Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Krajowej Administracji Skarbowej w Instytucie Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Taką głowę krokodyla można wwieść do Polski, a na taki portfel ze skóry kobry trzeba mieć pozwolenie. Trzeba wiedzieć, co można, a czego nie - tłumaczył w holu Akademii Pomorskiej funkcjonariusz Izby Administracji Skarbowej.

Instytut Prawa i Administracji Akademii Pomorskiej w Słupsku zorganizował wydarzenie pod nazwą: Dzień Krajowej Administracji Skarbowej.To nie przypadek obie instytucje mają podpisaną umowę o współpracy. A "Skarbówka" zainteresowana jest pozyskaniem studentów do pracy. Wydarzenie miało wymiar edukacyjny.

Otworzyli je wspólnie prof. dr hab. Dariusz Szpoper, dyrektor IPiA oraz Krzysztof Zdunek, naczelnik Urzędu Skarbowego w Słupsku.Podczas wykładu prezentowano zadania Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku i Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdańsku, zwracając uwagę na warunki zatrudnienia. A o korzyściach z bycia funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej przekonywał studentów Jarosław Cieśliński, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej.

Największym powodzeniem cieszyło się stoisko przygotowane przez funkcjonariuszy,na którym prezentowali przedmioty i towary zatrzymane przez ich na gdańskim lotnisku, bowiem zostały przywiezione do Polski nielegalnie.Część w kontenerach, część w bagażach podróżnych, bowiem były przywożone bez wymaganych dokumentów.

- Jeśli ktoś chciałby sprowadzić sobie kontener skór z rysia, a były takie przypadki, to musi mieć dwa pozwolenia: importowe i eksportowe. W przypadku podróżnych są tzw. odstępstwa. Na przykład, gdyby ktoś chciał sobie sprowadzić taką torebkę ze skóry kobry musiałby mieć pozwolenie z kraju wywozu, odpada importowe - tłumaczył Andrzej Świstowski, koordynator w Izbie Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Obok prezentacji przygotowano spotkania, wykłady poświęcone działalności i możliwości, jakie daje służba w Administracji Skarbowej w Polsce. Były także pokazy pełnego umundurowania wykorzystywanego w trakcie działań operacyjnych
wraz z pokazem wyposażenia oraz przedstawiano informacje na temat zadań Wydziału Morskiego Zwalczania Przestępczości.

Przypomnijmy, jednym z zadań funkcjonariuszy jest też walka z hazardem.W sumie 108 punktów nielegalnego hazardu zlikwidowali oni w tym roku w naszym województwie, zarekwirowali ponad 600 urządzeń, a kilkuset sprawcom postawili zarzuty. Dodatkowo każda osoba, która bierze w tym udział musi liczyć się z nie tylko z odpowiedzialnością karną ale i finansową. W tym roku wydano już 140 decyzji na kwotę 100 tys. zł na każdy automat.

W Słupsku podczas akcji we wrześniu funkcjonariusze zlikwidowali 12 punktów w mieście, w których były nielegalne automaty. Zatrzymano kilkanaście osób.

Władze miasta wraz z funkcjonariuszami zachęcają szkoły do wzięcia udziału w akcji profilaktycznej „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja edukacyjno-profilaktyczna przeznaczona jest dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich, rodziców i nauczycieli. Już z niej skorzystali uczniowie dwóch słupskich podstawówek i sześciu szkół średnich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza