Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Niepodległości z muzyką, sportem i kinem

Zbigniew Marecki, ang, zida, ms
W piątek biało-czerwone flagi powiewały już na wszystkich placówkach oświatowych i urzędach w Słupsku. Na zdjęciu – SP 2.
W piątek biało-czerwone flagi powiewały już na wszystkich placówkach oświatowych i urzędach w Słupsku. Na zdjęciu – SP 2. Kamil Nagórek
Obchody 95. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą się łączyły z imprezami kulturalnymi i sportowymi - zarówno w Słupsku, jak w regionie.

Oficjalne uroczystości w Słupsku rozpoczną się 11 listopada o godz. 10 uroczystą mszą świętą za ojczyznę w kościele Mariackim. Natomiast o godz. 10.30 wojsko i harcerze wystawią posterunek honorowy przy pomniku Żołnierza Polskiego na pl. Zwycięstwa. O godz. 11.15 uczestnicy nabożeństwa przemaszerują na pl. Zwycięstwa, gdzie rozpocznie się uroczystość. Tam też mieszkańcy miasta od godz. 11.30 będą mogli oglądać stoisko patriotyczne "Mali Patrioci Mieszkańcom Słupska", przygotowane przez przedszkola nr 12 i 19 w Słupsku.

Ponadto w mieście odbędą się imprezy towarzyszące obchodom Narodowego Święta Niepodległości. Już w niedzielę o godz. 18 w słupskiej filharmonii można będzie wysłuchać koncertową wersję opery "Halka" Stanisława Moniuszki.

Z kolei w poniedziałek w godz. 10-14 w hali sportowej I LO przy ul. Szarych Szeregów odbędzie się XII Halowy Turniej Piłki Nożnej "Niepodległość - Słupsk 2013". Kolejną imprezą sportową będzie Bieg Niepodległości. O godz. 13 przewidziano start honorowy z ul. Wojska Polskiego.
Natomiast w poniedziałek o godz. 16 w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana rozpocznie się Wieczornica Niepodległościowa. W programie przewiduje się wprowadzenie historyczne Marka Szczepańskiego, projekcję filmu "Koncert Jankiela z Pana Tadeusza", recytację fragmentów "Pana Tadeusza" w wykonaniu Daniela Henke i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Ustka
W niedzielę o godzinie 17 w Domu Kultury zaplanowano otwarcie wystawy "Droga do Wolności". Tuż po tym odbędzie się koncert zespołu Rokiczanka z Rokitna w województwie lubelskim. Główne obchody zaplanowano na poniedziałek. Rozpocznie je seans filmowy w kinie Delfin "Bitwa Warszawska 1920". Wstęp na projekcję jest darmowy. Na 16 zaplanowano uroczystą mszę w intencji ojczyzny w kościele Najświętszego Zbawiciela. Zaraz po mszy oficjalną część obchodów rozpocznie uroczysty apel pamięci oraz koncert pieśni patriotycznej przed ratuszem. O 18 w stronę pomnika Polskiego Państwa Podziemnego ulicami miasta przejdą uczestnicy Marszu Niepodległości.

W trakcie całego weekendu będzie miało miejsce wiele imprez towarzyszących. Od soboty zwiedzać będzie można również bezpłatnie naziemną część Bunkrów Bluechera. Otwarty też zostanie Interaktywny Bunkier Historii, nowa atrakcja w Twierdzy Ustka.

Miastko
W sobotę Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Miastku zaprasza na uroczysty koncert z okazji Święta Niepodległości. Początek o godz. 12. W niedzielę w świetlicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku odbędzie się rocznicowy 26. turniej szachowy. Początek o godz. 11.

Główne miasteckie uroczystości odbędą się 11 listopada przy pomniku Narodu Polskiego w parku miejskim. O godz. 9.15 rozpocznie się koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Złocienieckiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Antoniego Gadziny oraz recytacje poezji patriotycznej. Pod pomnikiem zostaną złożone wiązanki kwiatów, po czym uroczysty orszak z pocztami sztandarowymi i Złocieniecką Orkiestrą Dętą przejdzie ulicami Miastka do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych, gdzie o godz. 10. odprawiona zostanie msza.

O godz. 17 w sali MGOK Miastko - koncert operetkowy z nutką humoru w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Bytów
W poniedziałek o godz. 10 rozpocznie się msza w intencji ojczyzny w kościele św. Filipa Neri. O godz. 15.30 w Szkole Podstawowej w Niezabyszewie zaplanowano uroczystą akademię z koncertem. O godz. 17.30 akademia odbędzie się w Bytowskim Centrum Kultury. Wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Bytów, chór Collegium Musicum, orkiestra dęta BCK-u, grupa teatralna działająca przy BCK-u.

Lębork
W sobotę o godz. 11 w lasku przy Stadionie Miejskim odbędzie się tradycyjny Bieg Niepodległości, a o 15.30 otwarte Mistrzostwa Lęborka Amatorów w Tenisie Stołowym (Miejska Hala Sportowa przy Gimnazjum nr 2).

W niedzielę w godz. 11-15 na terenie Jednostki Wojskowej - pokaz sprzętu wojskowego (o godz. 13. pokaz dynamiczny). O godz. 19.15 uroczystość pod tablicą Polskiej Rady Ludowej przy ul. Targowej 48.
Uroczystości główne odbędą się 11 listopada. Rozpocznie je o godz. 10 msza św. w sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Po mszy (godz. 11) przemarsz pod Obelisk Niepodległości, gdzie o godz. 11.20 nastąpi złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa (1. Lęborski Batalion Zmechanizowany) oraz występy artystyczne (w wykonaniu Orkiestry Dętej Ziemia Lęborska oraz uczniów Gimnazjum nr 2). Uroczystość pod obeliskiem zakończy parada rekonstruktorów. O godz. 18 wszyscy chętni będą mogli wysłuchać okolicznościowego koncertu chóralnego. W lęborskim muzeum 11 listopada wyświetlany będzie film "Kształtowanie się polskich granic w latach 1918-1922". Godziny projekcji: 10, 11, 12, 13 i 14. Natomiast Lęborskie Centrum Kultury Fregata zaprasza na czwarte lęborskie Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych. Początek o godzinie 13.

Łeba
Biblioteka Miejska zaprasza w poniedziałek, 11 listopada, na polskie śpiewanie na godz. 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza