Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Pokopki - Powiatowe Święto Ziemniaka

Krzysztof Piotrkowski
Frytki - jeden ze sposobów przyrządzenia ziemniaków.
Frytki - jeden ze sposobów przyrządzenia ziemniaków.
Ziemniak ziemniakowi nierówny. Każda odmiana inaczej wygląda, smakuje i ma inne zastosowanie. Polacy jednak kurczowo trzymają się tylko jednego gatunku. Niedzielne święto ziemniaczane może to zmienić.

V Powiatowe Święto Ziemniaka

V Powiatowe Święto Ziemniaka

Stacja Doświadczalnej Oceny Odmian w Karżniczce, niedziela, godz. 11-16.
- degustacja potraw z ziemniaków d kabaret Śląskie Pierony
- konkursy izabawy.

Od lat najpopularniejszą odmianą ziemniaka u nas jest Bryza. Z niej robimy
wszystkie rodzaje kartoflanych potraw: gotowane, płatki, frytki, chipsy, puree, babki i placki. Tymczasem każda potrawa powinna być z innego ziemniaka.

- Każda odmiana ma inny smak, inne właściwości, inaczej zachowuje się smażona na oleju, a inaczej w gotowaniu - mówi Jarosław Kapiszka, kierownik działu badawczo-doświadczalnego Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Karżniczce, gdzie w najbliższą niedzielę odbędzie się V Powiatowe Święto Ziemniaka.

- Na przykład do frytek - Asterix, do chipsów LadyClear, do gotowania Vinetta.
Według J. Kapiszki w domowej kuchni powinniśmy eksperymentować z
najróżniejszymi odmianami dostępnymi na rynku. W porównaniu z naszymi sąsiadami z Niemiec ze znajomością ziemniaków jesteśmy jednak daleko w tyle.

Tam są specjalne targi, na których można dostać kilkadziesiąt różnych odmian. - U nas też tak niedługo będzie - uważa kierownik. - Wiele odmian jest już dostępnych w dużych sklepach. Na niedzielnym święcie ziemniaka wystawimy ich około 60.

Nie warto trzymać ziemniaków w workach w domu, co wciąż jest u nas bardzo popularne. - Tracą wtedy swoje wartości i są po prostu niesmaczne - mówi J. Kapiszka. - Najlepiej więc kupować nieduże ilości.

Specjalista wyjaśnia też, dlaczego ziemniak jest najpopularniejszym warzywem na naszych stołach. - Z innymi roślinami wygrał tym, że bardzo łatwo każdy może go wyhodować, długo przechowywać i szybko przyrządzić - mówi pracownik stacji. - Np. zboża trzeba poddać długiej obróbce, zanim przyrządzi się potrawę, a jabłka dość szybko się psują.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza