Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzielnicowy w ogródku. Policja radzi, jak uchronić się przed nieproszonymi "gośćmi"

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Dzielnicowy w ogródku. Policja radzi, jak uchronić się przed nieproszonymi "gośćmi".
Dzielnicowy w ogródku. Policja radzi, jak uchronić się przed nieproszonymi "gośćmi". KPP w Bytowie
Gdy okres letniego grillowania i spędzania wolnych chwil na działce w pełni, uaktywniają się również złodzieje, którzy tylko czyhają na pozostawiony wartościowy sprzęt w ogrodowych altankach. Dlatego też bytowscy dzielnicowi odwiedzają działkowców, rozdają im ulotki i przypominają o odpowiednim zabezpieczeniu tego, co przywożą i zostawiają na swoich ogródkach działkowych.

Utrapieniem właścicieli ogródków działkowych w okresie letnim są kradzieże i włamania do altanek. Dlatego też, dzielnicowy asp. Dawid Borzyszkowski odwiedził działkowców, gdzie w rozmowach przekazywał im rady i wręczał ulotki, na których wypisane były podstawowe zasady, jak ustrzec się przed wizytą nieproszonych „gości”.

Działkowcy uważają, że takie spotkania są bardzo potrzebne.
- Do wielkich włamań dochodzi rzadko - mówi Jerzy Jobczyk, prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Bytowie. - Z zasady działkowcy cennych rzeczy nie trzymają na działce. Kradzieże są sezonowe, teraz giną na przykład... uprawy: czosnek, koperek - śmieje się prezes. - Mówiąc poważnie złodzieje biorą wszystko to, co wpadnie im w ręce.

Kradzieże trzeba zgłaszać

Jak twierdzą policjanci do włamań i kradzieży na działkach dochodzi dość systematycznie. A łupem złodziei pada przede wszystkim sprzęt typu: kosiarki, piły, drobne narzędzia ogrodnicze. Często właściciele nie zgłaszają przestępstw. A to błąd. Bytowscy funkcjonariusze przekonują, że do wszystkich zawiadomień podchodzą starannie.

- O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić policję, dzwoniąc pod numer 112 - mówi st. sierż. Dawid Łaszcz,
oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Bytowie. - Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów pozostawionych przez złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Co należy zrobić, aby nasz działka była bezpieczna?

- Zamykajmy na kłódkę lub zamek drzwi altanki, pomieszczeń gospodarczych,
- Regularnie kontrolujmy stan zabezpieczeń. Kilkudniowa nieobecność właściciela i brak zmian na działce może zwrócić uwagę przestępcy i nakłonić go do włamania,
- Właściwie zabezpieczmy sprzęt ogrodniczy, przechowując go w miejscu niewidocznym dla osób postronnych,
- Podczas pobytu na działce zwracajmy uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy - może to być sposób zbierania informacji przez złodziei,
- W przypadku, gdy w altanie działkowej przechowujemy wartościowy sprzęt, np. kosiarkę do trawy, piłę spalinowa itp. pamiętajmy, aby sfotografować te urządzenia, zapisać numery fabryczne i w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela – w przypadku kradzieży ułatwi to policjantom poszukiwanie skradzionego mienia, a po jego odzyskaniu pomoże zidentyfikować właściciela,
- O bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami - poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i wzajemnie zwracać uwagę na swoje ogródki i wszystkie niepokojące sytuacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza