Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur Głosu Pomorza: Wszystko o wcieleniu do zawodowej armii

Krzysztof Piotrkowski
Na pytania czytelników odpowiadali kpt. Piotr Jagodziński i chorąży Wojciech Wrzesiński.
Na pytania czytelników odpowiadali kpt. Piotr Jagodziński i chorąży Wojciech Wrzesiński. Fot. Krzysztof Tomasik
Kilkadziesiąt telefonów odebrali nasi goście podczas wczorajszego dyżuru dotyczącego służby w zawodowej armii. Dziś przedstawiamy najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami.

Spytaj o pracę

Spytaj o pracę

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące cię pytanie, zadzwoń lub zgłoś się do wojskowej Komendy Uzupełnień w Słupsku przy ul. Westerplatte 8, tel. 059 855 88 25. Informacji na temat zawodowej służby w wojsku i szkoleń udziela kpt. Piotr Jagodziński.

Na pytania czytelników odpowiadali: kapitan Piotr Jagodziński, oficer prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Słupsku i chorąży Wojciech Wrzesiński z 7. Brygady Obrony Wybrzeża.

Pytanie: Czy osoba, która uchylała się od służby w wojsku ma szansę na uregulowanie służby i przeniesienie do rezerwy?

Odpowiedź: Jeśli zostało już wszczęte postępowanie prokuratorskie, to sprawa będzie rozpatrzona przez właściwy sąd, który może ukarać grzywną lub odstąpić od kary. Tak czy inaczej taka osoba nie będzie już mogła pełnić służby wojskowej, ponieważ była karana. Jeśli nie ma postępowania prokuratorskiego, to jeszcze w styczniu ukaże się rozporządzenie ministra obrony w tej sprawie, zgodnie z którym wszyscy poborowi z urzędu będą przenoszeni do rezerwy.

P: Skoro nie ma już wcieleń do wojska, jak mogę stać się szeregowym zawodowym?

O: Najpierw należy się zgłosić do Wojskowej Komendy Uzupełnień, gdzie kandydat otrzyma wszelkie informacje na ten temat. Po przejściu badań kandydat zostanie skierowany na szkolenie podstawowe, które trwa około 4-5 tygodni. Następnie trafia do jednostki wojskowej, która w miarę potrzeb wysyła żołnierza na kilkumiesięczne szkolenie specjalistyczne. Trafia do służby terminowej, po zakończeniu której będzie szeregowym zawodowym.

P: Rozpocząłem służbę zasadniczą w grudniu 2008, czy mogę się ubiegać o służbę nadterminową?

O: Żołnierz może ubiegać się o przyjęcie do służby nadterminowej już po trzech miesiącach służby. Dokumenty potrzebne do jej odbycia może złożyć już po dwóch miesiącach. Jeśli rozpoczął służbę w grudniu, to na początku lutego może to zrobić. Należy zgłosić się do kancelarii ewidencyjnej 7. BOW, gdzie otrzyma zgłoszenie do służby nadterminowej. Oprócz tego musi dostarczyć kopię świadectwa ukończenia szkoły i zaświadczenie o niekaralności. Kandydat musi też mieć nieposzlakowaną opinię służby i nie ukończone 30 lat.

P: Mam 35 lat, nigdy nie byłem w wojsku, ale jestem przeniesiony do rezerwy. Czy w tym wieku mam jeszcze szansę zostać zawodowym żołnierzem?

O: W szczególnych wypadkach dowódca jednostki może wyrazić zgodę. Taka osoba może też się starać o przyjęcie do szkoły podoficerskiej lub oficerskiej. Nie ma górnego limitu wieku, ale trzeba pamiętać, że należy przejść testy sprawnościowe takie same jak 19-letni kandydaci.

P: Mam prawie 19 lat, chciałbym się dostać do szkoły podoficerskiej, ale w wieku 17 lat za głupi wybryk, którego teraz żałuję, zostałem ukarany ograniczeniem wolności i pracami publicznymi. Czy mam szansę na pracę jako żołnierz zawodowy?

O: Nie, osoby, które były karane, nie mogą służyć w wojsku. Taka możliwość pojawia się dopiero, gdy wyrok zostanie wymazany z dokumentów.

P: Chciałbym służyć w korpusie szeregowych zawodowych. Kilka lat temu otrzymałem kategorię zdrowia D, ale teraz nie jestem już chory. Czy możliwa jest zmiana kategorii na A?

O: Niestety, nawet jeśli stan zdrowia się poprawił, w myśl przepisów komendant WKU nie może takiej osoby skierować ponownie na komisję wojskową, a z kategorią D i E nie można podjąć służby w wojsku.

P: Jestem kobietą, mam tytuł magistra, czy mogę pracować w wojsku?

O: Tak, należy najpierw ukończyć roczne studium oficerskie, które znajduje się przy Wyższych Szkołach Oficerskich we Wrocławiu i Dęblinie. Po ukończeniu i uzyskaniu stopnia podporucznika można rozpocząć służbę w wojsku. Osoby, które mają tytuł licencjata lub maturę mogą się zgłaszać do szkół podoficerskich.

P: Jestem studentem zaocznym, czy mogę ubiegać się o przyjęcie do wojska, czy można pogodzić naukę z służbą?

O: Jest to możliwe, jednak zgodę na naukę poza jednostką wydaje dowódca jednostki. Takie sprawy są rozpatrywane indywidualnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza