Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki podwyżkom pielęgniarek i położnych przybyło. U nas jednak nie jest dobrze

Anna Folkman
Anna Folkman
Przez 5 lat liczba pielęgniarek i położnych w Polsce wzrosła o 15 tys. Nasze województwo jednak jest na szarym końcu i nadal brakuje nam ich przynajmniej 130. W Szczecińskiej Izbie Pielęgniarek i Położnych od 2016 roku przybyło 200 pielęgniarek, niestety większość nie weszła do zawodu.

W czwartek odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Tematem była aktualna sytuacja zabezpieczenia mieszkańców naszego województwa w opiekę pielęgniarską i położniczą.

- Zaakceptowaliście nienormalność - zwróciła się stanowczo do zgromadzonych Małgorzata Szymankiewicz ze Szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. - Nadgodziny są planowane na dwa, trzy miesiące do przodu, bo pielęgniarek brakuje. Kto obstawi dyżur? I jest łapanka po oddziałach, która pielęgniarka ma chwilę wolnego, żeby przybiec. To jest nienormalne, ale jest traktowane jako normalne. Jak długo jeszcze? Od 10 lat najpierw delikatnie, potem sukcesywnie coraz mocniej alarmujemy - jest źle, będzie gorzej. Co Państwo zrobiliście? Jeśli nic, to pytamy się, co teraz? Bo stoimy nad przepaścią. Na co Państwo czekacie? Aż szpital stwierdzi, że nie może funkcjonować, bo ani jedna pielęgniarka się nie zjawiła a ta, która była ma 64 lata i źle się poczuła? Oczekujemy konkretnych działań.

Poprosiliśmy dwa szpitale znajdujące się w Polsce o podanie zarobków pracowników. Szpital eprzesłał nam średnie zarobki następujących pracowników (na umowach o pracę i na kontraktach): lekarzy rezydentów, niższego personelu medycznego, innego personelu średniego, techników, farmaceutów, diagnosów laboratoryjnych, położnych pielęgniarek i lekarzy medycyny.Kto ile zarabia? Czytaj na następnych slajdach >>>

Tak zarabiają lekarze i pielęgniarki w polskim szpitalu. Zob...

W podobnym tonie, ale mniej emocjonalnie wypowiadała się Bogusława Reszko- Szydłowska, przewodnicząca Zarządu Regionu Zachodniopomorskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

- Wielokrotnie podnosiliśmy tematykę dotyczącą ogromnych braków kadrowych w naszej grupie zawodowej, ale także kwestię warunków pracy i płacy. Nie jest to coś nowego dla większości odpowiedzialnych i zaangażowanych osób. Postulaty są aktualne od ponad 20 lat - mówiła.

Okazuje się, że sytuacja dotycząca pielęgniarek i położnych w województwie pomorskim i zachodniopomorskim jest najgorsza w Polsce, jeśli chodzi o liczbę pielęgniarek.

- W najbliższych latach osiągniecie wskaźnik około trzech pielęgniarek na tysiąc mieszkańców - podkreśliła Krystyna Ptok, przewodnicząca Zarządu OZZPiP.

Zauważyła też, że w Unii Europejskiej ten wskaźnik wynosi 9,2 pielęgniarki na tysiąc mieszkańców a ta grupa zawodowa uznawana jest za trzon opieki zdrowotnej. Przypomniała, że jesteśmy najszybciej starzejącym się społeczeństwem Europy, więc trzeba się spieszyć ze zmianami. Okazuje się, że już je widać.

POLECAMY:
Kulisy zdrowia: Badaj się. Sprawdź, jakie badania powinieneś wykonywać

- System zdrowotny bez pielęgniarki się nie uda. Na szczęście minister zdrowia zauważył problem. Po regulacjach finansowych 100 proc. pielęgniarek w 2018 roku po ukończeniu studiów zgłosiło się, by zarejestrować się i pobrać prawo wykonywania zawodu. To optymistyczne, bo odwrócił się negatywny trend.

Wcześniej na 5 tys. pielęgniarek zawód chciały wykonywać 3 tys., z czego tylko 60 proc. podejmowało w ogóle pracę. Porozumienie dotyczące płac to zaczyn dobrego, ale nadal pozostaje luka pokoleniowa - więcej osób odejdzie na emeryturę niż podejmie pracę, nie poprawiły się też warunki pracy - jest za dużo papierologii, wysiłek fizyczny, nadgodziny. To, jak zauważyła Krystyna Ptok niebezpieczne dla pielęgniarek, pacjentów i zniechęca je do pracy w zawodzie. Padła więc propozycja do pracodawców, by włączyli się do działań zmieniających te warunki pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzięki podwyżkom pielęgniarek i położnych przybyło. U nas jednak nie jest dobrze - Głos Szczeciński

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza