Dziecko żyło tylko dwie godziny. Biegły sprawdził bytowski szpital

Andrzej Gurba
Fot. archiwum
Biegły sprawdził, czy w bytowskim szpitalu doszło do zaniedbań przy porodzie Karoliny Puzdrowskiej. Jej dziecko zmarło dwie godziny po przyjściu na świat. Prezes szpitala odmawia ujawnienia opinii.

O dramacie, jaki przeżyła Karolina Puzdrowska i jej mąż, już pisaliśmy. Poród był naturalny i długi. Dziewczynka zaraz po przyjściu na świat była blada i miała problemy z oddychaniem. Mimo reanimacji nie udało się uratować dziecka. Po sekcji zwłok i badaniach patomorfologicznych wiadomo, że doszło do niedotlenienia dziecka z powodu przedwczesnego odklejenia się łożyska i nieprawidłowej budowy pępowiny.

Małżonkowie oskarżyli szpital o zaniedbania. Zarzuty dotyczą m.in. niewłaściwego - zdaniem małżonków - zachowania i niewłaściwych decyzji personelu podczas porodu, jak np. brak cesarskiego cięcia, ale także niesprawnego sprzętu.

Kolejna wątpliwość dotyczy tego, czy lekarz i położna odbierający poród wiedzieli, że budowa pępowiny jest nieprawidłowa i stanowi to zagrożenie dla dziecka. W tej sprawie śledztwo prowadzi chojnicka prokuratura. Wszczęte zostało ono z artykułu 155 Kodeksu karnego, który mówi o nieumyślnym spowodowaniu śmierci człowieka. Grozi za to kara do pięciu lat więzienia.

- Opinia biegłego dotycząca tego konkretnego przypadku to część dokumentacji medycznej i jako taka stanowi tajemnicą. Nie ujawnię jej też z uwagi na toczące się postępowanie prokuratorskie. Mogę tylko powiedzieć, że z opinii biegłego nie wynika, że do śmierci dziecka doszło z powodu zaniedbań personelu, ale nie ma też stwierdzenia, że personel zachował się jak należy - oznajmia Piotr Karankowski, prezes Szpitala Powiatu Bytowskiego. Opinia biegłego powstała, bo zażądała tego rada nadzorcza szpitala. To nie jest opinia przygotowana na zlecenie prokuratury, choć może być przez nią wykorzystana.

- W części opinia biegłego dotyczy stosowanych na oddziale ginekologiczno-położniczym procedur. Wyszły uchybienia. Wdrażamy już nowe zasady - mówi Karankowski i po szczegóły odsyła do naczelnej pielęgniarki szpitala.

Biegły stwierdził m.in. brak właściwych kontaktów interpersonalnych między personelem a pacjentkami, między samym personelem oraz między personelem a kierownictwem szpitala. Kolejny zarzut dotyczy braku regulaminu na oddziale, które szczegółowo określałyby prawa i obowiązki osób towarzyszących przy porodzie (porody rodzinne). Biegły stwierdził też brak opracowanych procedur od momentu przyjścia kobiety do poradni "K", aż do urodzenia dziecka i późniejszej szpitalnej opieki nad nim.

- Cały personel oddziału ginekologiczno-położniczego przeszedł już szkolenia interpersonalne w Gdańsku. Kolejny cykl szkoleń będzie na miejscu - mówi Lilianna Płotek, naczelna pielęgniarka Szpitala Powiatu Bytowskiego. - Wszedł w życie już regulamin porządkowy dla porodów rodzinnych.

Szczegółowo reguluje on prawa i obowiązki osób towarzyszących przy porodzie. W trakcie konsultacji jest zestaw szczegółowych procedur dotyczących m.in. badań, dokumentów, począwszy od pierwszej wizyty kobiety w poradni, przez całą ciążę, poród, aż do opieki nad noworodkiem. Te procedury powinny być zatwierdzone w lutym.

Szpital ma nadzieję, że te wszystkie zmiany pozwolą na bezpieczniejsze porody i lepszą opieką nad pacjentkami.

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iwonka

Każdy wypowiada się na miarę własnych możliwości intelektualnych. Karolina też.
Niemniej, bytowski szpital jest wyjęty żywcem z początków XX wieku i nigdy personel nie potrafił dostosować się do współczesności (no, może dziecięcy). Ciągłe błędy i poczucie nieomylności są siekierą wiszącą i coraz bardziej się obniżającą nad głowami dyrekcji i lekarzy. Ale, dopóki będzie zapotrzebowanie na szpital w tak dużym ośrodku jak Bytów, ciężko będzie dociekać jakichkolwiek praw.
Pozdrawiam.

S
Sonia

Karolina ...twoja wypowiedz jest płytka ...na jakim ty swiecie zyjesz ???? I nie groz tu nikomu ,bo na to sa paragrafy ...Czy matki ,ktore nie stac na USG 3G ....sa skazane na chore ,lub martwe DZIECKO ...Dziecino nie udzielaj sie wiecej .....

S
Sonia
To nie wina szpitala..w ciąży trzeba chodzić do dobrych specjalistow co mają USG 4D wtedy wiadmomo jak wygląda płod, jak jest położony, czy nie ma wad a nie do przychodni na zewnętrzne ogledziny ciąży. Potem lament. Jak się chce mieć dziecko to trzeba trochę zainwestować.
O
Olek
w tym tygodniu będe wiedzieć kto ty jesteś, za taki słowa się z tobą rozliczę. pamiętaj chamie.

widzę grożby ?to się chwali ! publiczne grożenie no to czekam
x
xyz

DROGA KAROLINO!! DOCZYTAJ PROSZĘ WPIS XXX Zdn.29 -zapewniam,że wszystkie przypadki dotyczą zdrowych ,regularnie wizytujących por.K kobiet,a cudem można nazwać,że przeżyły i one i ich dzieci---opisano jedynie pozytywne przyp.>>>dziecko z porażeniem mózgowym chowa się bez ojca ale w kochającej rodzinie-szpital nie przyznał się do błędu...pozdrawiam

G
Gość
Bytowski szpital słynie w okolicy jako "umieralnia"... Jak ktoś ma szczęście i mało śmiertelne schorzenie- to przetrwa. Jeśli nie- bliscy- uważajcie!!!
Nigdy nie zdecydowałam się na skorzystanie z "usług" tej placówki- mimo wszystko zawsze uciekam do Słupska... Cokolwiek by nie mówić- każdy mający odrobinę oleju w głowie nigdy tam nie pójdzie...

A ja uciekam ze Słupska do innego miasta, bo tu nie wiedzą jaki atak był na kardiologii.. im dalej tym bezpieczniej..
s
seba
Z informacji wynika,że brak organizacji pracy w Szpitalu i opieki nad kobietami w ciąży.Cofnęliśmy się do zamierzchłych czasów.Trzeba mieć nadzieję,że dotyczy tylko miasta i powiatu Bytów.

Ni to pies ni wydra. Ani to miasto, ani powiat. To zwyczajny zakompleksiony grajdołek z chorymi ambicjami na wielkomiejskość, sprawujący sztuczno-wirtualny powiat.
x
xmed
Bytowski szpital słynie w okolicy jako "umieralnia"... Jak ktoś ma szczęście i mało śmiertelne schorzenie- to przetrwa. Jeśli nie- bliscy- uważajcie!!!

Nie może być inaczej, jeśli ten powiat stoi na głowie, i działa inaczej niż wszystkie w kraju.
C
Cherries in Liqueur

Bytowski szpital słynie w okolicy jako "umieralnia"... Jak ktoś ma szczęście i mało śmiertelne schorzenie- to przetrwa. Jeśli nie- bliscy- uważajcie!!!
Nigdy nie zdecydowałam się na skorzystanie z "usług" tej placówki- mimo wszystko zawsze uciekam do Słupska... Cokolwiek by nie mówić- każdy mający odrobinę oleju w głowie nigdy tam nie pójdzie...

G
Gość
W zamierzchłych czasach co było dużo zgonów przed i po porodzie, średnio co 20 dziecko nie przeżywalo 1 miesiąca lub umierało w czasie porodu. Akaszureka ..tak dobry wynalazek.....ale bez przesady z tym obracaniem dziecka (pewnie brudnymi łapami) w łonie matki - tego dzisiaj nie robią Kliniki - tylko cesarka - ile dzieci rodziło się z uszkodzeniami ciała lub matka umierała po porodzie. Ilu tzw "olesiow" było szczególnie na wsiach...to był wynik eksperymentow tzw. zaufanych akuszerek.

Dziecko obrócone przez akuszerkę dziś ma już swoje wnuki,a rodząca wtedy, dziś ma 88lat i jest samodzielna.Natomiast ja pilnowałam swojej ciąży, niestety słupscy SPECJALIŚCI/?/ ZBYT DŁUGO CZEKALI NIE ROBIĄC BADAŃ TĘTNA DZIECKA I ZDROWE DONOSZONE DZIECKO ZACHŁYSNĘŁO SIĘ WODAMI PŁODOWYMI I ZMARŁO PO 12 godz na zapalenie płuc. OT OPIEKA SPECJALISTÓW/??/. Idiotyczne tłumaczenia ZADUFANYCH LEKARZY.
P
Przerażony podwójnie
Karolino inwestować to możesz w firme ! piszesz takie głupoty że żalll mi ciebie i brak słów !!! Wydaje mi się że Ty chyba wcale nie miałaś pępowiny !!! Pozdrawiam p.s a Twoja mama jak była w ciąży z Tobą to rozumiem też chodziła na USG 4D szkoda żę ciąży nie usuneła

Olek, jesteś ignorantem a Karolina ma rację. Dzisiejszych technologii medycznych nie można porównywać z metodami naszych babek i matek. Jest XXI wiek i mamy prawo do nowoczesnej i bezpiecznej opieki medycznej a nie do jakichś prymitywnych bytowskich praktyk rodem ze Średniowiecza. Wycieczki osobiste pod adresem Karoliny i jej matki świadczą jednoznacznie o Tobie i Twoim poziomie.
r
ram
Z lektury tekstu wyłania się przerażający obraz szpitala bez procedur medycznych, bez właściwych relacji między personelem a pacjentami a także bez umiejętności porozumiewania się między członkami personelu medycznego na oddziale, nie wspominając już o braku właściwych kontaktów między personelem a kierownictwem szpitala.

Nie tylko szpital.
Wszystko co jest zależne od tzw powiatu betowskiego, czyli: Szpitale, PKS, drogi, szykoly, internaty, urzędy ect. Odzwierciedlają stan chorej wyobraźni szkodliwego starostwa o powiecie. Jak można inaczej ocenić działalność powiatu, który świadomie działa na szkodę swojego społeczeństwa w tym Miastka. Akurat tu, zostały już doszczętnie przekroczone wszelkie granice. - Ten powiat - to tylko atrapa prawdziwego powiatu!!!. Priorytetem betowa jest nazywać się powiatem, niż nim być z prawdziwego zdarzenia. Zamieszkiwanie na terenie tzw powiatu betowskiego jest stanem przygnębiającym, dla każdego legitymującego się obywatela. Przykładem może być choćby kontakt z funkcjonariuszem państwowym w innym mieście. - "Ach betowo, to już się nie dziwię, tam jest wszystko inaczej".
k
karolina
Karolino inwestować to możesz w firme ! piszesz takie głupoty że żalll mi ciebie i brak słów !!! Wydaje mi się że Ty chyba wcale nie miałaś pępowiny !!! Pozdrawiam p.s a Twoja mama jak była w ciąży z Tobą to rozumiem też chodziła na USG 4D szkoda żę ciąży nie usuneła
w tym tygodniu będe wiedzieć kto ty jesteś, za taki słowa się z tobą rozliczę. pamiętaj chamie.
O
Olek
To nie wina szpitala..w ciąży trzeba chodzić do dobrych specjalistow co mają USG 4D wtedy wiadmomo jak wygląda płod, jak jest położony, czy nie ma wad a nie do przychodni na zewnętrzne ogledziny ciąży. Potem lament. Jak się chce mieć dziecko to trzeba trochę zainwestować.

Karolino inwestować to możesz w firme ! piszesz takie głupoty że żalll mi ciebie i brak słów !!! Wydaje mi się że Ty chyba wcale nie miałaś pępowiny !!! Pozdrawiam p.s a Twoja mama jak była w ciąży z Tobą to rozumiem też chodziła na USG 4D szkoda żę ciąży nie usuneła
I
Irena
W zamierzchłych czasach,gdy rodziły nasze babki,AKUSZERKA UMIAŁA OBRÓCIĆ DZIECKO W ŁONIE MATKI, UMIAŁA UWOLNIĆ JE Z PĘPOWINY OWINIĘTEJ WOKÓŁ SZYI.TERAZ MAMY NOWOCZESNY SZPITALNY PORÓD Z OPIEKĄ SPECJALISTÓW??? I umierające dzieci.

W zamierzchłych czasach co było dużo zgonów przed i po porodzie, średnio co 20 dziecko nie przeżywalo 1 miesiąca lub umierało w czasie porodu. Akaszureka ..tak dobry wynalazek.....ale bez przesady z tym obracaniem dziecka (pewnie brudnymi łapami) w łonie matki - tego dzisiaj nie robią Kliniki - tylko cesarka - ile dzieci rodziło się z uszkodzeniami ciała lub matka umierała po porodzie. Ilu tzw "olesiow" było szczególnie na wsiach...to był wynik eksperymentow tzw. zaufanych akuszerek.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3