po pieniądze?

– Nabory nie są prowadzone w trybie ciągłym. Operatorzy są wyłaniani zazwyczaj do dwóch razy w roku
i sami następnie organizują od jednej do czterech edycji rekrutacji w ściśle określonych terminach. Rekrutacja jest stosunkowo krótka i trwa najczęściej do dwóch tygodni. Lista instytucji udzielających dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej wraz z orientacyjnymi terminami rekrutacji publikowane są na stronach WUP Szczecin: www.wup.pl. Zawsze można również kontaktować się z naszym biurem, gdzie gromadzimy informacje i pomagamy w interpretacji zapisów odnośnie warunków kwalifikacji. Obecne rekrutacje są ostatnimi w ramach tego programu z uwagi na to, iż był on przewidziany na lata 2007-2013 i kończy on już swoje działanie.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza