Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień dla Serca w słupskim szpitalu: badania, porady, ćwiczenia

Magdalena Olechnowicz
Dzień dla Serca w słupskim szpitalu był okazją do bezpośredniej konsultacji u specjalisty kardiologa, fizjoterapeuty, psychologa, dietetyka, pielęgniarki. Z wykonania EKG serca, zbadania poziomu cukru, tętna, ciśnienia tętniczego krwi, określenia BMI, WHR, obwodu talii bez kolejki mógł skorzystać każdy, kto wczoraj w godzinach dopołudniowych pojawił się w sali konferencyjnej słupskiego szpitala.

Oprócz konsultacji każdy uczestnik miał wyznaczane tętno treningowe, określany poziom wydolności w 6-minutowym teście marszowym oraz udzielane wskazówki, jak bezpiecznie zaplanować codzienną aktywność fizyczną. Do aktywności zachęcała instruktorka nordic walking, która po praktycznym instruktażu od razu zapraszała do marszu z kijkami. Przeprowadzony był też pokaz gimnastyki ogólnousprawniającej.
Można też było osobiście zapytać specjalistę dietetyki o zdrową dietę w profilaktyce i leczeniu chorób serca oraz poradzić się specjalisty psychologa pracującego w Oddziale Kardiologicznym i Ośrodku Rehabilitacji Kardiologicznej jak sobie radzić ze stresem, który jest jedną z przyczyn chorób sercowo- naczyniowych oraz jak skutecznie rzucić nałóg palenia. Była też możliwość skorzystania z praktycznej nauki udzielania pierwszej pomocy. W uzyskaniu relaksu pomagały oferowane zabiegi masażu.
Dr Agnieszka Grochulska, fizjoterapeuta, Kierownik Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej w słupskim szpitalu:
- Skierowaliśmy receptę na dobre życie do osób z miasta Słupsk, które w ramach profilaktyki mogą skorzystać z badań, pozwalających wychwycić modyfikowalne czynniki ryzyka, aby nie dopuścić do rozwoju ostrych stanów chorobowych, jakimi są m.in. choroba niedokrwienna serca, czy zawał mięśnia sercowego.
Dr Grochulska podkreśla, że tylko współpraca kardiologa, fizjoterapeuty, pielęgniarki, dietetyka i psychologa, może przynieść sukces w kompleksowym leczeniu.
- Pacjent może w naszym szpitalu skorzystać z oferty stacjonarnej w Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej w ramach programu KOS-zawał, jak również z Ośrodka Rehabilitacji Kardiologicznej w formie ambulatoryjnej. Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna to diagnostyka, trening, motywowanie do trwałej zmiany stylu życia oraz edukacja zdrowotna. Efekt kardioprotekcyjny obserwowany jest po kilku miesiącach wdrożonych zmian w stylu życia, dlatego też celem naszego działania jest wykształcenie u pacjentów nawyków systematycznie podejmowanej aktywności fizycznej, równie istotnej jak codzienne przyjmowanie leków. Liczne badania naukowe pokazują, że prewencja wtórna powinna odbywać się przez rehabilitację, która jest procedurą ratującą życie. Zależy nam, aby ta oferta dotarła do jak największej liczby osób, gdyż stałym elementem fizjoprofilaktyki jest zwalczanie czynników ryzyka - mówi dr Grochulska.
Kardiolog dr Damian Sendrowski, Koordynator Oddziału Kardiologicznego i Rehabilitacji Kardiologicznej słupskiego szpitala w swoim wykładzie pod tytułem „Kompleksowe leczenie i profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych” w prosty i niezwykle wymowny sposób uświadamiał słuchaczy, że to my sami poprzez styl życia jesteśmy współodpowiedzialni za nasze zdrowie.
- Statystyki mówią, że choroby serca w 46 procentach są przyczyną zgonów, rocznie umiera w Polsce z tego powodu 175 tys. osób. Warto podkreślić, że aż w 53 procentach to od naszego stylu życia zależy nasz stan zdrowia. A tymczasem 15 procent nastolatków i 70 procent mężczyzn w wieku powyżej 40 lat ma nadwagę, co widać ewidentnie latem na naszych plażach - mówił dr Sendrowski. - Ale nie wszystko stracone. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć dbać o siebie i swoją przyszłość. W szpitalu w Słupsku oprócz realizacji Kompleksowej Opieki po Zawale Mięśnia Serca - KOS- Zawał finansowanej w ramach NFZ już niedługo zaczynamy realizację Regionalnego Programu Zdrowotnego Rehabilitacji Kardiologicznej, który będzie realizowany do 2021 roku. Program jest finansowany przez Pomorski Urząd Marszałkowski, dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Przeznaczono na ten cel 32 mln zł. Jeszcze w tym roku możemy objąć opieką około 200 osób, a w kolejnych sukcesywnie coraz więcej - mówi dr Sendrowski. - O rozpoczęciu i możliwości korzystania z programu powiadomimy niezwłocznie za pomocą mediów.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza