Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień bezpiecznego internetu. "Hejt obciąża psychicznie najmłodszych"

Maciej Badowski AIP
Dzisiaj świat online i offline dla najmłodszych to w zasadzie to samo. On cały czas się przeplata- mówi ekspert.
Dzisiaj świat online i offline dla najmłodszych to w zasadzie to samo. On cały czas się przeplata- mówi ekspert. Andrzej Banaś
W Polsce i na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. - Musimy razem edukować, informować i budować świadomość. Po to, byśmy byli odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Takie wydarzenie służy wzmożonej dyskusji na temat tego, jakie miejsce internet zajmuje w życiu dzieci i młodzieży. Jak zrobić, żeby był on bezpieczny. Ważne jest angażowanie wszystkich stron odpowiedzialnych za wychowanie i edukację młodego człowieka. Mówimy dzisiaj o potrzebie świadomego rodzica, który będzie wiedział jak zapoczątkować bezpieczny start online- tłumaczy w rozmowie z AIP Anna Rywczyńska, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, NASK.

Przeczytaj także:

Dzień Bezpiecznego Internetu powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od 2004 r. angażuje coraz więcej państw, nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Od 2005 r. organizatorem wydarzenia w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK-PIB oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu to „Działajmy razem” i jak tłumaczy przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji, jest to próba zwrócenia uwagi na potrzebę współpracy i zaangażowania wielu osób, z różnych środowisk w działania podnoszące bezpieczeństwo online. To apel zarówno do rodziców i nauczycieli, jak i dostawców treści, czy usług internetowych, o wspólne działanie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci.

- Rodzic z jednej strony chce chronić swoje dziecko. Często ma takie złudzenie, że w internecie jest inaczej. My mówimy, że dzisiaj świat online i offline dla najmłodszych to w zasadzie to samo. On cały czas się przeplata. Dzieciaki mają tam bardzo dużo swoich prawdziwych relacji ze szkoły,z najbliższego otoczenia- mówi Rywczyńska.

- Najważniejsze, zwłaszcza, jeżeli mówimy o młodych użytkownikach internetu, to są niebezpieczne kontakty, które możemy różnie rozbijać. Z jednej strony możemy rzeczywiście mówić o seksualnym wykorzystywaniu osób małoletnich, ale z drugiej strony możemy mówić, że niebezpieczny kontakt, to wszelki kontakt z osobą, która chce skrzywić obraz rzeczywistości, pokazać rzeczywistość w innym świetle- tłumaczy w rozmowie z AIP Martyna Różycka, Nask, Dyżur.net.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dzień bezpiecznego internetu. "Hejt obciąża psychicznie najmłodszych" - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza