Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć firm chce opracować dokumentację dla nowej słupskiej obwodnicy

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
zdjęcie ilustracyjne
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła koperty z ofertami na opracowanie założeń przyszłej obwodnicy Słupska i Kobylnicy. Nowa droga ma powstać w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic.

Dziesięć ofert na przygotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 wpłynęło do GDDKiA. Najtańsza, złożona przez gdański Europrojekt opiewa na niecałe trzy miliony złotych, natomiast najwyższej wyceniona jest niemal dwa razy droższa. Tymczasem na sfinansowanie zamówienia GDDKiA w Gdańsku przeznaczyła 3,4 mln zł, co w praktyce oznacza, że tylko pięć propozycji mieści się w tych finansowych widełkach i tylko one będą brane pod uwagę.

Zwycięska firma opracuje studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej dla nowej drogi. Przypomnijmy, że obwodnicy Słupska i Kobylnicy ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 21 i zostać wybudowana w ramach rządowego Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Zobacz zdjęcia i film jak drogowcy uwijają się z budową Tras...

- Przyszły wykonawca dokumentacji będzie musiał uzyskać też decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji - informuje Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA. - To opracowanie oraz studium będzie w przyszłości podstawą do realizacji trasy w formule „projektuj i buduj”.

W założeniach nowa obwodnica ma odciążyć Słupsk i Kobylnicę od uciążliwego dla mieszkańców ruchu tranzytowego, poprawić bezpieczeństwo ruchu oraz pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. Obwodnica będzie miała parametry drogi głównej ruchu przyspieszonego (GP) wraz z wszelkimi niezbędnymi obiektami i urządzeniami towarzyszącymi. W czasie przygotowywania dokumentacji jest przewidziana organizacja spotkań informacyjnych dla mieszkańców, by poznać ich opinie na temat przebiegu i kształtu trasy.

Opracowanie, które sporządzi wybrana przez drogowców firma, ma pokazać najlepsze i alternatywne przebiegi nowej drogi.
Słupsk i ościenne gminy optują za najkorzystniejszym z ich perspektywy przebiegiem nowej obwodnicy miasta, która ma umożliwić przejazd z południa na północ, omijając centrum. Samorządowcy liczą, że rządowa inwestycja pobiegnie śladem nieistniejących odcinków miejskiego ringu.

GDDKiA w ostatnim okresie ogłosiło kilka dużych przetargów drogowych na odcinki S6 w regionie. W połowie grudnia powinniśmy dowiedzieć się, kto uzupełni istniejącą obwodnice o dodatkowe pasy ruchu i wiadukt nad Słupią. Również, która z firm zaprojektuje i wybuduje odcinek od Lęborka do Bożegopola Wielkiego. Z kolei po Nowym Roku zapewne poznamy wykonawcę odcinka Bobrowniki - Skórowo.

Film z drona pokazuje ogrom prac na drodze S6 Słupsk - Gdańs...

Aktualnie trwa budowa łącznie 42 km szóstki z Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Trasę ze względu na długość podzielono na trzy odcinki realizacyjne: Bożepole Wielkie - Luzino, Luzino – Szemud oraz Szemud - Gdynia. Obecnie prowadzone są prace ziemne, usuwane są kolizje z sieciami infrastruktury teletechnicznej oraz wznoszone są obiekty mostowe. W wielu miejscach położono już nawierzchnię bitumiczną. Łączna wartość tych odcinków to przeszło dwa miliardy złotych. Dotacja z funduszy UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko ma wynieść blisko 985 mln zł.

Zobacz, jak wygląda przejazd słupskim ringiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza