Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzieci z gminy Główczyce odwiedziły muzeum w Swołowie (zdjęcia)

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Trwają wakacje. Dla tych uczniów, które nie wyjechały na kolonie lub obozy, letnie zajęcia organizują samorządy. Dzieci z gminy Główczyce odwiedziły Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie w gminie Słupsk.

Wycieczkę dla grupy dzieci zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach. Podczas wycieczki uczestnicy zwiedziły zabytkowe budynki, z bliska przyjrzeć się starej kuźni, zobaczyć archiwalne zdjęcia i poznać nieużywane już dziś narzędzia.

W celu jeszcze lepszego poczucia klimatu odwiedzonego miejsca, dzieci wzięły udział w warsztatach. Jedna z grup dowiedziała się, jak wyglądało dzieciństwo na Pomorzu oraz stworzyła lalki ze szmatek na wzór takich, jakimi mogła bawić się ich prababcia lub pradziadek. Druga grupa wzięła udział w warsztatach tkackich.

Atrakcją były także liczne zwierzęta, zamieszkujące teren muzeum. Dzieciom frajdę sprawiło karmienie i głaskanie owiec i koziołka.

Swołowo, wieś położona 14 kilometrów na północny zachód od Słupska, jest nazywana stolicą Krainy w Kratę. Nazwa odnosi się do charakterystycznego budownictwa wiejskiego w tej części Pomorza, czyli symetrycznego układu konstrukcji szkieletowej oraz wypełnienia kwater bielone wapnem nadają budynkom efekt wizualny przypominający kratownicę.

Ten typ budownictwa wiejskiego pojawił się pod koniec XVIII i był kontynuowany przez cały wiek XIX, aż do początku XX wieku.
Granice Kraina w Kratę są umowne. To obszar położony w pasie nadmorskim, długości około 80 km i szerokości około 40-50 km, ciągnącym się od Łeby na wschodzie do Darłowa na zachodzie. Od południa obszar ogranicza droga krajowa nr 6.

Krainę w Kratę odkryła i upowszechniła dr Elżbieta Szalewska. W 1995 r. zorganizowała w Międzynarodowym Klubie Prasy i Książki EMPIK w Słupsku wystawę fotograficzną, na której eksponowano fotogramy ukazującymi piękno tradycyjnego budownictwa pomorskiej wsi, w tym m.in. Swołowa.

Unikalny zabytkowy charakter Swołowa sprawił, że w 2008 roku w jednej z zagród utworzono Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Obecnie są to już dwie zagrody. Placówka nie tylko gromadzi i prezentuje zbiory z zakresu historii Pomorza Środkowego, kultury materialnej i niematerialnej regionu. Zajmuje się również edukacją oraz organizuje imprezy plenerowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza