Dzieje się w weekend, warto zobaczyć [Informator kulturalny]

Daniel Klusek
Daniel Klusek

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
W weekend w Słupsku i regionie wiele się dzieje. Będą koncerty, spektakle, pokazy, imprezy taneczne i zabawy. Wiele z nich za darmo.

Problemy bigamisty

Farsę „Mayday 2” zobaczymy w Nowym Teatrze. John Smith, główny bohater sztuki, prowadzi podwójne życie. Z każdą z żon ma dziecko, z jedną syna, z drugą córkę. Dzieci taksówkarza nie mają pojęcia o istnieniu przyrodniego rodzeństwa. Gavin i Vicky poznają się przypadkowo przez Internet i wiele wskazuje, że zaczyna ich łączyć coś więcej niż zbieżność nazwisk. Nad podwójnym życiem kochliwego Johna zaczynają się zbierać szare chmury, z klątwą kazirodztwa na horyzoncie. Premiera „Mayday 2” w piątek o godz. 18. Spektakl będzie można zobaczyć również w sobotę i niedzielę o godz. 18. Bilety kosztują 30 i 25 zł.

Smacznie przed ratuszem

Od piątku do niedzieli na placu Zwycięstwa trwać będzie zlot food trucków. Uczestników rodzinnego pikniku karmić będzie blisko 20 food trucków mobilnych restauracji i kawiarni. Wszystkie każdego dnia czynne będą w godz. 10-20. Każdy z pojazdów serwuje oryginalne potrawy: od burgerów ze wszystkich stron świata, poprzez tybetańskie pierożki, aż po smażone batony i lody molekularne. Każdego dnia odbywać się będą gry i zabawy: zajęcia z robotyki, strefa z animatorami, a dla dorosłych strefa chillout z didżejem i leżakami.

Wytańczą światło i obraz

Kiedy zapada noc, a na niebie księżyc wyświetla to, co odbite, dzienne światło ma wolne. Co się z nim wtedy dzieje? Jakie jest? Na te pytania w piątek o godz. 19 w teatrze Rondo odpowiedzą tancerki Teatru Tańca Enza Junior podczas spektaklu „Nocne życie światła”. Po nich zobaczymy premierowo przedstawienie „Koniec kontemplacji” w wykonaniu Teatru Tańca Enza. To spektakl inspirowany twórczością Rene Magritte. Widowisko jest próbą przedstawienia obrazów innymi środkami wyrazu - ruchem i tańcem. Bilety na wieczór tańca kosztują 20 i 15 zł.

Nowy w stadzie

Bajkę „Dziób w dziób” zobaczą w sobotę o godz. 11 widzowie teatru Tęcza. Stado gołębi opłakuje gołębia Janusza, który zginął tragicznie. Podejrzenie o zbrodnię pada na kotkę Dolores. Banda gołębi solidarnie postanawia dać jej w kość - szukają psa, który mógłby pogonić kota, lecz nikt nie chce im pomóc. W ich gronie pojawia się wróbel Przemek, obarczony przez pobratymców winą za śmierć swojego brata, który wypadł z gniazda. Mały i bezbronny decyduje się stanąć oko w oko z kotką. Bilety: 18, 15 zł.

Tęcza dla starszych

W sobotę o godz. 18 teatr Tęcza wystawi sztukę „Gaja” Krzysztofa Raua w reżyserii Anny Rau. To niemalże pantomimiczna opowieść o cyklu narodzin, umierania i odradzania się życia. Opowiada historię ziemi i ludzkości, początkiem sięga stworzenia świata, zamyka się apokalipsą i wizją odrodzenia po apokalipsie. Aktorzy na scenie modelują i przekształcają tkaniny, na oczach widza powstają więc obiekty i postacie po to, by rozpaść się zaraz na nowe elementy. Bilety: 5 zł.

Odjazd z książką

W ramach 5. edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowy Bibliotekarz słupska Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w sobotę rajd rowerowy do Ustki dla bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książki i rowerów. Chętni powinni mieć przy sobie element garderoby lub dodatek w kolorze pomarańczowym. Początek rajdu o godz. 10 sprzed biblioteki. Wstęp wolny.

WhitePin z płytą

W sobotę w klubie Dom Ówka zagra słupski zespół WhitePin. Wokalistka i basistka Kamila Bilińska, gitarzysta Daniel Pisarkiewicz i perkusista Tomek Rutkowski promować będą swoją najnowszą płytę. Całość została nagrana w Małym Studio w Puszczykowie pod okiem Michała Wasyla, który na koncie ma tworzenie płyt m.in. Luxtorpedy. Oprócz numerów znajdujących się na płycie będzie można posłuchać premierowo nowych utworów. Początek koncertu o godz. 20, wejściówki kosztują 10 i 5 zł.

Spacerek w Witkacym

„Witkacy - spacer śladami, których nie było” to spacer przeznaczony dla dzieci i ich rodziców zawierający zestaw zabaw i gier rodzinnych z teatrem w tle. Autorki spaceru w przystępny i intrygujący sposób będą starały się tropić, w jaki sposób, gdzie i kiedy rozwijała się słupska Witkacomania! Początek w niedzielę o godz. 11 na placu przy Muzeum Pomorza Środkowego. Wstęp wolny.

Galerie do nocy

W sobotę obiekty Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej (Galeria Kameralna i Baszta Czarownic w Słupsku oraz Centrum Aktywności Twórczej w Ustce) otwarte będą od godz. 19 do północy. Zobaczymy tam wystawę „Przeszłość jest obcym krajem”. W Baszcie Czarownic będzie można odkryć tajemnice obiektu i zobaczyć wystawę czarujących lalek. W CAT prezentowane będą też wystawy: „Mapa Ustki” i „Kadr”, projekt „Oddech”. O godz. 19.30 rozpoczną się warsztaty rodzinne, prezentować się będą pracownie rzeźby i ceramiki oraz fotograficzno-filmowa. O godz. 22 rozpocznie się „Open studio & film na ulicy”. Wstęp wolny.

Tańce w Wikingu

W dyskotece Wiking Reaktywacja piątkowy i sobotni wieczór będzie można spędzić na dyskotece. Początek każdego dnia o godz. 21, w piątek wstęp wolny, w sobotę wejściówki kosztują 10 zł.

O nocy muzeów 2017 w Słupsku czytaj na drugiej stronie

W sobotę w Słupsku odbędą się Europejska Noc Muzeów i Noc w Ratuszu. Muzeum Pomorza Środkowego i urząd miejski z atrakcjami czekają od godz. 18. A tych zapowiada się mnóstw

Hasłem tegorocznej Nocy Muzeów będą słupscy kolekcjonerzy. Swój udział potwierdzili już kolekcjonerzy z Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział Słupsk, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników, a także grupy rekonstrukcyjnej zajmującej się wojskowością. Będą również kolekcjonerzy indywidualni, którzy zaprezentują m.in. swoje zbiory filiżanek i lamp naftowych oraz dzwonki z całego świata. Bogusław Matuszkiewicz pokaże swoje sprzęty grające, a krótkofalowcy będą nadawać na żywo z hallu zamkowego. Archiwum Państwowe pokaże wybrane dokumenty związane z historią miasta, natomiast obok sarkofagów książąt de Croyów na parterze pokaże zdjęcia z otwarcia krypty w kościele pw. św. Jacka w 1977 r.

- Nasi konserwatorzy będą wyjątkowo pracować w salach wystawowych, a nie w swoich pracowniach. Dział edukacji i promocji nieodpłatnie poprowadzi warsztaty kaligrafii, będzie wykonywał portrety wielokrotne w stylu Witkacego, wspólnie z harcerzami przygotuje animacje i pląsy na dziedzińcu - zapowiada Katarzyna Maciejewska z Muzeum Pomorza Środkowego.

- Planowane jest wystawienie „Snu nocy letniej” po angielsku i występ finalistki „The Voice of Poland” Eweliny Boguckiej. W młynie zamkowym odbędą się warsztaty tworzenia lalek z plasteliny. Muzealnicy będą również oprowadzać po obu wystawach czasowych, a także opowiadać o wybranych obiektach na wystawach stałych. Jeśli pogoda dopisze, każdy chętny będzie mógł zobaczyć panoramę miasta w zamkowej wieży. Komitet społeczny będzie prowadził zbiórkę na zakup muzealiów. W ramach Nocy Muzeów w parafii ewangelicko-augsburskiej wyświetlany będzie specjalnie na tę okazje sprowadzony film o Marcinie Lutrze (w ramach obchodów 500-lecia reformacji), a w kościele św. Jacka o godzinie 21 Janusz Dudziński da specjalny koncert na organach.

Około 22.30 na dziedziniec powinien dotrzeć korowód duchów teatralnych z Ronda. Noc Muzeów potrwa od godz. 18 do północy (wejść do zamku będzie można do godz. 23). Przy wejściu za 3 zł każdy otrzyma okolicznościową przy pinkę, która będzie uprawniała do korzystania z atrakcji Nocy. Do zamku będzie się wchodzić od strony ogrodów.

Natomiast w ramach Nocy Ratusza w sobotę godz. 18 gości powita w muzycznym klimacie Katarzyna Dacków. Na korytarzach zaprezentowane będą zdjęcia, rysunki, obrazy uczniów z Zespołu Szkół Technicznych oraz z Liceum Plastycznego, którzy także zaprezentują swoje umiejętności malarskie. Będą też fotografie Czesława Cekały, wystawa medali słupskich ze zbiorów Jana Rad kow skiego, wystawa kronik i insygniów USC, insygnia przewodniczącego rady miejskiej, Księga Honorowych Obywateli Miasta Słupska oraz wystawa prac batiku z SOK. Proces tworzenia mozaiki pokaże Ceramikarnia. Aeroklub Słup ski zaprezentuje wystawę modeli latających, a przed ratuszem czekać będzie szybowiec. Przedstawiciele Akademii Pomorskiej zabiorą wszystkich w świat fizyki, biologii oraz chemii, a razem z PGK i Wodociągami Słupsk przeprowadzą warsztaty ekologiczne z grami i konkursami. Teatr Tęcza przeniesie maluchy do świata bajek, Nowy Teatr pozwoli zamieszkać w Szarym Domku, a studenci z Koła Naukowego Pospolita z AP przygotują animacje i warsztaty. Będą kuglarze i szczudlarze z teatru Rondo. Słupskie szkoły zaprezentują swoje możliwości, będą pokazy fryzjerskie, makijaże, stylizacje, fototechnicy pokażą swoje filmowe i fotograficzne prace, stolarze oraz technicy technologii drewna popiszą się umiejętnościami frezowania, montażem i konserwacją drewnianych elementów, zobaczymy też roboty z Lego. Na gości czekać będą radni, którzy zagrają w ping-ponga. Na dziedzińcu ratusza zobaczymy pokaz skórzanych dodatków z kolekcji Łukasza Sieniucia Więckowskie go, które zaprezentują tancerki Teatru Tańca Enza.

Zobaczymy też pokaz mody odzieży przygotowany przez techników przemysłu mody.

W Pałacu Ślubów będą czekać atrakcje przygotowane przez USC i salony sukien ślubnych oraz wypożyczalnie limuzyn ślubnych. Uczniowie Liceum Plastycznego wykonają pamiątkowe zdjęcia tym, którzy skorzystają z ministudia fotograficznego. Miejska Biblioteka Publiczna i Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprezentują szlak słupskich murali oraz wirtualny spacer po ratuszu. Zagrają muzycy ze Stowarzyszenia Makrofon i uczestnicy zajęć Schronu.

Młodzi muzycy ze Słupskiej Sinfonietty nastroją swoje instrumenty w ratuszowej wieży, a na dziedzińcu ratusza w hiphopo wych rytmach zaprezentują się Endriu i Stachu. Będzie też trening zumby, który poprowadzi Kinga Żelechowska. Muszkieterowie Szpiku zorganizują akcję rejestracji do bazy dawców szpiku kostnego, a wolontariusze ze słupskiego schroniska dla zwierząt będą zachęcać do adoptowania zwierząt. Szkoła Policji pokaże daktyloskop, zasady pierwszej pomocy i urządzenia do badań na zawartość alkoholu. Na wieży ratusza stanie fotobudka, przed głównym wejściem można będzie spotkać zielarkę, która powróży i przygotuje magiczne mikstury, a po zmroku odbędzie się fireshow.

Wstęp jest wolny.

Przeczytaj także na GP24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3